Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hluboká nad Vltavou

Hluboká nad Vltavou (německy Frauenberg) je město na levém břehu řeky Vltavy, 9 km severně od Českých Budějovic. Má 1 263 domů a 4 678 obyvatel; katastrální výměra činí 9 112 ha.

Současnost

Z turistického hlediska je Hluboká nad Vltavou velice atraktivní, největším lákadlem pro návštěvníky je novogotický zámek Hluboká. Krom toho se zde nacházejí další atraktivní cíle: ZOO Ohrada, přepychové golfové hřiště, Knížecí dvůr a Alšova jihočeská galerie. Bezprostředně u města se nachází druhý největší rybník České republiky Bezdrev, na němž se hojně provozují vodní sporty, například jachting. Na Podskalské louce se každoročně pořádají dostihy.

Město Hluboká nad Vltavou (4 640 obyvatel) je známo především svým krásným, v noci osvíceným, zámkem postaveném ve stylu windsorské novogotiky s překrásně vybavenými interiéry. Zámek leží v krásných zahradách uprostřed rozsáhlého anglického parku. V těsném sousedství zámku je umístěna Alšova jihočeská galerie s jedinečnou expozicí českého středověkého umění (proslulá sbírka gotických madon) a neméně atraktivním souborem děl ze století dvacátého. Alšova jihočeská galerie slouží i jako místo tradičních koncertů vážné hudby. Galerie Knížecí Dvůr, kterou naleznete na náměstí, je zaměřena na pořádání autorských výstav a vernisáží. Centrem celoročního kulturního dění je Kulturní centrum Panorama.

Dva kilometry od Hluboké nad Vltavou můžete navštívit Lovecký zámeček Ohrada - nejstarší lovecké muzeum na světě. V sousedství loveckého muzea se nachází jediná jihočeská zoologická zahrada. V blízkosti loveckého zámečku Ohrada je možno navštívit i jezdecké sportovní centrum Vondrov s novou jezdeckou halou, poskytující veškerý servis spojený s jezdeckým sportem a hipoturistikou.

V případě hezkého počasí Vám můžeme doporučit návštěvu městského koupaliště v Podskalí se dvěma bazény, protiproudem a toboganem, skluzavkami a vířivkami. Další nekrytý veřejný bazén má k dispozici Sporthotel Barborka v Zámostí, přírodní koupaliště jsou u rybníků Bezdrev či Křivonoska, které spolu s desítkami dalších rybníků vytvářejí charakteristický kolorit okolí města. V případě chladnějšího počasí je veřejnosti k dispozici menší krytý bazén a sauna hotelu Štekl v těsném sousedství zámku.

V posledních letech se město stává proslulým centrem sportu. Sportovní areál při levém břehu řeky Vltavy nabízí širokou škálu sportovního vyžití. Dva místní tenisové oddíly nabízejí veřejnosti kryté i otevřené tenisové kurty s polyuretanovými a antukovými povrchy. Servis tenisových klubů dále tvoří restaurace, ubytování, dětský kurt s umělou trávou a bazén. Devítijamkové a osmnáctijamkové golfové hřiště, „driving range“, zapůjčení holí i trenéra a začátečnické odpoledne nabízí Golfový klub Hluboká nad Vltavou. Ve sportovním areálu dále naleznete dvě baseballová hřiště, dvě hřiště fotbalová, minigolf, paintball, antukové volejbalové kurty a letní beachvolejbalová hřiště na zimním stadionu a na městském koupališti. Nová bowlingová herna vedle koupaliště patří k nejmodernějším v jihočeském regionu.

Mimo sportovní areál můžete navštívit fitness centrum, saunu, solárium a další služby v hotelu Štekl, udělat si hodinový výlet na parníčku (molo u mostu do Zámostí), absolvovat vyhlídkový let z letiště Hosín (4 km od města). Z tradičních aktivit se nabízí možnost sportovního rybolovu, pro finančně zdatné návštěvníky je v těsném sousedství města 3 tisíce hektarů obor s nabídkou poplatkových lovů zvěře. Rovněž okolí města je pro návštěvníky atraktivní. Především v Municích, ale i v Bavorovicích či Líšnici Vás jistě osloví zachovalé selské usedlosti postavené v tradičním jihočeském slohu.

Bavorovicemi rovněž prochází významná cyklistická stezka spojující Hlubokou nad Vltavou s krajským městem České Budějovice. Síť cyklistických stezek, jakož i náročnějších tras, patří k nejrozsáhlejším v celé republice. V Purkarci můžete navštívit vorařské muzeum; nedaleko obce se nachází zřícenina Karlův Hrádek.

Ve městě jsou v letní sezóně na čtyři desítky restauračních zařízení; ubytovací kapacity zahrnují jak možnost ubytování v chatkách, soukromí či hotelu, včetně ubytování v luxusním hotelu Štekl.

Pamětihodnosti

Zámek Hluboká nad Vltavou
Jeden z nejvyhledávanějších zámků naší země, zámek Hluboká, se tyčí na severním okraji budějovické rybniční pánve, na příkrém ostrohu nad řekou Vltavou. Původně královský hrad Hluboká (Frauenberg) založil spolu s nedalekými Českými Budějovicemi ve 13. století český král Přemysl Otakar II. Hrad prošel složitým vývojem a jeho podobu poznamenalo čtvero přestaveb.

O dnešní novogotickou podobu z roku 1871 se zasloužil rod Schwarzenbergů, v jejichž držení byl hrad od roku 1661. Vznikl tak objekt o 140 bohatě vybavených místnostech, s jedenácti věžemi (hlavní 60 metrů) a baštami, jehož členitému průčelí dominuje velký schwarzenbergský znak s rodovým heslem "NIL NISI RECTUM" (Nic než právo).

Dnešní podobu získala Hluboká za vlády Jana Adolfa II. Schwarzenberga a jeho chotě Eleonory, kteří se rozhodli pro přestavbu po vzoru královského zámku Windsor. V blízkosti zámku se rozprostírá zámecký park v anglickém stylu. V původní jízdárně se sálem s otevřeným krovem jsou dnes instalovány sbírky Alšovy jihočeské galerie.

Alšova jihočeská galerie
Je to jediné muzeum umění v Jihočeském kraji, které patří k pěti největším ústavům svého druhu v České republice. Zahájila svou činnost 1. ledna 1953 a do názvu dostala jméno jihočeského rodáka malíře Mikoláše Alše (1852-1913). Jejím hlavním sídlem je od dubna 1956 někdejší neogotická jízdárna zámku Hluboká nad Vltavou a je umístěna v jeho těsné blízkosti. Galerie soustřeďuje především proslulou kolekci gotického umění z jižních Čech a Šumavy. Ta je doplněna díly českého a evropského umění 16. až 19. století s pozoruhodným souborem nizozemské malby. Významná je i kolekce českého moderního a současného umění. Tradicí jsou hudební festivaly v krásném prostředí zámků a galerií.

Lovecký zámek Ohrada - Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství
Jihozápadně od Hluboké nad Vltavou (1 km) v parkové krajině mezi rybníky Munický a Zvolenovský se nachází Lovecký zámek Ohrada. Byl postaven v letech 1708 až 1713 v barokním slohu podle projektu architekta P. I. Bayera pro knížete Schwarzenberga jako lovecký zámek, který měl sloužit k pořádání honů a honosných loveckých slavností.

První lovecké muzeum na Ohradě vzniklo již v polovině 19. století (1842), kdy tam byly soustředěny rozsáhlé sbírky loveckých trofejí a vycpanin a patří tak mezi naše nejstarší muzea vůbec. Dnes je možno v prostorách muzea shlédnout bohatě malovaný hodovní sál s hodnotnou sbírkou historických loveckých zbraní, expozici o životě lesa, pěstování lesních porostů, vývoji těžby a dopravy dřeva, četné lovecké a myslivecké exponáty a unikátní trofeje jelenovitých. Prohlídku uzavírají expozice dokumentující vývoj rybářství a proslulého jihočeského rybníkářství. Objekt zámku je obklopen rozlehlou oborou a v jeho těsném sousedství se nachází zoologická zahrada.

Turistická zajímavost

ZOO Ohrada
ZOO Ohrada Hluboká nad Vltavou leží v těsné blízkosti Loveckého zámku Ohrada, v typickém prostředí jižních Čech, na břehu Munického rybníka s alejí starých dubů a výhledem na zámek Hluboká. Rozlohou nejmenší česká ZOO patří také mezi nejstarší. Byla založena ze soukromé iniciativy Dr. Adolfa Schwarzenberga a jeho manželky v roce 1937 a pro veřejnost byla otevřena 1. května 1939. K vidění je zde přes 150 druhů živočichů a většina z nich patří k druhům žijícím v přírodě Evropy a mírného pásu Asie. Nechybí ani představitelé exotické zvěře. Mezi zajímavé expozice patří vodní ptáci a za pozornost určitě stojí chov vydry říční v prostorných prosklených bazénech. Parkoviště je přímo před vchodem areálu, k dispozici je občerstvení (mimo zimní měsíce) i možnost zakoupení suvenýrů.

Čerpáno z oficiální stránek http://mu.hluboka.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA