Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tehov

Založení obce
Podle dochovaných údajů byla obec Tehov založena v roce 1335. Do roku 1919 se jmenovala Velký Tehov. Jméno vzniklo z názvu hradu Tehóv nebo Tehův, založeného koncem 12. století v místech dnešní usedlosti č. p. 46. Hrad náležel vladykovi Tehovi. Z významných rodů vlastnili tento hrad: Jan Roháč z Dubé, Slavatové, a Ferdinand I. Lichtenstein. Cístař Zikmund v r. 1436 zastavil hrad označený jako tvrz Janu Kamrétovi ze Žirovnice. Od roku 1547 byl hrad zpustlý. Původně byly kolem hradní tvrze rybníky a močály, které byly postupně vysušeny.

Památky
V obci je kostel sv. Jana Křtitele, založený asi v 2 pol. 14. stol. Hlavní oltář je z roku 1795 od českobrodského řezbáře. Věž, ve které jsou tři zvony, byla vystavěna r. 1779. Nedaleko návsi pod kostelem je zvonička z r. 1934. V roce 1921 byl postaven při silnici k Vojkovu pomník 17 padlým v 1. světové válce, který byl přemístěn v roce 1982 vedle OÚ. Jsou zde zapsána i jména padlých ve 2. světové válce.

O obci

Místopis
V jižní části obce je kopec Hůra, částečně zalesněný, kde v roce 1999 byla zahájena výstavba 20 rodinných domků, z nichž některé jsou již obydlené. V roce 1934 založila obec na Hůře třešňový sad, který byl delší dobu neudržovaný, proto zanikl pod nálety dubů a bříz. Sever obce lemuje kopec Uhlíř (454 m), kde bylo vybudováno roku 1984 hřiště. V roce 1999 bylo nahrazeno hřištěm novým u ZŠ.

Pověsti
Velkou část katastru obce tvoří lesy, které v minulosti patřily panství Lichtensteinskému - do roku 1935 (pozemková reforma). V tehovském katastru pramení říčka Rokytka. Celý katastr leží v pásmu vyvřelých hornin, převážně žuly. K Tehovu se váže pověst o Bezedném rybníčku (spíše tůňce, nyní mokřina u osady Lada), v jehož vodách v roce 1888 zmizel beze stop pruský voják i s koněm. Od té doby se říkalo, že tůňka nemá dno.

Škola
V roce 1773 založil kníže z Lichtensteinu triviální školu, kam docházely děti ze Všestar, Menšic, Světic a Klokočné. V r. 1845 byla vystavěna nová jednotřídní škola pod kostelem. V r. 1882 byla přeměněna na školu dvoutřídní. V r. 1905 byla na návsi postavena nová škola, ke které bylo v r. 1958 přistaveno sociální zařízení. V r. 1977 byla škola uzavřena. Otevřena byla opět v r. 1984, kdy sem kvůli přeplněnosti školy v Říčanech autobus dovážel děti z Říčan. V r. 1992 byla zřízena pro tehovské děti nejprve jako jednotřídní, od r. 1994 jako dvoutřídní škola, kde se vyučuje dodnes.

Výstavba
R. 1780 byly poprvé očíslovány budovy (50 popisných čísel v r. 1850). V současné době má obec 142 popisných čísel a 375 obyvatel. V r. 1990 se začaly budovat směrem ke Světicím nové rodinné domky.

Občanská vybavenost
V r. 1948 byla obec elektrifikována, v r. 1962 byl přistaven kulturní sál k OÚ, v r. 1975 byl vybudován rybník směrem ke Světicím, v r. 1978 byla na návsi postavena prodejna, v r. 1988 byla vybudována čistírna odpadních vod a kanalizace, v r.1999 byl zaveden plyn. Nedaleko obce východním směrem je Radiotelekomunikační stanice, uprostřed obce jsou dvě prodejny se smíšeným zbožím, dva hostince, tři opravny aut, dvě truhlářství a výrobna knedlíků. V současné době probíhá 2. fáze úpravy chodníků, naplánovaná je úprava návsi a rozvod pitné vody z povodí Želivka.

Spolky a sdružení
V obci měla dlouholetou tradici Tělocvičná jednota Sokol, která svoji činnost ukončila. Pracuje zde Sbor dobrovolných hasičů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obec-tehov.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA