Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Podolanka

Historie
Nejstarším dokladem života člověka na území dnešní obce Podolanka je nordický kostrový hrob popisovaný v literatuře v r. 1934. Kostra však byla při nálezu již úplně zetlelá, zachovaly se pouze dvě kosti, zřejmě stehenní a holenní. Hrob byl doplněn malým džbánkem, kolem něhož byly kameny postaveny tak, že tvořily jakousi skříňku krytou větší plochou deskou. Ačkoliv se na území obce jedná o zcela ojedinělý nález, lze z něj a z nálezů na katastru sousedních obcí (Brázdim, Dřevčice, Jenštejn, Přezletice aj.) přesvědčivě doložit osídlení zdejšího prostoru v dávné minulosti.

Bohužel o životě ve Cvrčovicích, Kostomlátkách a Podolance toho mnoho nevíme. Ale zcela jistě se příliš nelišil od života v jiných vesnicích. Obyvatelé byli poddáni vrchnosti, k níž měli i své robotní povinnosti. Kromě roboty vázla na hospodářstvích ještě peněžitá povinnost a odvod naturálií.

Novodobá historie
Současná podoba obce se vytvořila v letech 1682-1918. Ještě koncem 17. a počátkem 18. století se v prostoru dnešní Podolanky nacházely tři samostatné obce. Jejich vzájemná blízkost již tehdy ukazovala na velmi pravděpodobnou možnost jejich sloučení v jeden správní celek.

V sedmdesátých letech, v rámci akcí "Z" se podařilo v obci vybudovat dětské hřiště a požární nádrž z bývalého rybníčku Jordánek.

Neúspěšnou byla snaha zrekonstruovat rozpadající se Štěpařův statek a přeměnit ho v kulturní centrum. V roce 1954 byl opraven vodovod, v roce 1974 vybudována druhá větev vodovodu, byly zalesněny stráně u Cvrčovic výsadbou asi 7000 smrčků. V 80. letech byla postavena nová vodárna s vodojemem. Po roce 1990 se podařilo zavést do obce telefon, autobusovou linku Pražské integrované dopravy č. 354, opravit elektrifikaci a místní rozhlas, vyřídit restituce. V současnosti se dokončuje plynofikace obce. Podle Profouse toto jméno vzniklo příponou -ka z os. jména Podolan (srov. příjm. Podolák) a znamenalo Podolanova, t. usedlost, chalupa, srov. Císařka, Santoška, Šafránka, Vojanka a p. jména bývalých dvorců a vil u Prahy.

Protože však osobní jméno Podolan není z historie známo, bude pravděpodobněji jméno Podolanka souviset s místním krajinným reliéfem, úzkým údolím, jímž protéká potok.

Památky
Při státní silnici II/610 v Podolance jsou dvě výklenkové kapličky zbudované před rokem 1680, z tzv. Svaté cesty (VIA SANCTA) vedoucí z Prahy do Staré Boleslavi, jedna na jižním a druhá na severním konci obce.

Kostel Stětí sv. Jana Křtitele
Nejstarší zmínka o kostele je z roku 1309, ale jeho patrocinium ukazuje na možnost staršího založení. Kostel se až do začátku husitských válek uvádí jako farní (platilo se z něho po 12 gr. desátku papežského) a jsou známa i jména farářů. Z jeho prvních farářů jeho je znám r. 1380 Václav Oldřich ze Žlutice. Po husitských válkách je již kostel připomínán pouze jako filiální.

V Podolance stojí jeden z prvních pomníků postavených po I. světové válce na památku sedmnácti padlým občanům obce. Navrhl jej a provedl Antonín Neuberger, zednický mistr v Podolance.

Pomník byl slavnostně odhalen projevem pana Ferdinanda Kellnera z Prahy již 29. května 1921.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.podolanka.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA