Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mydlovary

Obec Mydlovary se nachází v okrese České Budějovice, kraj Jihočeský. Ke dni 3. 7. 2006 zde žilo 276 obyvatel. Obec Mydlovary leží na 49. stupni severní šířky a na 14. stupni východní délky v Jihočeském kraji. Do roku 1920 tvořila se Zahájím jednu místní (politickou) i katastrální obec pod jménem Mydlovary.

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1352.

Zajímavost
V blízkosti obce se nachází bývalá chemická úpravna uranových rud Mape.

Současnost
Počet obyvatel pomalu stoupá, potěšitelný je zejména příchod mladých lidí, a tím stoupající počet dětí v obci. Reálné je překonání počtu 300 obyvatel, dosažení historického maxima takřka 400 obyvatel z roku 1968 je i do budoucna nepravděpodobné,  protože bylo vázáno na ukončenou průmyslovou činnost dolů, Elektrárny a Chemické úpravny Mape.

Nezaměstnanost nepůsobí v obci větší problémy. Není zde žádný dominantní zaměstnavatel a většina lidí za prací dojíždí, nejčastěji do Českých Budějovic. Počet živnostníků v obci se pohybuje do 10 osob.

Zájem o výstavbu v obci byl důvodem pro změnu č.1 územního plánu, jehož cílem je posílení ploch pro bydlení a řešení území po bývalém parovodu. V minulém období byly v obci postaveny 2 nové RD a další tři by měly být v dohledné době zahájeny.

Nové stavby pro průmysl a zemědělství nebyly v obci a ani na katastru obce realizovány, kromě rozšíření stávající zemědělské farmy SZ od obce. Naopak v roce 2002 došlo k demolici části bývalé Elektrárny včetně komína.

Stále ještě nejasná je situace kolem spalovny komunálního odpadu plánované v areálu bývalé elektrárny, která má platné územní rozhodnutí, ale stavební řízení na vlastní objekt spalovny ještě neproběhlo. Možná výstavba spalovny představuje riziko pro část obce zvanou Kolonie, protože by byla příčinou poklesu zájmu  o  bydlení v  této lokalitě.

Vzhled obce se za období 1996 až 2004 zlepšil. Přispěly k tomu nové fasády obecních budov, opravy místních komunikací, zbourání usedlosti č. p. 7 a pravidelná údržba zeleně. Nepodařilo se pouze dohodnout řešení s některými vlastníky nemovitostí, jejichž části jsou v zdevastovaném stavu a kazí tak celkový vzhled obce. Jsou to například srub u č. p. 14  či stodola u č. p. 9.

Pozornost je třeba do budoucna věnovat i neoprávněným záborům veřejného prostranství, protože různé hranice dřeva či uložený stavební materiál neprospívají vzhledu obce.
 
Životní prostředí
V úvodu táto části je provedeno shrnutí informací o odkalištích v okolí Mydlovar, neboť jde o nejvýznamnější a dlouhodobý problém v oblasti životního prostředí.

Výstavba úpravny uranových rud byla zahájena v roce 1959. Zpracování rud započalo 1. 10. 1962 a kapacita byla postupně rozšířena z 300 tisíc tun až na 600 tisíc t/rok. Zpracování rud bylo ukončeno 1. 11. 1991. Celkově bylo zpracováno16 745 835 tun uranové rudy s průměrným obsahem uranu 0,184 % ve dvou hlavních technologických linkách kyselé 3/4 a alkalické1/4. Vyloužená ruda byla ukládána v odkalištích, které využívaly prostory po těžbě lignitu, která zde probíhala v letech 1910 až 1973. Plocha odkališť zaujímá 227 ha, ale na katastru obce Mydlovary jich leží jen asi čtvrtina.

Po ukončení uranové činnosti na Mape byly do roku 1994 zavedeny náhradní výroby a od té doby jsou výrobní objekty nevyužívané. Areál chemické úpravny byl rozdělen na dvě části, privatizovatelnou západní část zahrnující nekontaminované objekty a neprivatizovatelnou část zahrnující výrobní objekty, kde bude nejpravděpodobněji provedena  lesotechnická rekultivace. S problematikou sanace je úzce svázáno nakládání s odkalištními vodami, neboť bez odstranění vody z kaliště nelze sanaci ukončit. Čištění drenážních vod bude nutné jak po dobu sanace, tak po jejich skončení, kdy bude docházet k postupnému uvolňování vody vázané na vylouženou rudu. Odhad doby čištění drenážních vod je kolem 100 let.

Situace v oblasti životního prostředí se v období 1996 až 2004 jak v obci samé, tak na katastru obce zlepšila. Ve vlastní obci bylo nejvýznamnějším počinem zbourání zdevastované zemědělské usedlosti č. p. 7, jejíž součástí byl vepřín, provedené v roce 2003.  Na katastru pak pokračující sanace odkališť a postupné odstraňování objektů spjatých s chemickou úpravnou, například odstranění parovodu z Elektrárny  na Mape.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mydlovary.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA