Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mazelov

Mazelov je obec ležící v okrese České Budějovice. Má 193 (stav k 1. 5.2 007) obyvatel a jeho katastrální území má rozlohu 855 ha.

Obec, jejíž jádro je vesnickou památkovou rezervací, najdeme v Třeboňské pánvi, na západním okraji rozsáhlé soustavy velkých rybníků mezi Veselím nad Lužnicí a Třeboní. Jméno toho nejbližšího - Krčín - připomíná známého rožmberského regenta, který většinu těchto vodních ploch, důmyslně propojených stokami, vybudoval a proměnil tak nehostinné bažiny v dnešní kulturní krajinu.

Historie

Ves, ležící ve starém sídelním území, se poprvé v písemných dokladech připomíná v r. 1396. Dochovalo se tu několik svébytných prostorů s kvalitní a slohově čistou architekturou. Výtvarné řešení domů je výmluvným dokladem toho, jak silný byl vliv blízkého území veselsko-soběslavských blat a jak typické prvky tamních staveb pronikaly i dál do širokého okolí. Zdejší statky působí úpravně a honosně, i když jejich pojetí není tak bohaté jako v samotném centru blat. K nejcennějším patří např. č. p. 1, č. p. 3, č. p. 10, č. p. 11, č. p. 41 a další.

Současnost
Obec Mazelov je nestřediskové sídlo trvalého významu s obytnou a částečně se zemědělskou a rekreační funkcí. Obec leží ve starém sídelním území - Třeboňské pánvi - a v historických pramenech je poprvé zmiňována v r. 1396. Obec se nachází v oblasti cestovního ruchu a jako vesnická památková rezervace s dochovanými soubory lidové architektury byla MK ČR v r. 1995 za řazena do vybraného seznamu měst a obcí, která vyžadují památkovou ochranu. Urbanisticky náleží Mazelov mezi celistvě dochovaná vesnická sídla středověkého původu, pocházející z 19. až 20.století, s prvky lidového baroka, typickými pro blatské oblasti jižních Čech.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mazelov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA