Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Stříbrná Skalice

Historie
Ve zvlněném Posázaví se rozkládá Stříbrná Skalice, jejíž rozvoj v 15. a 16. století je spojen s těžbou stříbra. Na počátku 18. století byla ložiska vyčerpána a báňská činnost definitivně zanikla. V prehistorické době bylo dnešní území Stříbrné Skalice a jejího bezprostředního okolí ponořeno do hlubokých lesů, jimž čas od času snad prošel lovec s primitivní zbraní.

Již z mladší doby kamenné, mezi koncem 6. a počátkem 4. tisíciletí před naším letopočtem, se zde najdou první stopy pobytu a zejména činnosti člověka. Od roku 1937 se ve zdejším lomu povrchově lámal z jam vápenec, jámy měly v průměru 5 - 10 m a nebyly hlubší než 3 m. V této době byl vápenec využíván hlavně k výrobě ,,mramorových‘‘ hlazených náramků a jiných ozdob. V bezprostřední blízkosti Skalice na Čapíku byly v roce 1940 nalezeny zlomky kamenných seker.

Památky

Kostel sv. Jakuba
V bývalé osadě rovné zaujme kostel svatého Jakuba s barokní cibulovitou věžní bání, kostelík byl postaven ve 12. století a patří k nejcennějším českým románským památkám. Jednolodní obdélný kostel s apsidou má hranolovou věž na západní straně. Lod‘ kostela je plochostropá a do ní je otevřeno půlkruhovým obloukem podvěží. Stěny zdobí vzácné románské nástěnné malby. Při restauraci v letech 1950-1951 bylo odhaleno původní románské zdivo stavěné kvádříkovou technikou. Zajímavé jsou i reliéfní postavy zvířat umístěné v řadě na severní fasádě a také nad portálem. Kostelík v Rovné byl již ve 14. století kostelem farním.

Kostel sv. Jana Nepomuckého
Barokní kostel z roku 1730. Stojí na místě bývalého hradu, z něhož se dochovaly základy kulaté věže či hluboké sklepení, poté byl hrad vypálen a zničen. Ke stavbě kostela byly použity hlavně zbytky původních hradních zdí, z nichž bohužel zbyly jen podzemní základy. Od roku 1750 zde byl trvale ustanoven farář. V roce 1896 byla položena v kostele nová dlažba, při tom byly nalezeny uprostřed kostela dva kameny, na nichž byly již zcela nečitelné nápisy. Kameny byly odstraněny, nalezly se zde dvě hrobky, ve kterých byly kostry. Mrtvoly byly ponechány na místě a zem nad nimi byla urovnána. V roce 1970 byla opravena střecha. Kostel svatého Jana Nepomuckého byl 18. září nově vysvěcen.

Radnice
Kdy byla původně skalická radnice postavena, není známo, odhaduje se asi na rok 1776-1778. Je to obdélné budova, na které si můžeme všimnout nízké, hranolové věži s cibulovitou bání. O dřívější stavbě ve Stříbrné Skalici na místě zdejší radnice se ví, že v letech třicetileté války stála uprostřed městečka dřevěná budova se šatlavou, což bylo městské vězení a před ní stával pranýř, kde byli viníci přivázáni nebo přikování pro výstrahu všem občanům. Skalická radnice prošla během několika století své existence mnoha přestavbami, rekonstrukcemi a drobnými úpravami.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.stribrnaskalice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA