Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Libníč

Libníč je obec ležící v okrese České Budějovice. Má 385 obyvatel a jeho katastrální území má rozlohu 685 ha. V obci se nachází několik vil, bývalé lázně a v okolí je možné shlédnout zachovalou přírodu a přírodní rezervaci. Skládá se ze dvou částí: Jelma a Libníče.

Historie
První záznam je z r. 1394. Další písemný doklad o existenci obce je z roku 1490, kdy byla zapsána do perštejnského urbáře hlubockého panství.

Roku 1571 se v Libniči začalo s dolováním stříbra, jehož těžba byla skončena r. 1801.  Ač původní zemědělský charakter vesnice hornictví prakticky nepoznamenalo, její změnilo dokonale. Hlavní prospektorká činnost se soustředila do území nad obcí, štoly a rybníky však byly zakládány v údolí potoka pod ní. Těžba stříbra vyvrcholila 80. letech 16. století a záhy pohasla. Z tohoto období pochází několik mezníků osazených mezi obvaly v lese nad Libničí v roce 1804, kdy zde těžbu formálně vykazovali Schwarzenberkové.

V roce 1681 byly zjištěny léčivé účinky zdejšího pramenu sirnato-železité vody, a tak r. 1714 bylo započato se stavbou lázeňských budov. Provoz lázní trval 200 let. Ukončen by zánikem tohoto pramene léčivé vody, což bylo přisuzováno důlní činnosti při těžbě stříbra. Na díků vzdání - za výskyt léčivého pramene byla r. 1714 u lázeňské budovy vystavěna votivní kaple, později přestavěná na kostel.

Současnost
Obec Libnič se nachází v malebné krajině, je zde několik vystavních vil z konce 19. století se zajímavou historií. V současnosti má obec 400 obyvatel, schválený územní plán, výstavbu rodinných domů, společenský dům, hostinec, prodejnu, autobusové spojení, chodníky a je členem Svazu měst a obcí. V objektech bývalých lázní je nyní ústav sociální péče a domov důchodců, součástí obce je osada Jelmo.

Památky
Mezi nejzajímavější památky patří vedle budovy bývalých lázní stavitele Pavla Ignáce Bayera, kostelík sv. Trojice a několik vil českých průmyslníků z konce 19. století. Mezi nimi zvláště  vévodí vila  JUDr. Augusta Zátky s parkem a vila Gabriela.

Cyklostezka
Cyklostezka vede z Hluboké nad Vltavou přes Libníč do Dubičného a další cyklostezka je z Libníče přes Jelmo do Lišova.

Mezi Libničí a Borkem se nachází vycházkové okruhy Mojským lesem.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.libnic.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA