Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kamenná

Obec Kamenná se nachází v okrese České Budějovice, kraj Jihočeský. První písemná zpráva pochází z roku 1349. Obec se nachází v nadmořské výšce 560 metrů. Na území žije 270 obyvatel. Obec se nachází na severním úpatí přírodního parku Novohradské hory. Za pozornost stojí kaplička, která byla opravena v r. 1995. Částí obce tvoří také Klažary a Kondrač.

Pamětihodnost

Kaple na návsi

Klažary
Klažary, dříve Glasern, byla prý nejvýstavnější ves v okolí. Už podle názvu je vidět, že byla převážně německá. Po vystěhování po válce byla vesnice dosídlena, ale počet obyvatel neustále klesal, dnes je téměř na nule. Vesnice zpustla natolik, že dnes už její dřívější výstavnost nemůžeme ani tušit.

Na vesnici je dnes nejzajímavější její tvar. Jde o údolní lánovou ves, jednotlivé usedlosti stojí na svazích nad malým potokem, dlouhé pásy pozemků se táhly od jednotlivých statků dozadu. Usedlosti stály osamoceně, většinou byly uzavřené čtyřstranné.

Údolní lánové vsi se v jižních Čechách vyskytují málo, ale v této oblasti jich je hned několik blízko sebe - ještě Kondrač, Mezilesí, Dluhoště.

Cesta dnes vesnici míjí. Ovšem vede zde kolem velice frekventovaná cyklotrasa. Jako orientační bod může sloužit velice známá kaplička, stojící v poli. Je na několika cykloprůvodcích. Podstatně vzácnější jsou ale sloupková kamenná Boží muka s velkou hlavicí, stojící u prvního domu, ale trochu stranou, nejsou hned viditelná.

Kondrač
Kondrač je zajímavá vesnice pod Slepičími horami. Zajímavý je i její název, který napovídá, že půjde o vesnici velice starou. Její německý název je ale zcela obyčejný a ukazuje naopak na nové založení - Neudorf. Vesnice je dlouhá, rozložená kolem cesty a potoka a nemá žádnou náves. Je složená převážně z mohutných osamocených statků, velice často uzavřených a patrových. Je to vyloženě typ rakouského vierkantu. Vesnice je typickým příkladem údolní lánové vsi, které se v jižních Čechách vyskytují málo, většina je jich právě na Novohradsku.

Většina statků je ve špatném stavu a je vidět, že zde asi byla převaha Němců, a tedy že po válce byla vesnice vysídlena a znovu osídlena neúplně, a asi i jen dočasně.

Čerpáno z oficiálních stránek obcí
http://selskebaroko.unas.cz/klazary/klazary.htm a
http://selskebaroko.unas.cz/kondrac/kondrac.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA