Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tehovec

Historie
K první zmínce – ve dnech 11. – 20. srpna 1373 soudní konsistoř v Praze projednávala spor kněze z Říčan s Odolenem z Chodova proti Matěji z Uhříněvsi. Zúčastnění si slíbili vyhovět smírnými smlouvami pod pokutou 100 kop českých grošů, které by v případě nedodržení zaplatili arcibiskupské kanceláři. Pokuta se jim ale zdála malá a tak si zvolili prostředníky – kněze Jeniše z Tehova a Matěje Ondřeje z „Tehovce“ a skrze ně se dohodli na 300 kopách českých grošů, které nezachovávající strana vyplatí straně druhé. Ondřej z „Tehovce“ (.Andream de Tehouicz) je spojován  s Tehovcem v  díle A. Profouse a J. Svobody „ Místní jména v Čechách“ stejně jako v knize  „Lexikon obcí ČSSR“. Není však zcela jisté zda byla vesnice Tehouicz správně identifikována, je také možné, že to byl Ondřej z Tehoviček, které byli u Uhříněvsi.

V tom případě by první doloženou zmínkou byl zápis ze dne 13. března 1407. Kdy obchodník a konšel Starého města Kašpar Čotr /Schottr/ směnil Tehov s vesnicemi za statky Bašť, Práče a hotové peníze s klášterem sv. Karla na Novém městě, který zastupoval opat Prokop a převor Mikuláš. Klášter tak získal hrad, poplužní dvůr a ves Tehov, dále pak vsi Tehovec, Vojkov, Mukařov, Žernovku, Louňovice, Svojetice, Klokočnou, Menšice, Všestary a plat ze Svojšovic.

V roce 1513 koupil Tehov majitel černokosteleckého panství Michal Slavata z Chlumu a Košumberka a nechal nový majetek vložit do zemských desek, a zde je znovu vyjmenováno celé příslušenství: hrad, dvůr, ves, 2 rybníky a podací právo v Tehově, dále pak vsi Tehovec s 2 rybníky, Vojkov, Srbín, Svojetice, Klokočná, Menšice, Všestary, díl Kunic a po 1 usedlém ve Svojšovicích a Světicích. Tento zápis byl v roce 1543 po zničení zemských desk obnoven.

V roce 1547 musel za účast na stavovském povstání Diviš Slavata, který byl stoupencem Českých bratří, postoupit vítěznému králi Ferdinandovi I  některá svá panství, mezi nimi i černokostelecké. Ten si je však dlouho nenechal a roku 1558 prodala Královská komora Černokostelecké panství panu Jaroslavu Smiřickému ze Smiřic, který si svou věrností králi pojistil skvělou budoucnost. Roku 1554 byl přijat do panského stavu království Českého. V roce 1558 byl povolán do zemského soudu a v roce 1570 se stal dvorským maršálkem. Byl trvalým královým zástupcem při diplomatických jednáních. Našetřil ohromný majetek a rozšířil panství o Říčany, Uhříněves a Koloděje. Tím vytvořil velký správní a hospodářský celek, navazující na černokostelecké panství.

Rod Smiřických držel černokostelecké panství až do bitvy bělohorské.

Z dochovaného urbáře – soupis poddanských usedlostí a jejich povinnosti vůči vrchnosti - panství Kostelec nad Černými lesy z roku 1565 se dozvídáme, že v Kostelci je 26 hospodářů, Tehov má 19 usedlostí, Všestary 18, Tehovec 13, Vojkov 3 selská stavení, Svojetice 9, Mukařov 8 aj.

V roce 1618 bylo na černokosteleckém panství 6 rychet:
Mukařovská  - k té patřily Svojetice, Klokotná, Všestary, Tehovec, Žernovka, Tehov a Světice.
Dále pak vyžlovská, vrbčanská, klučovská, kostelecká, tuchorazská a skalická.

Po prohrané bitvě na Bílé Hoře v roce 1620 bylo panství zabráno císařem a prodáno panu Albrechtovi z Valdštejna, ten jej prodal knížeti Karlu Lichtenštejnovi roku 1623, jehož rod udržoval panství až do pozemkové reformy po první světové válce.

Podle údajů z roku 1623 mezi 9. rychtami panství kosteleckého je uváděna rychta Mukařov, Tehov, Tehovec, Všestary, Klokočna, Menčice, Svojetice a Srbín. V čele rychty byl rychtář, který spolu s konšely vykonával soudní pravomoc, obstával poddaným různé smlouvy, odhady statků, soudil urážky, ublížení na těle, spory atd.

V období 30leté války 1618 - 1648 byly způsobeny veliké škody válečné, kdy mnoho obyvatel bylo zabito a řada obcí byla vypálena či zanikla.

Podle Berní ruly z roku 1654 (M. Haasová – „Berní rula 18 a 19“) zůstaly okolo Tehova pusty vsi Vojkov, Mukařov a Janovičky, které již nikdy nebyly obnoveny.

Jak to vypadalo v Kostelci nad Černými Lesy a v okolních vsích r. 1654, ukazuje v kosteleckém muzeu chovná berní rule Liechsteinových panství. Je to prvý a podrobný katastr poddaných na půdě rustikální, který měl býti berničním úřadům základem k vyměření berní. Berní role či rule je nejen nejstarší český katastr osedlíků, ale je to i nejstarší pozemková kniha ve střední Evropě. Podává přesný soupis všech osedlých - totiž sedláků, chalupníků a zahradníků - v každé vesnici podle jejich poplatné schopnosti. Tento soupis se týká celého kosteleckého panství  tedy Kostelce nad Č.Lesy a okolních obcí. Zde je též uveden /dle tehdejšího pravopisu/ Tehowecz - Tehovec, Wogkow - Vojkov.
Tehovec-: sedlák: Kolář Jiřík Tůma, chalupníci: Jakup Sýkora, hrnčíř Martin Špaček, Samuel Bulvan, Jan Chaloupka.

Selské pusté: Stalanovský, Jírovský

Chalupnické pusté: Janovský, Máchovský, Rychlovský, navrátilovský, Adamovský, Šimundrovský, Krejčovský

Vojkov - celá pustá, v kteréžto bejvalo gruntům sedlských: Buršovský, Jindrovský, Bradáčovský.

V roce 1682 je v téže uvedena výměra rustikální půdy z r. 1654 a dále kolik z této výměry bylo pustých strychů v tomto roce : Tehovec - 327 strychů /277 pustých/ , Vojkov 210 strychů a všechny pusté.

Po smrti knížete Frant. Josefa Liechtensteina v roce 1781 se ujímá kosteleckého panství s ostatním dědictvím i vladařstvím jeho nejstarší syn, kníže Alois I. Josef Liechtenstein.

Podle záznamů z r. 1782 byl počet domů na tomto panství:
Kostelec nad Č. L. - 152 domů, Č.Brod 159 domů, dále jen namátkové v ostatních obcích:
Buda 4, Jevany 16, Louňovice 6, Srbín 9, Svojetice 15, Štíhlice 18, Tehovec 15, Vyžlovka 10.

Sčítání lidu na panství roku 1843 - Tehovec:
26 domů, 46 byt. Stran, 211 obyvatel, z toho 98 žen, 113 mužů z toho 12 rolníků, 26 různého povolání, 1 zeměbranec, mládež od 15 do 18ti let - 57, povoláni Vojenským odvodem - 17.

Až do roku 1913 byl Tehovec spojen v jednu politickou obec se Svojeticemi a Srbínem, na žádost tehoveckých občanů se v roce 1913 osamostatnila, prvním starostou se stal pan Karel Vykoukal. V roce 1920, se dle zákona z 30. ledna 1920 č 80 § 1 začíná v politické obci Tehovec vést obecní kniha.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.tehovec.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA