Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Horní Kněžeklady

Horní Kněžeklady jsou obec v okrese České Budějovice. Ke 3.7.2006 zde žije 112 obyvatel. Obec najdete asi 6 km jihovýchodně východně od Týna nad Vltavou. Obec Horní Kněžeklady tvoří tři malé osady - Horní Kněžeklady, Dolní Kněžeklady a Štipoklasy. Leží šest km jihovýchodně od Týna nad Vltavou.

Historie
Historie jejich správy se často lišila, ale ve vzdálené minulosti se často vzájemně proplétala. Jak Štipoklasy tak Kněžeklady byly sídlem vladyckým a první dochovaná zmínka se datuje rokem 1318, kdy Kněžeklady tvořily jedno panství spolu se Žimuticemi. V průběhu staletí se pak páni mnohokrát měnili, sňatky a prodejem vesnice připadaly k Žimutickému nebo Bezskému panství až posléze v roce 1661 byly pohlceny Schwanzenberky a byly připojeny k Třeboňskému panství.

Po zrušení poddanství roku 1849 byly tyto tři vesnice sloučeny do jedné obce pod názvem Štipoklasy. Příslušely pod správu Okresního soudu v Týně nad Vltavou. Obce spravovalo obecní zastupitelstvo. Jednotlivé osady měly také osadní zastupitelstva, osady vlastnily lesy, ve kterých hospodařily, dále pak pole, která pronajímaly menším hospodářům. Těžba z lesů se prodávala ve veřejných dražbách, rovněž pole byla pronajímána formou veřejné dražby, což bylo často zdrojem nesvárů ve vsích.

Tento stav trval i během Československé republiky do roku 1939, kdy došlo k německé okupaci. Po válce v roce 1945 byly voleny Národní výbory ve stejném rozsahu jako bývalé obce, osadní správa však zanikla. V padesátých letech došlo ke sloučení Národních výborů Štipoklasy a Modrá Hůrka, posléze také Žimutice a Pořežany. Tak vznikl správní celek, do kterého spadalo 17 vesnic – Pořežany, Tuchonice, Pořežánky, Modrá Hůrka, Bzí, Štipoklasy, Horní a Dolní Kněžeklady, Třitim, Dobšice, Předčice, Smilovice, Bečice, Krakovčice, Žimutice, Sobětice a Hartmanice pod MNV Žimutice.
Po pádu komunistického režimu se naše tři vesnice osamostatnily a po dohodě vznikla obec pod názvem Horní Kněžeklady.

Naše malé vesničky se měly vždy čile k světu. V roce 1914, kdy se připravovaly v celé České zemi vzpomínkové oslavy pětistého výročí upálení mistra Jana Husa, přišli studenti – místní rodáci s nápadem vystavět Husův pomník. Byla provedena sbírka a zdejší rodák akademický sochař Václav Švec, který přijel z Ruska, kde v té době působil, pomník podle vlastního návrhu se svými nadšenými pomocníky postavil. K jeho odhalení však nedošlo, protože vypukla 1.sv válka, před kterou profesor Švec ilegálně ( když dostal mobilizační rozkaz ) uprchl přes Halič do Ruska, kde posléze vstoupil do čs.legií. K odhalení pomníku došlo až po skončení války v roce 1921.

V roce 1916 byla postavena na Kovářském vršku v Horních Kněžekladech kaplička a v roce 1939 i v Dolních Kněžekladech v místě, kde v již zmíněném roce 1318 stála dřevěná tvrz chráněná vodním příkopem. Je umístěna na pěkném místě, kde z části vodního příkopu byla zbudována vodní nádrž, ve které se kaplička zhlíží.

V Horních Kněžekladech byl po okupaci postaven „svépomocí“ kulturní dům s obecní knihovnou a hasičskou zbrojnicí, za který by se i větší obce nemusely stydět. V roce 1992 byl rekonstruován.

Turistické tipy
Je zde krásná příroda, lesy – ráj houbařů. Asi 5 km směrem na Týn nad Vltavou je nově zbudovaná na Vltavě Hněvkovická přehrada. V letním čase zde jezdí výletní parníček z Hluboké nad Vltavou na přehradu a zpět. Autobusové spojení je 5x denně na trase Č.Budějovice – Týn nad Vltavou.

Pojede-li cyklista proti toku Vltavy z Týna nad Vltavou po pravém břehu, dovede ho silnice přes pole a lesy Poněšickou oborou na Hlubokou, kde si může prohlédnout zámek – honosné sídlo bývalé šlechty, dále pak Lovecký zámek se zoologickou zahradou. Odtud může jet přes „Zbudovská blata" do starobylých Netolic a může navštívit zámek Kratochvíle se stálou výstavou animovaných filmů.

Odbočí-li v Pořežanech na Ševětín a na Mazelov, dojede do kraje Krčínových rybníků do Třeboně. Při odbočení v Horních Kněžekladech na Štipoklasy, Modrou Hůrku, Bzí, Sobětice a Hartmanice, přijede v Zálší na „Veselská blata“ s přírodovědnou naučnou stezkou. Může navštívit Bechyni a přes starý Podolský most ve Stádlci přijede do husitského Tábora.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.municipal.cz/vltava/svazek/horniknezeklady/horniknezeklady.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA