Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Strýčice

Obec Strýčice se nachází v okrese České Budějovice, kraj Jihočeský. Ke dni 3. 7. 2006 zde žije 55 obyvatel.

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1292.

Zajímavosti
Strýčice jsou zajímavou vsí, i když původní selské architektury tam moc není. Strýčice byly centrem německého jazykového ostrůvku na Netolicku. A protože měly kostel a hřbitov, jsou na náhrobcích často jména německá, a to i z poměrně širokého okolí (Lipí, apod.). Na kostelní věži hnízdí čápi.
Další pozoruhodností je místní česká škola, která byla postavena počátkem 20. století pro několik sousedních vesnic. A tak je tomu dodnes, dojíždějí tam děti ze tří okresů. Ve sklepě školy se nachází malé muzeum, přístupné po dohodě se školníkem.

Největší pozoruhodností je asi místní mlýn, který byl v provozu prý až do roku 1976. Místo vodního kola má sice turbínu (a elektromotor), místo kamenů už používal mlecí válce, ale vše je původní, ve stavu, jak se mlýn zastavil. Zbytky obilí žerou myši, majitel nás celkem ochotně provedl vnitřkem, ale nemá peníze na opravu a zřejmě ani zájem. Mlýn to nebyl nijak velký, prostory jsou stísněné, zařízení poměrně moderní, ale pořád je to mlýn poháněný jediným zdrojem energie, pomocí řemenů a transmisí. Mlýn je součástí většího stavení, mlýnem byla jen malá část.

Projekt Školní muzeum
Snad naší největší chloubou je unikátní školní muzeum - sbírka dědictví našich předků. Bylo vybudováno na místě původního skladu uhlí v suterénu školní budovy v roce 1986. Vytvořily si jej z podnětu tehdejší ředitelky školy Květy Trajerové samy děti. S větším či menším nadšením rodičů a prarodičů shromáždily sbírkové předměty značné národopisné hodnoty.

Žáci i návštěvníci si zde mohou prohlédnout, ale i vyzkoušet několik set exponátů, zčásti již pečlivě restaurovaných. Mezi exponáty převažují součásti vybavení selských domácností, zemědělské a rybářské náčiní, školní pomůcky a obrázky, ale zastoupeny jsou třeba svítilny na hasičský vůz nebo originální zařízení na stáčení piva ze sudu do lahví.

Muzeum bývá otevřené při kulturních akcích školy (školní jarmark, školní akademie apod.), jinak si je třeba návštěvu expozice předem vyžádat u pana školníka. Muzeum dobře slouží k výuce dějepisu 19. století, potřebám keramického a výtvarného kroužku, pochopitelný zájem o něj projevují pořadatelé třídních srazů.

V roce 2002 postihly povodně i strýčickou školu a muzeum bylo jednou z nejvíce zasažených prostor školy, ovšem díky pomoci žáků, jejich rodičů, ostatních škol a mnoha dalších lidí bylo zrekonstruováno, expozice obnovena a doplněna o další exponáty. Přibyla zde výzdoba, kterou vytvořili členové keramického kroužku, a muzeum bylo znovu slavnostně otevřeno v roce 2004.

Čerpáno z oficiálních stránek obce
http://selskebaroko.unas.cz/strycice/strycice.htm a na
http://www.zsstrycice.cz/projekt_skolni_muzeum.html , na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA