Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Planá

Obec Planá se nachází v okrese České Budějovice, kraj Jihočeský. Ke dni 3. 7. 2006 zde žilo 269 obyvatel. Obec Planá se nachází přibližně 4 kilometry jižně od Českých Budějovic ve směru mezinárodního silničního tahu České Budějovice - Linec. Tvoří ji typický malý venkovský celek smíšené obytné a zemědělské zástavby a nemalou část obce zaujímá také vojenské letiště.

První zmínky o obci pochází z roku 1259 a od té doby až po současnost zde žije přibližně 200 obyvatel. V roce 1908 zde byla vysvěcena kaple Nejsvětější trojice, která je dominantou obdélníkové návsi. Kolem obce protéká řeka Vltava s mlýnskými náhony, což umožňuje pěkné turistické a sportovní vyžití v okolí. Přímo v obci je potom možno hrát plážový volejbal, navštívit stylovou středověkou pivnici a ještě několik dalších pohostinství, případně se ubytovat.

Historie
První písemný doklad o existenci vsi Planá je z listiny, datované rokem 1259, ve které pan Vok z Rožmberka daroval klášteru Vyšší Brod třetinu desátku ze své vsi Plané. Ves byla až do roku 1611 součástí krumlovského panství a patřila pod rychtu v Kamenném Újezdě. V roce 1611 ji spolu s panstvím Černý Dub získal komorník Petra Voka z Rožmberka, pan Jan Hogen ze Švarcpachu. Za vlády tohoto rodu ves stagnovala, bylo v ní pouze 12 usedlostí, z toho 5 neosídlených. Tento rod ves držel až do roku 1679, kdy ji závětí získal František Kořenský z Terešova, aby ji již roku 1687 prodal městu České Budějovice. A součástí města, s výjimkou let 1849 až 1868, kdy byla samosprávnou obcí, byla Planá až do roku 1990.

V roce 1939 došlo severozápadně od obce k vybudování vojenského letiště a po roce 1945 k vybudování komunikace, která spojovala město s tímto letištěm. V roce 1990 došlo k osamostatnění obce.

Letiště Planá u Českých Budějovic
Letecký přístav v obci Planá, jen pár kilometrů od jihočeské metropole, jako státní civilní letiště a hlavní báze Jihočeského aeroklubu byla zprovozněna již od roku 1935, kdy zde začal výcvik záložních letců armády v rámci akce "Tisíc pilotů republice". V krizovém roce 1938 před Mnichovským paktem odtud za mobilizace operovaly stíhačky Avia B534, četnické letecké hlídky a "Haléřova letka" lehkých bombardovacích Letovů Š-328 od leteckého pluku 1. z Prahy-Kbel, pořízených z dobrovolné sbírky obyvatelstva, příznačně nazvané "Jižní Čechy armádě".

Během fašistické okupace 1935 až 1945 stalo se rozšířené letiště jednou ze základen 8. stíhací letecké divize Luftwaffe, vystřídala se na něm kromě letecké školy řada denních a nočních stíhacích, bitevních, dopravních a týlových útvarů s desítkami různých typů letounů, proudové Me-262 nevyjímaje. V posledních měsících války se několikrát stalo cílem náletů spojeneckých letadel, likvidujících poslední zbytky nacistického letectva.

Zcela jinou kapitolu v poválečných dějinách letiště začali od 22. září 1945 psát příslušníci bývalé 312. čs. stíhací perutě RAF z Velké Británie, kteří sem byli přiděleni jako trvalá posádka 2. letecké divize. Rovněž motorový odbor českobudějovické odbočky Českého národního aeroklubu tady záhy našel své působiště pro výcvik sportovních pilotů.

Od léta 1947 pak dvakrát denně spojovala České Budějovice s Prahou pravidelná linka Čs. aerolinií. Od roku 1948 zde byla dislokována jedna z osmi hlídek Bezpečnostního letectva a jako velmi zajímavá epizoda z tohoto období promítlo se do provozu letiště působení letky "Hagana", složené z letců nového izraelského státu, seznamujících se v praxi pod vedením zkušených čs. válečných pilotů s letouny Mk. IX. Spitfire a Avia S-199.

V důsledku zhoršení mezinárodní situace a vojensko politického tlaku vládnoucího režimu začala reorganizace celého čs. letectva, včetně budování základen v rámci systému protivzdušné obrany státu podle sovětského vzoru. Za tím účelem v roce 1950 zahájená generální přestavba celého letiště měla vytvořit technicko materiální předpoklady, aby se do těchto míst mohl o dva roky později přesunout 1. stíhací letecký pluk s bohatou historickou tradicí.

Pamětihodnost

Kříž (naproti prodejně)

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.planaucb.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA