Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ostrolovský Újezd

Ostrolovský Újezd je obec ležící v okrese České Budějovice. Má 114 obyvatel a jeho katastrální území má rozlohu 383 ha. V obci je nově rekonstruovaný zámeček, nyní v soukromém vlastnictví. Zámek patřil Kořenským z Terešova, kteří jej v r. 1692 prodali městu České Budějovice. Jeho správou pak byl pověřen urozený pán Matthias Hieronymus Vanke, který tuto funkci vykonával do r. 1697.

Ostrolovský Újezd se nachází 15 km od Českých Budějovic. Obcí prochází turistické a cyklistické stezky. Jeden km severně od obce se nachází lesopark s památníkem Jana Žižky z Trocnova.

Nedaleko vesnice se nachází také další zvláště chráněné území Ostrolovský Újezd s bohatými porosty chráněné bledule jarní.

Historie
Nejstarší osudy Ostrolovského Újezda (původně Újezdce), kde stával jižně od vsi na návrší nad říčkou Stropnicí ve 14. stol. hrad, nejsou známé. Od roku 1594 se hrad uvádí jako zbořený.

Ostrolovský Újezd  dříve zvaný také Újezdec Ostrolov. Jedná se o starobylé sídlo. Ve vesnici se dochovala renesanční tvrz z konce 16. století, historie místa ale sahá mnohem dále.

Krátce před rokem 1569 koupil Újezdec Kryštof Kořenský z Terešova a vystavěl si v Újezdci renesanční tvrz, která stojí v obci při silnici.

Na ostrohu nad Stropnici stával hrad vladyků z Újezda již ve 14. století. V husitských dobách byl hrad podle pověsti obýván jeptiškami, mezi nimiž údajně byla i sestra Jana Žižky. Když potom - Jan Žižka hrad dobýval, vyhazovaly jeptišky z oken hradu do Stropnice peřiny a ve snaze zachránit se skákaly do řeky.

Přesto, že už 20. století se v literatuře uvádí, že o hradu není nic známo, podle vyprávění Bočkové ze Dvorce byly na Ostrohu nad Stropnicí ještě v době jejího dětství patrné zbytky základového zdiva. Její dědeček v těch místech také údajně nalezl díru v zemi, do které vhodil kus dřeva. Prý trvalo dlouhou dobu, než uslyšel náraz dřeva o dno, což svědčilo o mnohametrové hloubce.

Snad tedy mohlo jít o hradní studnu. Jisté je, že místům okolo ostrohu se dodnes říká „Zámek" a stejný název nese i zvláště chráněné území zahrnující podmáčené louky se zpustlým rybníčkem uprostřed lesa.

Turitstické tipy
Okolí obce skýtá členitou krajinu, krásné vyhlídky,  možnost sběru hub a borůvek, procházek  i koupání - oblíbený je např. 3 km vzdálený rybník Beran. Nedaleko od něj nabízí  penzion Borovanský mlýn ubytování a občerstvení.  V blízkosti obce je možné obdivovat několik zachovalých jihočeských statků a v jedné z těchto samot, která leží východně od obce směrem k Borovanům, lze také získat ubytování (tel. 386 322 822).

Přímo v Újezdě najdete hostinec “Spilka”, vybudovaný občany svépomocí ve sklepení bývalého pivovaru.  Je otevřen  denně mimo pondělí a středu od 17.30 (v neděli již od16) hodin.  Rezervace paní Ivana Šímová (tel. 386 321 207).    

Obec leží na křižovatce turistických značených cest, je východiskem k návštěvě  rodiště Jana Žižky - Trocnova, vzdáleného asi 2 km severně po modré značce, a obce Čeřejov a dalších okolních obcí se zachovalou lidovou architekturou.

Podobně i příroda si zde zachovala  mnoho ze svého bohatství, o čemž svědčí i chráněné území nedaleko vsi - Přírodní památka Ostrolovský Újezd s bohatými porosty bledule jarní.

Cyklisty potěší, že obcí vede cyklistická stezka z blízkých Borovan do přibližně 12 km vzdáleného Žumberka, opevněné vesnice jižně od Trhových Svinů se zajímavým muzeem lidového malovaného nábytku.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ostrolovskyujezd.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA