Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Svatý Jan nad Malší

Svatý Jan nad Malší je obec ležící v okrese České Budějovice. V roce 1997 získala obec 1. místo v celkovém hodnocení soutěže o titul „Vesnice roku“. Na severovýchod od obce se nachází kopec Stráž (680 m. n. m.). K místním částem náleží Chlum a Sedlce.

Historie

Legenda praví, že veleslavínský JOANES BERNARDINUS RIEZENSCHOPF uviděl jednoho večera roku 1732 nad Ločenickou horou svítit pět hvězd, a že si tento úkaz vyložil jako zjevení svatého Jana Nepomuckého. Osloven tímto zázrakem rozhodl se postavit na Ločenické hoře kapli na památku tohoto nejoblíbenějšího světce Čech a přilehlých zemí.

Těžko soudit, co faráře v jeho rozhodnutí podporovalo víc, zda vršek, který je na rozlehlé údolní kotlině mezi Šumavou a Novohradskými horami odevšud vidět, a z kterého bylo také možné přehlédnout nespočet polí, lesů, kopců a hor, včetně vrcholů Solnohradských Alp, spolu s řadou osad, vesnic a měst, nebo zda se do farářovy představivosti promítla doba zvláště citlivá k prožitkům a utváření krajiny, jako obrazu duchovního smyslu života, tak jak to vyjádřila řada posvátných míst středoevropského prostředí, včetně ranně barokního založení poutního Římova, jenž se nachází nedaleko hory, co se měla stát Svatým Janem nad Malší.

V každém případě farářovo vidění se setkalo s úspěchem. Vybudovaný kostel, třebaže byl postaven jen v prosté podobě jednolodního chrámu, se stal oblíbenou stavbou, která sem při oslavách světcovy památky přiváděla řady poutníků. Proto byly ke kostelu přistaveny ambity a fara, spolu se školou a hospodou. Od konce 18. století Svatý Jan začal vzkvétat. Bylo to však již v době, která přestávala považovat víru za nejdůležitější stránku života a kostel za nejvýznamnější místo krajiny.

Od konce 18. století se mnoho dosud neměnných hodnot začalo proměňovat. V císařské Vídni byla již od poloviny 18. století vydávána řada nových patentů, podle nichž bylo za Josefa II. zrušeno nevolnictví a místo víry, drasticky omezené císařem na majetku i právu, nově povýšen rozum na hlavní princip rozvoje společnosti. Tyto proměny vývoj Svatého Jana jako posvátného místa nezastavily, ale výrazn ovlivnily. Svatý Jan nepřestal být poutním místem, naopak vrstvám společensky nejníže postavených sedláků a podomků, dříve zatížených robotou se spolu se vzděláním dostávalo i nové příležitosti, projevit svůj vztah k místu, svůj podíl na víře a vzdělání, a to vše uplatnit při utváření nově vznikající vesnice.

Původně stála na samém vrchu až do roku 1777 kaplička s obrazem sv. Jana Nepomuckého. Kaplan Vojtěch Metla zahájil sbírku na stavbu kostela. Za přispění místních občanů, obyvatel okolních vesnic a výrazné finanční podpory hraběte Buqouye z Nových Hradů byla do roku 1786 symetrická stavba kostela s ambity dostavěna. Jeho věž, 37 metrů vysoká, je dodnes dominantou širokého okolí.

S výstavbou kostela byla spojena i stavba školy (1787 - 1789) a fary. Škola byla budovou veřejnou. Její zastavená plocha čítala 7,77 arů, zahrada 3,45 arů a hřiště 3,78 arů. Hrabě však svévolně proměnil přízemí v hostinec pro poutníky z okolí a 5. prosince 1839 ho dokonce prodal Šimonu Šťastnému za 1 667 zlatých stř. rak. měny. To se občanům obce nelíbilo avšak právní spor o budovu prohrálo (1857), později, tj. po roce 1861 občané hostinec odkoupili za 3 380 fr. rak. měny. Za přestavby zaplatila obec 8 995 zl. V roce 1889 přistavili občané druhou část školy.

Každoroční akce
Jednou z nejvýznamnějších akcí, kterou pořádá obec spolu s hasičským sborem, mimo slavné pouti, patří bezesporu "Mezinárodní závody historických vozidel" s názvem S kopce do kopce, kdy se 3. ročníku v roce 1997 zúčastnilo 100 posádek z domova i ze zahraničí. Na 3. ročníku byly předvedeny nejnovější vozy značky Ferrari, Jaguar a Bentley.

13. června 1998 obec pořádala již čtvrtý ročník závodů. Přesto, že dva dny vytrvale hustě pršelo, ke startu se dostavilo ze 104 přihlášených 62 posádek. Z atraktivních vozidel 4. ročníku jmenujme alespoň Bugatti 37 A (rok výroby 1928) pana Jiřího Šilhy (Praha), Bugatti 13 (rok výroby 1911) pana Františka Ernesta (Č. Budějovice), Ford T (rok výroby 1915) pana Rudolfa Holzla (Rakousko) a jistě i Tatra 17/31 (rok výroby 1928) hasičského sboru Svatý Jan nad Malší.

Zajímavost ze současnosti
Svatý Jan nad Malší vyhrál soutěž Vesnice roku 1997. Pan prezident výherce této soutěže vždy navštíví. Bohužel na jaře roku 1998,kdy byla jeho návštěva u nás naplánována, při návštěvě Rakouska onemocněl. Proto se nemohla uskutečnit. V dalším období docházelo k dalším onemocněním pana prezidenta, takže termín se neustále odkládal.

Až letošního roku 6. dubna se podařilo ve Svatém Janě nad Malší uskutečnit to, co bylo tak dlouho plánováno. Pan prezident byl přivítán paní přednostkou v Českých Budějovicích, poté odjel do Trhových Svinů, kde pobesedoval se starosty obcí a paní Dagmar navštívila Buškův hamr.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://svatyjan.elsatnet.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA