Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Plav

Plav je obec ležící v okrese České Budějovice. Má 340 obyvatel a jeho katastrální území má rozlohu 510 ha. Obec Plav se nachází leží 9 km jižně od metropole Českých Budějovic v nadmořské výšce 409 m nad mořem. Rozkládá se po obou březích řeky Malše na začátku budějovické kotliny.


Současnost
Obec Plav je malebnou jihočeskou vesničkou. Od roku 1990, kdy se oddělila od obce Doudleby a stala opět samostatnou, došlo k poměrně značnému rozvoji týkajícího se především občanské vybavenosti.

V roce 2002 postihly obec povodně v takovém rozsahu, jaký nemá obdoby za celou dobu její existence. S následky povodní se již obec dokázala vypořádat.

Historie
Dle pověsti, která mezi zdejším lidem odedávna koluje, se do míst, kde se dnes obec Plav rozkládá, připlavili tři bratři, kteří si zde postavili své příbytky a tak položili základ budoucí vesnici. Dům, který si bratři postavili dostal jméno "Plavo" a tento název se zachoval pro obec dodnes.

Dle nejstarších dochovaných zpráv se tak stalo počátkem 13. stol., to znamená, že vesnice vznikla dříve než České Budějovice. Testamentem ze 4. června 1262 daroval Přemysl Otakar II. klášteru ve Vyšším Brodě vesnici Plavo a vedle toho stříbrné postroje i s koněm. V roce 1273 byla vesnice připojena k Č. Budějovicím, ale Václav II. ji v roce 1292 opět vrátil klášteru.

Z původních selských usedlostí se dochovaly hodnotné špýchárky, patrně pozdně renesanční. O tom, že se v lokalitě dnešní obce lidé zdržovali již v dávných dobách, svědčí dodnes staré pohanské hroby - známé mohyly, které se nachází v blízkém lese, na katastru obce.

V místě tohoto pohanského pohřebiště byl v 19. stol. proveden archeologický výzkum. Zbytky nádob jsou dnes uloženy v Jihočeském muzeu a pouzdro s prstí z těchto mohyl bylo 16. 5. 1868 uloženo v Národním divadle v Praze. Dopátrat se jiných podrobností týkajících se vzniku obce, nebo důležitých faktů ze starších dob, nebylo již možné. Od roku 1400 až do 16. stol. se zde také vařilo pivo,což bylo příčinou mnoha rozepří s budějovickými měšťany. Za napoleonských válek byl v obci ubytován menší oddíl francouzských vojsk a dva vojíni jsou prý pochováni u kapličky před usedlostí č. 15.

V roce 1450, byl zde, na pozemku kláštera ve Vyšším Brodě, vystavěn mlýn, který v roce 1571 vyhořel s téměř celou vesnicí. Dochovaly se pouze tři stodoly. V roce 1489 mělo Plavo jen 16 usedlíků. K naší obci se váže také významná historická památka.V souvislosti s regulačními pracemi na řece Malši, která obcí protéká, byla v roce 1895-1896 postavena železná lávka na vysokých kamenných pilířích a na skále. K této lávce byla přidělána železná vrata tzv. "rechle ". Jsou to stavidla používaná k zachycení plaveného dříví při voroplavbě. Dřevo se plavilo z buqoyských lesů u Nových Hradů do Českých Budějovic.

Tuto náročnou stavbu provedl hraběcí inženýr Augustin Procházka za 30 tisíc zlatých. Další z mnoha památek je kovová socha sv. Jana Nepomuckého, která stojí na vysoké skále v Kobylinci nad řekou Malší. Sochu nechal vytvořit ředitel panství hraběte Buqoye Novohradského pan Krauskop v roce 1882 na památku odvrácené povodně.

Až do roku 1905 byly okolní osady spojeny obecními cestami, které pro deštivé počasí a časté povodně, byly velmi špatné a neschůdné. Proto byla vymožena stavba silnice z Č. Budějovic až k mostu do Plava. Stavba započala na jaře 1906 a byla dokončena na podzim 1907.

V letech 1912 - 1913 byl, přes řeku Malši, postaven klenutý most, přes který vede hlavní příjezdová komunikace do obce. Ke změně názvu obce Plavo na Plav došlo, podle výnosu ministerstva vnitra ze dne 17. 11. 1924 a svolení dala vláda, na schůzi ministerské rady, konané dne 16. 11. 1924.

V letech 1892 až 1894, byla ze sbírek občanů, vystavěna škola, která stála 9 600 zlatých. Bohužel v roce 1979 byla škola uzavřena a budova byla zdarma převedena do majetku OV ČSTV v Č. Budějovicích. Vzhledem k tomu, že tato velice pěkně architektonicky řešená stavba chátrala, bylo snahou obce ji získat zpět. V současné době je budova opět v majetku obce a provádí se zde rozsáhlá rekonstrukce celého objektu na "Centrum seniorů". Projekt by se měl v budoucnu zabývat společným řešením zdravotní a sociální péče, včetně vestavby malometrážních bytů.

Přes řeku Malši i přes mlýnský náhon byly v roce 1913 - 1912 postaveny železobetonové mosty za přispění okresu, země a státu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.plav.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA