Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dříteň

Dříteň je obec v okrese České Budějovice. Ke 3.7.2006 zde žije 1 441 obyvatel. Obec se nachází přibližně 25 km severozápadně od Českých Budějovic. Poloha mimo hlavní dopravní tahy, při okraji okresu a hodnotné Hlubocké (Zbudovské) pánve, v příjemné krajině s rybníky a památkovými objekty, dává tomuto území specifické podmínky pro rozvoj.

Historie

První písemná zmínka o obci Dříteň pochází z r. 1432. Jedná se tedy o sídlo poměrně staré, typicky zemědělské, formované staletým vývojem. Dříteň patřila panství hlubockému. Na místě vyhořelé tvrze byl vystavěn v r. 1669 - 74 Ant. de Maggim jednopatrový barokní zámek s hospodářskými budovami. Upraven byl ve druhé polovině 18. stol.

Dominantou obce je centrální barokní kostel sv. Dismase z roku 1691, postavený na místě staršího kostelíka. Přestavěn byl v letech 1740 - 60, s novorománskou předsíní a úpravy vnitřku proběhly v 19. stol.

Dalšími památkami jsou socha sv. Jana Nepomuckého stojící před zámkem (dříve na náměstí) z roku 1757, kovárna z roku 1855 je přízemní, dvouprostorová s plackovou klenbou (doklad tradiční vesnické vybavenosti). Kromě těchto staveb se zde nachází i kaple v severní části, kamenný kříž na rozcestí apod.

Pozornost zasluhuje především čtvercová náves s klasicistními jádry z 19.stol. cenná je celá struktura osídlení v krajině, kde je opticky propojena řada dominant, krajinných prvků, rozhledy vedou až k Blanskému lesu a Šumavě.

Současnost
Těžební lokality ložisek nerostných surovin se nacházejí západně od Dřítně. Dříve se zde těžil v povrchových dolech lignit, v současnosti je zde povrchová těžba cihlářské suroviny. Pracovní místa jsou v zemědělství, rybářství a výstavbě Jeté. Pod Dříteň spadají tyto územní celky - Líbiv, Chvalešovice, Malešice, Radomilice, Strachovice, Velice, Záblatí a Záblatíčko".

Dříteň je velká ves, téměř malé městečko. Dříve byla určitě významnější. Napovídá tomu zámek, který je dnes v žalostném stavu, i když fasáda už byla opravena. Zámek byl přestavěn Schwarzenberky ze staré tvrze, pův. v majetku Malovců. Ve Dřítni byl pivovar a dodnes tam v jednom křídle zámku funguje pekárna (za povodní 2002 zásobovala chlebem budějovická sídliště, protože místní pekárny jsou na druhém břehu). Vesnice je rozdělena na dvě téměř samostatné části, starší je jižní kolem kostela. Ale i v té severní lze najít zajímavé stavby.

Pod kostelem se nachází zajímavý starý sklípek a kovárna, přestavěná na hospodu. Budova s větracím komínkem je možná součástí bývalého pivovaru.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecdriten.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA