Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ločenice

Ločenice jsou obec v okrese České Budějovice. Ke dni 3. 7. 2006 zde žije 607 obyvatel. Na západ od obce se nachází kopec Stráž (680 m n. m.).

Obec Ločenice leží 25 km jižně od Českých Budějovic v nadmořské výšce kolem 550 m a má rozlohu 1587 ha. Rozkládá se podél komunikací, které vedou od severu k jihu a od západu k východu. Obec Ločenice byla založená dle historických záznamů v roce 1360. Původní název naší obce byl Loczenitz, který se postupem času měnil do dnešní podoby.

S počtem obyvatel 450 se řadí k menším obcím. K naší obci patří asi 3 km vzdálená obec Nesměň se 130 obyvateli. Nesměň leží v kotlině mezi Todeňskou a Besednickou horou a byla založena v roce 1350. Od roku 1848 patřila borovanskému klášteru a tvořila s Chlumem nad Malší jednu katastrální obec.

Historie

Na prahu historické doby je území podél vodních toků Vltava a Malše osídlováno pronikajícím slovanským kmenem Doudlebů, který přináší vlastní kulturní a společenské prostředí. Zachovalé mohyly se zbytky popele umožnily vymezení historického doudlebského kraje. Todeňská hora (608,4 m n. m.) a Ločenická hora (656,4 m n. m.) byly přirozenými jižními hranicemi osídleného území.

Ve 12. až 13. století se s nárůstem obyvatel rozšiřuje kmenové území východním směrem přes Ločenickou a Todeňskou horu. Obec Ločenice vznikla jako gotické středověké zemědělské sídlo. Vzhledem k poměrně kvalitní zemědělské půdě obec prosperovala a na přelomu století měla mnohem vyšší počet obyvatel než v současnosti.

O prosperitě svědčí,  že si mohla v době vrcholného baroka dovolit poskytnout pozemky pro založení obce Svatý Jan nad Malší (vzdálené od obce Ločenice 1 km). Sídelní útvar Svatý Jan nad Malší byl založen na Ločenické hoře. Na konci 18. století, kolem kostela zbudovaného roku 1732 na pozemcích občanů z Ločenic. K obci přináležela osada Svatý Ján a jednoty Pod horou. V roce 1923 došlo k rozdělení na dvě katastrální obce Ločenice a Svatý Jan, z podnětu obce Ločenice. V roce 1923 obec Ločenice měla 836 obyvatel.

Naše obec byla součástí panství pána z Velešína, jmenoval se Beneš z Michalovi. Ten měl 3 syny Ježka, Beneše a Jindřicha.  Neměli však mužského potomka, a proto vymřeli po meči. Jediná dědička po přeslici byla Markéta, Benešova dcera. Jelikož byla nezletilá, vládl za ni její strýc Jindřich. Své panství však nespravoval dobře, a tak r. 1390 prodal Oldřichu z Rožmberka hrad Velešín s městečkem a poddané vsi Ločenice, Sedlec, Chlum a Polžov. Od roku 1848 jsme byli poddanskou vsí novohradských pánů.

Kulturně historické limity
Obec Ločenice je rozsáhlejší vesnice s parcelací typickou pro větší sídla. Jádro tvoří protáhlá nepravidelná náves s úzkými parcelami na východní a západní straně. Zástavbu doplňují mladší enklávy podél komunikací vycházející ze strany návsi.

K hodnotným objektům patří zejména dům č. 13. se sýpkou s fragmenty starších konstrukcí z 18. stol., usedlost č. 19 v jižní části návsi, úzká protáhlá parcela s domem uzavřená stodolou, taktéž č. 20, jehož jádro domu je ze tří čtvrtin z 19. století.

Boží muka směr Něchov jsou datována z konce 18. století, směr na jihozápadním okraji vesnice - vyšší okosený sloupek s kapličkou ve vrcholu, boží muka směr na severozápadním okraji obce z 19. století. Kromě těchto objektů se dochovaly v obci domy a chalupy se staršími jádry z 19. století s různou mírou mladších zásahů.

Příroda
Ločenice se právem chlubí krásnou přírodou a hlubokými lesy, odkud si návštěvníci mohou odnést houby, borůvky nebo brusinky. V okolí rostou kromě běžných hub i hřiby nachové, které jsou vymírající hřibovitou houbou, a proto jsou velkou vzácností. Tento druh roste od konce června do konce září.

Když se projdete po dešti na zoraném poli, můžete pouhým okem najít vltavíny. Tyto zelenavé či hnědavé polodrahokamy je zakázáno vltavíny vykopávat ze země.

V roce 2002 byla ukončená výstavba kapličky zasvěcené svaté Anežce České. Tím Ločenice získaly reprezentativního prostor pro příležitostní akce v rámci obce, pravidelné bohoslužby, křty nebo poslední rozloučení.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.locenice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA