Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Olešník

Olešník je obec ležící v okrese České Budějovice. Má 712 obyvatel a jeho katastrální území má rozlohu 2349 ha. K místním částem patří také Chlumec a Nová Ves.

Historie

Olešník
Leží 7,5 km severozápadně od Hluboké nad Vltavou. Nejstarší zmínka o něm je z roku 1409 v Popravčí knize pánů z Rožmberka. Zván též Volešníkem. Patřil stále k hlubockému panství. Okresním zřízením zemským se obec osamostatnila. Farou i školou patřila k Zahájí. Spadal pod správu Okresního soudu Hluboká nad Vltavou.

Roku 1840 měl 31 domů a 213 obyvatel, v roce 1921 65 domů s 595 obyvateli.

Chlumec
Je ves ležící 7 km severozápadně od  Hluboké nad Vltavou. Příslušela v letech 1850 až 1948 pod správu okresního soudu Hluboká nad Vltavou.

První zmínka o něm jest z roku 1423 v popravčí knize pánů z Rožmberka, a to již s jeho dnešním názvem. Patřil stále k hlubockému panství. Dále je též zakreslen v podrobné mapě jihočeské cisterciáckého opatství, která je uložena ve Vyšším brodě.

Obecním zřízením zemským v roce 1849 se obec osamostatnila. V roce 1943 byly sloučeny obce Chlumec a Nová ves v jednu obec s názvem Chlumec. Posledním ze starostů, kteří se vystřídali ve správě obce byl František Šilhavý až do r. 1945 kdy byly v obcích vytvořeny místní národní výbory. Původně byl přiškolen k Purkarci, kam spadal i farou a školou.

Roku 1840 měl 28 domů s 265 obyvateli, v roce 1921 39 domů a 393 obyvatel.

Nová Ves
Rozprostírá se asi 10 km severozápadně od Hluboké nad Vltavou. Do 1. 1. 1887 patřila k okresnímu hejtmanství Týn nad Vltavou, a tímto dnem přešla k okresnímu hejtmanství v Českých Budějovicích. Do roku 1880 tvořila část místní obce Kočín.

První zpráva o ní je spjata s rokem 1598. V tomto roce  Bohuslav Malovec na Dřítni koupil od Jáchyma z Hradce hlubocké panství s příslušenstvím, mezi nimiž bylo uvedena i "Nová ves Nevděkov" Jmenovala se tehdy Nevděkov, ale již v roce 1617 bylo užito jejího dnešního názvu.

Obecním zřízením zemským v roce 1943 byly sloučeny obce Chlumec a Nová ves v jednu obec s názvem Chlumec, kde setrvala až do roku 1945.

Původně školou patřila k Dřítni. Teprve v roce 1919 byla zřízena škola. Farou patří k Purkarci. Roku 1840 měl 22 domů a 179 obyvatel, v roce 1921 23 domů s 146 obyvateli.

Zajímavost
V blízkosti obce se nachází bývalá chemická úpravna uranových rud Mape.

Kultura
Ve vlastní obci je střední kulturní vyžití. Pracuje zde obecní místní knihovna, kterou v Olešníku navštěvuje 110 čtenářů, kteří si vybírají z 4 500 svazků, které jsou každoročně doplňovány. V obci je obecní hospoda s velkým sálem, ve kterém se v průběhu roku konají různé kulturní akce pořádané obcí a dalšími organizacemi. 

V obci je možno provozovat poměrně velkou škálu sportovních aktivit. Sportovní aktivity jsou obci velkou měrou podporovány nejen v Olešníku, tak i v obcích pod obec spadajících. V Chlumci a v Nové vsi byly zrekonstruovány kurty a fotbalové hřiště je hojně využíváno celé léto. Velkou tradici má v Olešníku fotbal, který je zde zastoupen Tělovýchovnou jednotou Olešník. V současnosti má dvě družstva mužů, dorost, žáky, kadety a přípravku.

V letní sezóně lze navštěvovat místní tenisové kurty. Hřiště bylo minulý rok  zrekonstruováno, a zájemcům jsou k dispozici 2 antukové kurty, které se nacházejí hned vedle fotbalového hřiště.

V obci je v letním období otevřen velký plavecký bazén s menším dětským bazénem a se skluzavkou, který je po celou letní sezónu dle počasí hojně navštěvován nejen místními občany, ale díky čisté vodě příjemnému prostředí a přijatelným cenám, si získal návštěvníky z blízkého i vzdáleného okolí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.olesnik.cz/zajima.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA