Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Petříkov

Historie
Obec Petříkov, do r. 1854 nazývaná Petrkovem, je rozložena na kopci západně od Velkých Popovic.
První zmínka o vsi Petrkově pochází z r. 1405 v souvislosti se jménem Heřmana z Petrkova. Ten je v pramenech zmiňován ještě v roce 1410. I další majitelé zboží se v 15. století psali s přídomkem z Petrkova - podle jedné verze byli větví pánů z Říčan. V pramenech je dále zmiňován Mirek z Petrkova (1427) a Mladota a Marek z Petrkova (1430). Z roku 1439 je první zmínka o tvrzi v Petříkově.

Tehdejší majitel Štěch z Petrkova byl omylem pokládán za mrtvého a jeho majetek - tvrz, poplužní dvůr a kmetcí dvory - byl v Benešově a Jílovém prohlášen za odumřelý. S nároky na dědictví vystoupila Katruše, vdova po Mirkovi Mikšovi z Říčan. Prokázalo se však, že Štěch žije a zůstává dál právoplatným majitelem. Štěch je připomínán ještě v roce 1440 jako účastník tzv. Čáslavského sněmu.

Jako další známý držitel zboží vystupuje až v r. 1460 Mirek z Petrkova. Patrně v roce 1488 získalo obec neznámým způsobem Nové Město pražské a připojilo ji ke kamenickému statku. Od jeho šestipanského úřadu jej koupil v r. 1498 Jan, syn Václava, měšťan Nového Města pražského, a začal užívat přídomku z Petrkova. Tvrz byla v této době asi pustá, protože v pramenech je od té doby zmiňován jen dvůr s příkopem. Podle místní tradice stávala tvrz jihozápadně od vsi v lese zvaném Čertovka, kde jsou dodnes patrny valy.

V roce 1509 je zmiňována louka u Petříkova, v roce 1518 koupilo Nové Město pražské dvůr s příkopem od Jana z Petrkova (Václavův syn) zpět a vzápětí ho prodalo řezníku Martinu Vodičkovi a jeho choti Anně. Ve stejném roce koupil Vodička od jakéhosi Trčky místní krčmu. Ze stejného roku pochází také první zmínka o rybníku v Petříkově. Další zmínky o naší obci jsou z let 1531, 1532 a 1543. V roce 1547 se Nové Město zúčastnilo odboje proti králi Ferdinandovi I. Habsburskému. Za trest mu byly zkonfiskovány veškeré statky. V roce 1548 král prodal Popovice, Petříkov a 4 další vesnice německému zemanovi Jiřímu Krejštnovi z Krejštanu. Od té doby byl Petříkov většinou součástí Velkopopovického statku.

Později vlastnili popovický statek Hýzrlové z Chodů. V roce 1597 koupila panství Markéta Mošaurová z Valdova, rozená z Harasova. V roce 1615 měl Markétin syn, Vilém Mikuláš, na panstvích Dobřejovice, Štiřín a Popovice celkem 59 poddaných. V roce Mošaurů byl Petříkov až do roku 1627, kdy zemřel Jiří Aleš Mošaur z Valdova. Popovický statek získala odkazem jeho žena Anna Marie, rozená ze Slavic, která se poté podruhé vdala za Hynka Mecerada z Reichenwaldu. Mecerad přežil svou choť i dceru v roce 1641 prodal Popovice i Petříkov Strahovskému premonstrátskému klášteru.

V době třicetileté války byly v naší obci původně 3 chalupnické grunty. Petříkov byl však nakonec za války vypleněn a obyvatelstvo bylo pravděpodobně vyvražděno či uprchlo. Obec, tak jako ostatní obce v okolí, zpustla. Po válce zde byla jen krčma, kterou vrchnost pronajímala.

Brzy poté však začal klášter ves systematicky znovu osidlovat. Byl obnoven poplužní dvůr a vedle hospody nechala vrchnost vystavět chaloupku, do níž usadila hrnčíře, zběha z Moravy.

V roce 1671 koupil Velkopopovické panství s Petříkovem benediktinský klášter u kostela sv. Mikuláše na Starém Městě pražském. V době vlády benediktinských mnichů bydlel v obci kněz - inspektor. V roce 1785 byl klášter zrušen císařem Josefem II. (Pro zajímavost: život v klášteře na konci jeho existence je popsán v románu Aloise Jiráska F. L. Věk.)

Památky
Velká cihlová zvonička se zvonem stojí pod 2 lipami naproti domu čp. 48. Byla vysvěcena v roce 1913.
Má kamenné základy a neobvyklý tvar. Ve výklenku byl prý kdysi umístěn obrázek Panny Marie.

V letech 1919-1920 byla provedena sbírka pro stavbu pomníku padlých v 1. světové válce. Pomník se původně nacházel nedaleko dnešní autobusové zastávky naproti hospodě a po roce 1045 byl doplněn o další jména. V roce 1962 byl pomník přenesen na dnešní místo do parku uprostřed vsi.

Zvonička se zvonem v obci Radimovice stojí na návsi naproti domu č. p. 8. Má klasický tvar - z patky vyrůstá sloup zakončený vlastní zvonicí obdélníkového tvaru. Památka vznikla v roce 1887 a byla vysvěcena velkopopovickým farářem J. N. Sedlákem.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecpetrikov.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA