Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Babice

Historie
Obec Babice vznikla mezi 13. - 14. stoletím, první písemná zpráva o Babicích pochází z roku 1381. Místní správa se nevyvíjela, což dokládá i absence jakéhokoliv vrchtostenského sídla. Náležely tedy pod správu jiných panství a velkostatků. V 18 století patřily Babice do řádového panství Uhříněves. V obci existovala vedle poplužního dvora i vrchtostenská palírna a hostinec.

Babice (Velké i Malé) v podstatě nepřetržitě po celou dobu trvání patrimoniální správy byly součástí církevního řádového panství Uhříněves (mj. templáři, řád německých rytířů). V 18. století dochází k růstu významu Babic pro daný region,vznikla zde i pro potřeby okolních obcí dvoutřídní škola.

Pozoruhodný vývoj obce Babice od počátku 20. století s kulminačním bodem ve 20. letech. Babice se stávají jedním rekreačním sídlem pražské malé a střední buržoazie, která si zde začala budovat svá rekreační sídla. Tento vývoj přerušila hospodářská krize v 30. letech a již se v původní podobě neobnovil. Po 2. světové válce zde dochází k budování nových rekreačních struktur masové šíření chataření. V dalších letech dochází k citelnému úbytku obyvatel Babic, kteří odcházejí do Prahy a také do Říčan, kde dostávají velmi lehce byty. To má za následek špatnou prosperitu služeb, dochází k uzavírání obchodu, v obci nejsou ténměř žádné služby. Spolu s úbytkem obyvatel dochází i k úbytku dětí a je zrušena základní škola v Babicích. V obci zůstává poze jedna restaurace, je zrušen provoz hotelu. Úbytek obyvatel byl zastaven v roce 1992.

Obecní zastupitelstvo zadalo vypracování územního plánu obce, řada pozemků byla vyčleněna pro stavbu rodinných domů. V obci jsou v současné době dva obchody, tři autoservisy, tenisové kurty, kadeřnictví, jezdecký oddíl, restaurace.

Před sčítáním lidu bylo v obci 156 občanů trvale bydlících. Po sčítání lidu v roce 2001 je zaznamenán poměrně výrazný vzrůst trvale bydlících obyvatel obce. Trvale bydlících občanů je v současné době 256. Tento trend bude zachován, očekáváme velkou výstavbu rod. domů, čímž dojde ke k dalšímu zvýšení počtu obyvatel obce.

Obec vybudovala a dokončila v roce 2006 stavbu I. etapy splaškové kanalizace. I. etapa splaškové kanalizace byla zkolaudována 2.11.2006, v prosinci 2006 byly zkolaudovány veřejné části přípojek. Bylo vybudováno 93 veřejných částí přípojek. V současné době je řada domácností již na kanalizační řad připojeno.

V dubnu 2007 jsme znovu podali žádost o stavu II. etapy splaškové kanalizace.

Pokud obec obdrží dotaci bude stavba II. etapy splaškové kanalizace zahájena v roce 2007. Veřejný vodovod začne v obci budovat firma Vintex, s. r. o.

Termín realizace vodovodních řadů a přípojek: firma Vintex, s. r. o., zahájí 10. 5. 2007 a garantuje, že ukončí tyto práce do 25. 6. 2007. Trasa budovaného vodovodního řadu bude od začátku obce (směr Strašín).

Práce na površích silnic budou zahájeny f SRB/Kosogass, a to 1. 6. 2007 (výkopy, betonáže a následně asfaltové povrchy).

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.babiceurican.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA