Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Úsilné

Úsilné je obec v okrese České Budějovice. Ke dni 3. 7. 2006 zde žije 352 obyvatel. Obec Úsilné se nachází 6 km od centra města České Budějovice v nadmořské výšce 399 m n.m. Do roku 1925 nesla obec název Oselno či Voselno, který vznikl pravděpodobně podle chovu tažných zvířat pro nedaleké doly.

Historie
První zmínka o osadě pochází z roku 1333, kdy král Jan Lucemburský věnoval špitálu sv. Václava v Budějovicích sedm lánů ve vsi Hoslové (Úsilném). Za vlády císaře Rudolfa II. byl mezi Úsilným a nedalekými Hůrami založen důl sv. Eliáš, ve kterém se těžilo 1600 centů stříbra ročně.

V dole neustále přibývalo vody, která se stahovala z Vesecké a Libničské štoly. Potíže s odvodňováním měla vyřešit Eliášova štola, jejíž budování bylo započato 20. července 1574 směrem z Úsilného a trvalo s přestávkami zhruba 200 let. V době, kdy hotové dílo mohlo přispět k odvodňování dolů, bylo dolování již v úpadku. Štola vyúsťuje v Úsilném na zahradě domu číslo 68 na úpatí jihozápadního svahu ve výšce 400 m n. m. V polovině 20. století zásobovala vydatně město České Budějovice kvalitní pitnou vodou. V současné době vedení obce uvažuje o zpřístupnění části štoly pod obcí veřejnosti.

Památky

Další významnou obecní památkou je novogotická kaple sv. Václava z roku 1900, která byla v roce 2001 zrekonstruována a vyzdobena 14 obrazy (50 x 45 cm, adjustované na dřevě) s tématikou křížové cesty od ak. malířky Renaty Štolbové. V obci jsou k vidění prvky selského baroka, zajímavé jsou především štíty s velkými volutami (spirálami). Nejpozoruhodnější je statek č. p. 1 "U Sukdolů", prý s největšími volutami v kraji a č. p. 9 "U Prokšů".

Křížová cesta
V první rok nového tisíciletí se sto let stará návesní kaple v malé obci Úsilném, nedaleko Českých Budějovic, dočkala své obnovy. A 28. září 2001, na svatého Václava, jemuž je zasvěcena, byla opět tato kaple mší svatou navrácena do života s nově upraveným a osvětleným vnitřním prostorem.

Náhradou za původní, později ztracenou Křížovou cestu visí nyní v kapli čtrnáct obrazů, olejomaleb na plátně. Obrazy, malované na plechové tabule (125 x 80 cm) mají upoutat příchozí již z otevřené krajiny a z dálky předznamenat i obsah jednotlivých zastavení. V Úsilném jsem byla postavena do zcela jiné situace; nově upravený interiér skýtal komorní prostor pro větší intimitu v daleko menších formátech (50 x 45 cm). Snad v duchu atmosféry počátku nového tisíciletí, snad v duchu obnovy celé kaple, chtělo se mi pozměnit i tradiční schéma čtrnácti zastavení, nikoliv snad proti obsahu a jeho významu.

A tak moji Křížovou cestu otevírá Jidášův polibek v zahradě Getsemanské, následuje Korunování trním, ponechala jsem pouze jeden ze tří pádů Kristových, abych - a na to jsem se velmi těšila - mohla celý cyklus uzavřít Vzkříšením, které završuje a dává smysl celému Ježíšovu utrpení. Nebylo pro mě snadné zvolit nejvhodnější literární doprovod pro knižní vydání této Křížové cesty. Napadalo mě tolik jmen - osobností: teologů, filozofů, literátů či duchovních, kterých si vážím a vybrat jen jednoho?! Proč ne čtrnáct, čtrnáct výrazných osobností, které přistupují k tématu způsobem pro ně charakteristickým, nezaměnitelným.

Současnost

Obec Úsilné je vzdálena zhruba 6 km od centra okresního města Českých Budějovic a leží na silnici spojující města Hluboká nad Vltavou a Lišov v nadmořské výšce 399 metrů nad mořem. Rozloha katastrálního území obce činí v současné době 307 ha. Těsná poloha obce u okresního města je příčinou výrazně rezidenčního charakteru obce.

Obec čítá v současnosti 330 obyvatel z toho 175 v produktivním věku. Nejstaršímu obyvateli obce je 101 let (v r. 2003), průměrný věk obyvatel je 39,7 let. Většina práce činných obyvatel dojíždí za zaměstnáním do Českých Budějovic.

Obec Úsilné leží v těsném sousedství města Českých Budějovic, severozápadně od města Rudolfov, na okraji pánve permské, nedaleko bývalých antracitových a stříbrných dolů. Náleželo k hlubockému panství a jeho osudy jsou s ním proto neodmyslitelně spojeny.

Název obce
Do roku 1925 nesla obec název Oselno, Voselno (Woselno), jenž se hovorově užívá dodnes. Názory na původ názvu Oselno se různí. Jeden z názorů tvrdí, že název pochází patrně od jména zakladatele Osela (obyvatelé - Oselňané). Jiný daleko prostší názor dává původ jména do souvislosti s chovem tažných zvířat (oslů) pro dopravu v nedalekých dolech.

První zmínka
Úsilné (Oselno) se připomíná poprvé roku 1378, kdy král Karel IV. zastavil část panství hlubockého Janovi z Lechtenberku zároveň s městečkem Lišov a okolními dědinami. Zmínka o Oselném je však již v prvé polovině 13. století. Uvádí se, že na hřbitov u kostela na Starém městě v tehdejších Čéčových Budivojicích, který byl zbudován v roce 1215, byli pohřbíváni nejen obyvatelé Budivojovic, ale i občané přifařených obcí, mezi nimiž je uváděna i obec Oselný.

Doba husitská a pohusitská
O dalších osudech Úsilného (Oselna) není nic známo. Války husitské se pravděpodobně Oselna nedotkly, neboť tehdejší držitel Hluboké, Lobkovic, byl pán katolický a vyznaní "pod obojí" se zde v té době príliš nerozmohlo. Daleko více bylo Oselno postiženo za vlády krále Jiřího z Poděbrad, který panství hlubocké ze zástavy vyplatil a sám ho držel. Po smrti krále Jiřího vystřídalo se několik držitelů Hluboké, až ji v roce 1490 zastavil král Vladislav II. moravskému pánu Vilému z Pernštejna, v jehož urbáři jsou uváděna jména hospodářů jako Ryšák, Zíka Marek, Bleh, Sugdol, Šimek.

Páni z Hradce a Zbudovské povstání
V roce 1562 se Oselno nalézá mezi dědinami, které král Ferdinand I. dědičně prodal (i s Protivínskem) Jáchymovi z Hradce. Po smrti Jáchyma z Hradce v roce 1565 přešlo Hlubocko a Protivínsko na jeho t. č. nezletilého syna Adama z Hradce. Za Adama z Hradce vypuklo na Protivínsku, Hlubocku a Lišovsku (kromě samotného Lišova) velké selské povstání za platnost privilegií, které nejen všichni dosavadní čeští králové a zástavní hlubočtí pánové, ale ještě i král Rudolf II. potvrdil svým polesvobodným královským vsím, když si tu chtěl udržet svrchovanost.

Roku 1598 dal Jáchym Oldřich z Hradce (syn Adama z Hradce) znovu zřídit nový urbář, podle něhož bylo v Oselně osm usedlíků, kteří obdělávali asi 236 korců orné půdy. Hospodařili zde: Vondra Šimků, Sukdol, Prokeš (Bartoš), Novák (Eliáš), Melichar (Očenášek), Krychel, Šimon, Hrubý, Vít Doucha.

Stavovské povstání a třicetiletá válka
V roce 1598 prodal Jáchym Oldřich z Hradce hlubocké panství panu Bohuslavu Malovcovi z Malovic na Dřítni. V neklidné době kolem roku 1619 došlo k vypálení obce Úsilné. Část obyvatelstva se rozprchla, lidé přišli na mizinu nekonečným drancováním. Opuštěné usedlosti byly postupně obsazovány novými usedlíky.

Po bitvě na Bílé hoře byl Malovcům, díky jejich odbojnosti, zkonfiskován veškerý majetek, který připadl císařskému vojevůdci donu Baltazarovi de Marradas (Španěl).

V létech 1653 až 1655 byla sestavena berní rulle, kde jsou úředně popsána všechna panství, statky a královská města, vypsána jména svobodníků, manů, židů a svobodných dvorců. Dílo má 26 svazků. Ve svazku čtvrtém z roku 1654 je uveden Lišov s okolními vesnicemi, mezi nimi i Voselný.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.usilne.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA