Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zdiby

Historie
Obec Zdiby se nachází severně od Prahy v nadmořské výšce 295 m n. m. Směrem k Vltavě (175 m n. m.) se nadmořská výška snižuje. Rozloha obce je 969 hektarů na třech katastrálních územích: Zdiby, Přemyšlení a Brnky. Obec Zdiby to jsou osady: Zdiby, Veltěž, Přemyšlení a Brnky. Všechna jména osad poukazují na velké stáří a každá osada má pradávný původ a velkou historii.

Zdiby
Patřily v dávných časech panenskému klášteru sv. Kateřiny na Novém Městě pražském. Od roku 1420 přešly do rukou světských. V 17. století vládli zbožím zdibským Radečtí z Radče. Rytíř Přimyslav Ferdinand Radecký z Radče, pán na Přemyšlení a Zdibech, zemřel 15. června 1676 a je pochován dle náhrobní desky ve zdejším kostele Povýšení sv. kříže. Po něm Zdiby vlastnila řada majitelů.

Koncem 18. století byla tvrz přestavěna na zámeček, jednopatrové stavení, v mansardové šindelové střeše byla řada barokních vikýřů, z nichž prostřední obsahoval hodinový ciferník. Vnitřní zařízení bylo v té době moderní. V blízkosti zámku byl pivovar, kde se vařilo pivo od roku 1890.

Od září 1875 se stali pivovarníci Martin a Marie Stejskalovi ze Smíchova vlastníky zdibského zámečku včetně polí, luk, zahrad, pastvin, lesa, pivovaru a cihelny za 175 000 zlatých.

V hospodaření na zdibském statku pokračovali pod názvem "Dědicové Josefa Stejskala Zdiby" až do roku 1948 a zámek byl do té doby využíván jako rodinné sídlo. V roce 1948 byla výměra statku snížena na 50 ha, později na 31 ha. Hospodaření bylo majitelům znemožněno zabráním hospodářských budova veškerého živého i mrtvého inventáře a zásob. Krátce na to byl zámek státem zabrán, tři rodiny tam bydlící byly vystěhovány a zbylé polnosti dány do nuceného nájmu. Zbylý nemovitý majetek byl pod nátlakem finančních sankcí rodinou věnován v roce 1964 státu.

Po roce 1948 přešel zámek do správy Státního statku Zdiby, který zde měl sídlo. Později Státní statek Ďáblice, který předal po reformě zámek Státnímu statku Odolena Voda a v této době nastalo období devastace. Jako první byly zničeny chráněné renesanční krby, malby a rozkraden inventář. Dočasné umístění Učňovského střediska a později "adaptace" na byty zaměstnanců nechaly výrazné stopy na objektu. Dalším vlastníkem byl Hudební fond a v osmdesátých letech podnik Rekonstrukce památek, přes jehož smělé plány na adaptaci byl vydán na zámeček v roce 1989 demoliční výměr. K demolici nedošlo.

V roce 1992 byl objekt zámku předán v restituci potomkům původních majitelů, kteří započali s rekonstrukcí. V roce 1994 byla stavba z finančních důvodů zakonzervována.

Již v první polovině čtrnáctého století byl ve Zdibech farní kostel, jehož historie byla také pohnutá. Dnes je to pěkná barokní stavba, v jejíž blízkosti je dosud používaný hřbitov.

Obecní znak a prapor
Podvýbor pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR schválil návrh znaku a praporu obce Zdiby.

Předání dokumentu o udělení znaku a praporu obci proběhlo 8. 10. 2003 v budově Parlamentu ČR v Praze na Malé Straně. Dokument převzal starosta obce pan Jan Tvrdý od předsedy Poslanecké sněmovny pana Lubomíra Zaorálka.

Znak představuje - ve štítě červenomodře, čtvrceném horní polovina stříbrného vozového kola nad zlatou poštovní trubkou. Čtvrcení rozděluje štít na čtyři pole, které symbolizují čtyři části dnešních Zdib. Křížením může být připomenuto zasvěcení zdibského kostela Povýšení sv. Kříže. Barevnost jednotlivých polí je inspirována červeno-modrým polceným štítem Radeckých z Radče, který je výrazným rodem v dějinách Zdib a Přemyšlení. Vozovým kolem se připomíná formanství a zároveň důležitá obchodní cesta, po níž z Prahy a do Prahy směřovaly vozy se zbožím a cestujícími. Poštovní trubka ukazuje na další tradici na této důležité zemské cestě, kterou byla poštovní stanice.

Vzhled obce Zdiby se intenzivně mění. Zastavěná část obce se stále zvětšuje díky rozsáhlé výstavbě rodinných domů. Staví se v několika lokalitách. Díky novým rodinným domům se zvětšuje i počet obyvatel. Proti stavu v roce 2001 při sčítání lidu, kdy zde bylo 1135 trvale žijících osob, přibývá ročně cca 60 nových občanů. K 31. 12. 2004 bylo v naší obci trvale přihlášeno 1503 obyvatel.

Na území obce Zdiby je velká zástavba rekreačními chatami a to na Zlatém kopci, na Holosmetkách, na Brnkách a v Drahanském údolí. V současné době je těch chat asi 1200. Jejich počet se zmenšuje, protože jejich vlastníci je přestavují na rodinné domy k trvalému bydlení. Mezi chaty patří i zahrádkářské chaty, které jsou ve třech zahrádkářských koloniích.

Západní část obce je zařazena jako součást přírodního parku "Dolní povltaví". Je tu možnost pěkných procházek i tras pro jízdu na kole (nejsou značeny).

Všechny tři zámky jsou, bohužel, v havarijním stavu, takže jsou pro veřejnost nepřístupné.

V bývalém areálu Tesly Přemyšlení je v rekonstruované budově Státní okresní archiv. V tomto areálu je v současné době několik firem.

Veřejnou hromadnou dopravu v obci zajišťuje Pražská integrovaná doprava tzn., že pro ni platí pravidla a jízdné pražské dopravy.

Ubytování je možné získat v Pensionu Marek ve Zdibech, v Pensionu Tom ve Veltěži, V Motorestu "Nová pošta" ve Zdibech.

Občerstvení poskytují: Motorest "Nová pošta", Bar No. 7 ve Zdibech, hospůdka "Na růžku" ve Zdibech, Restaurace "U Carlose" ve Zdibech, "Jídelna u sokolovny" ve Veltěži, restaurace "U Řeháků" ve Veltěži, restaurace "Na vyhlídce" na Holosmetkách restaurace "Na Návsi" na Brnkách.

Památky
- Památník mistra Jana Husa
- zvonička

Čerpáno z oficiálníchs stránek obce http://www.obeczdiby.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA