Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Konětopy

Historie
Obec Konětopy leží na úpatí jihozápadního svahu lesnatého vrchu Dlouhého běhu. Dle nálezů kamenných mlatů a dle dalších vykopávek jsou Konětopy osídleny od nejpradávnějších dob.

Nejstarší historické zápisy o osadě pocházejí z let 1391 a 1392, kdy Jan Jablečko z Čečelic vydal křižovníkům Svatomářským plat v Konětopech, který jim doposud dlužil. Další zmínka pochází z let 1438 až 1489, kdy se tu jmenuje panoš Stibor z Konětop a po něm jeho syn Jan. Později přináležely Konětopy pánům z Chlumu.

Ve vsi byl vladyčí statek s tvrzí, dvorem a mlýnem. Někdy v letech 1489 až 1513 byly Konětopy přikoupeny k brandýskému panství, které vlastnili Krajířové z Krajku.

Zápis v zemských deskách z roku 1513 nasvědčuje, že na svahu východně od vsi bývala vinice, která byla podle pověsti založena Karlem IV. Z pramenů na západní straně bývalé vsi vytéká k jihu potůček, o němž praví zápisy z roku 1561: „Mimo touž ves teče potůček, kteréhož se časem rybami užívati může“.

Roku 1513 postoupila paní Johanka z Krajku svému bratru Konrádovi celé své panství s dědinou, lukami, lesem, potokem, rybníčky, s vinicí a mlýnem. Roku 1547 po císařském vítězství u Mühlberku, rozhodl Ferdinand, aby mu Arnošt Krajíř, horlivý stoupenec Českých bratří postoupil Brandýs s okolím a zápis o tom byl vložen do zemských desek. Tak se na tři století staly Konětopy zbožím královské komory a sdílely osudy brandýského panství. Teprve po roce 1918 bylo panství Brandýs jako někdejší habsburský majetek zkonfiskováno a rozděleno.

Za druhé světové války prožili občané Konětop velké utrpení, kdy byla ve dnech 7. a 8. května obec vypálena.

Zajímavosti
V Konětopech byla Tělovýchovná jednota Sokol založena v roce 1919. Duchovním otcem této nově vznikající organizace byl Karel Komenda, který byl společně s Karlem Košem, Karlem Holečkem, Františkem Houskou a Václavem Zemanem i členem přípravného výboru.

Ustavující valná hromada TJ Sokol byla svolána na 23. 11. 1919 do hostince U Houšteckých. Byl zvolen první konětopský sokolský výbor ve složení:
Josef Čurda, starosta
Josef Málek, místopředseda
Karel Komenda, náčelník
Božena Jindrová, náčelnice
Josef Kasal, vzdělavatel

Povinná školní docházka v Čechách byla zavedena za vlády císařovny Marie Terezie v roce 1774. Na venkově a v menších městech se zakládaly tzv. elementární školy zvané také triviální. Kde byla fara, tam byla škola farní, kde fara nebyla, jednalo se o školu filiální, jako tomu bylo v Konětopech.

Škola v Konětopech byla založena roku 1817. Předtím navštěvovaly děti farní školu v Kostelním Hlavně, kam byly od roku 1780 Konětopy přifařeny. V Kostelním Hlavně byla škola založena podle popisu Pražské diecéze již mezi rokem 1344 až 1350 za arcibiskupa Arnošta z Pardubic.

Prvním učitelem ve škole v Konětopech v roce 1817 byl Václav Vrabec, druhým učitelem byl Josef Vokále, který tu setrval 42 roků.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.konetopy.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA