Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Velké Popovice

Historie
První zmínky o osadě s názvem Adamovice či Adamovy Popovice nebo také Duchovní Popovice nejsou datovány. Dle dostupných písemných pramenů je první záznam o obci či spíše osadě a farnosti z roku 1332.

Popovice v dávných dobách údajně patřily k Vyšehradské župě. Jak je zapsáno v pramenech, v roce 1350 již existovala fara a kostel pod děkanátem říčanským a obec byla osídlena pány z Popovic. Patronem místního kostela byl kolem roku 1380 panoš Otík z Popovic.

V držení Popovic se vystřídalo mnoho majitelů. Zajímavé je, že v letech 1400 připadly Popovice přímo králi Václavovi. Patronem obce byl tehdy Jan z Popovic.

Husitské nepokoje zasáhly Popovice dost citelně. Na nedalekých Křížkách tábořil 29. září 1419 husitský lid. Sám Jan Žižka projel přes Křížka na Prahu 20. května 1420. V listopadu téhož roku dobili husité popovickou tvrz, která pravděpodobně stála na Dalešce nad Rybníčkem.

Novou tvrz postavil v roce 1560 tehdejší majitel Popovic Jiří z Krejštanu na místě dnešní nejstarší budovy pivovaru. Traduje se, že se tam už v té době vařilo pivo. V kronikách je také uvedeno, že pod novou tvrzí vedly podzemní chodby až na Dalešku.

Dalšími majiteli Popovic byl rod Hryzlů z Chodova a významný rod Mošauerových, který v 16. a 17. století sloužil císaři. Hrobka Mošauerova se nachází na hřbitově v Čestlicích.

Za třicetileté války Popovice velice utrpěly. Kopcovitý ráz krajiny navíc nedával příliš příležitostí rolníkům. Kraj byl proto málo osídlený a chudý. Bylo velkým přínosem, když v roce 1870 koupil panské državy Velké Popovice František Ringhoffer a začal rozvíjet průmyslovou výrobu. V roce 1874 dostavěli jeho synové pivovar, který byl  dále rozšířen v letech 1904-1905. Fungoval tu také lihovar.

Obec se začala pomalu rozrůstat. Kolem roku 1885 měla vesnice 29 domků, v roce 1907 už 45 a v roce 1923 bylo spočítáno 192 soukromých stavení. V roce 1912 byla k Velkým Popovicím přiřazena osada Todice.

Františku Ringhofferovi - významnému českému průmyslníkovi, který získal titul baron, se zásluhy o další rozvoj obce nedají upřít. Kromě největšího místního podniku – pivovaru podporovala jeho rodina  i jiná podnikatelská odvětví. Skoupili a spravovali mnoho zdejších polí, luk, rybníků, lesů a hospodářských dvorů. Vlastnili kromě jiného např. cihelnu v Brtnici. V místě svého působení se zasloužili o rozkvět zemědělství a mnoha dalších řemesel. Rodinná hrobka Ringhofferů se nachází v lese na Zaječím vrchu na okraji Kamenice.

Obec zažívala, stejně jako celá republika, mnoho společenských a politických změn v souvislosti s první či druhou světovou válkou, dobou znárodňování, divoké období kolem roku 1968 či normalizaci. Vše je podrobně popsáno v kronikách i z hlediska celorepublikové situace. I když to  byla doba velmi složitá a převratná, v životě Velkých Popovic k žádným zásadním změnám nedošlo.

Dědictví rodu Ringhofferů přetrvalo v podobě výroby Velkopopovického Kozla do dnešních dnů. Kromě toho, že dal pivovar práci mnoha místním občanům, je stále největším podnikem v obci a díky němu jsou Velké Popovice známé po celé České republice.

Záznamy v kronikách z blízké historie se mnohdy týkají statistik -  jde např. počet v obci narozených občánků, výsledky voleb, složení zastupitelů a výnosy místních zemědělských statků. Nelze však opomenout, že díky snahám mnoha občanů zde v minulosti vznikla škola, školka, zdravotnické středisko apod. V obci funguje Myslivecký spolek, Sokol, Loutkové divadlo a jiné zájmové spolky. Díky práci mnoha občanů, jejichž jména nejsou díky kronikářským zápisům zapomenuta, můžeme tohoto širokého zázemí využívat i dnes.

Zajímavost

Přírodní park Velkopopovicko
•    vyhlášen v roce 1993,
•    plocha - 22 km čtverečních,
•    cíl: ochrana čistého životního prostředí a jedinečné krajiny,  
•    chráněné druhy rostlin  a zdravé staré vzrostlé stromy,
•    zachovaná původní přírodní symbióza rostlinných i živočišných druhů,
•    téměř žádný vliv průmyslu na krajinu,
•    výskyt kvalitních zdrojů podzemní vody.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obec-velkepopovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA