Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Přezletice

Historie
Nejstarší historie sahá až do roku 1744, kdy dochází k přerozdělení majetku původních 18 statků.

Citace z knihy J. V. Práška: „Brandýs nad Labem – panství i okres, díl III.“ z roku 1913.
… Přezletice, od XVI. stol. Předletice, byly samostatným statkem zemanským, zpravidla v držení měšťanských rodin pražských. R. 1352 koupil je pekař Pecold příjmením Čepice, od vdovy Freclina z Posenpacha, hofrychtáře měst královských. Nedlouho potom držel je Mikuláš Rotlev a prodal r. 1356 Habartovi suken kraječi. R. 1365 připomíná se Pertman seděním na Přezleticích, r. 1456 Jan panoše z Přezletic, r. 1464 Tůma z Přezletic vzdal dědictví v Přezleticích sestře Kateřině, choti Petra Čúcha, r. 1473 Jan Přezletický v Sluhách. V XVI. stol. chlebila zde vladycká rodina Hradeckých z Přezletic, z nichž r. 1534 jmenují se v tituláři Jindřich a Šebestián. Od konce XVI. stol. připojeny jsou Přezletice ke Ctěnicům. Užitky panské šly z velikého rybníka, z haltýřův a masného krámu, r. 1503 výslovně jmenovaného.

Č. 34 katastru Předletského jest dvůr Zlatý kopec, na výšině opodál vrchu Kuchynky, který řídil se právem hor viničních. R. 1608 držel jej Václav Hilsen na Zlatém Kopci. Po bitvě Bělohorské připadl k záduší chrámu sv. Vojtěcha na Novém městě Pražském a býval pronajímán. V zádušních počtech řečeného chrámu se dočítáme, že zbývalo r. 1782 za paní Annou Želeckou 78 zl. 51 kr. z nájmu Zlatokopeckého. Téhož roku dáno tesaři Janu Zelnickému za pobití střechy nad marštalí a ostatní správu 93 zl. 55 kr. R. 1787 dvůr prodán a měnil často majitele, až r. 1804 koupil jej baron Hochberk a spojil se Ctěnici. Drží se k němu 47 ha, 28 a, 61 m2 polí.

Ve vsi bývalo1 8 osedlých, ale r. 1744 Adam František Losy, hrabě z Losymtálu nařídil zmenšení větších usedlostí a přidal od nich pozemky k usedlostem menším.

Přezletice - historický vývoj jména obce
Přezletice (lidově ty Předletice, v předleticích, do Předletic).
1352 hered. Przessletis
1356 curiam in Prsesleticz
1365 ad pres. P., civis Prag. pro nunc in Przieleticz residentis ad altare in eccl. in Wynorz
1385 rel. Styborii de Prziezleticz
1388 Wankoni de Prziezletycz
1396 Przibico cliens de Przesleticz censum in bonis in Prziesleticz
1437 Henr. de Przedleticz
1456 Jan z Přezletic
1464 Thuoma z Přezletic právo své v Přezleticích
1465 Joannis de Przezletitz
1503 Jakub z Přezletic ... při smlúvách v Přezleticích, rychtář přezletický
1533 Petr Kočvara z Předletic
1788 Pržedleticžek, Schal.
1844 Předletitz, Som

Jméno Přezletice bylo utvořeno z adjektiva přezlý "sehr böse" analogií podle jmen Maletice, Miletice, Mstětice ap. Z něho povstal novější tvar Předletice změnou zl >dl.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.prezletice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA