Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Velká Ves

Historie
Nejstarší záznamy o obci jsou z poloviny 13. století. Obec patřila dříve do kraje kouřimského. Vít, děkan pražský, vystavěl roku 1261 ve Veliké Vsi na vlastní náklady kostel sv. Vavřince s věží. Od roku 1356 zde byla fara, která později zanikla. Po roce 1420 se Veliké Vsi zmocnili Pražané novoměstští. Sedláci a chalupníci museli platit ze svých usedlostí úroky a obdělávat vrchnostenské pozemky. V roce 1654 byl v obci 1 dvůr, 9 statků a 4 chalupy, na tehdejší dobu obec dosti veliká.

V těchto dobách nebyla čísla popisná, proto měly usedlosti pojmenování po majiteli, který byl delší dobu jejich držitelem. Číslování se objevuje v zápisech teprve po roce 1770. V roce 1766 bylo ve Vsi provedeno sčítání poddaných a napočítáno 9 statků, 4 chalupy, 103 mužů a 101 žena. V roce 1788 měla Ves 25 popisných čísel.

Kromě bohatých gruntů tu byla i obecní pastouška, hostinec a škola. O té je zmínka již ve starých zápisech z roku 1771. Dříve žáci navštěvovali starou školní budovu vedle kostela. Později škola přesídlila do budovy na náměstí, kde byla s přibývajícím počtem žáků přistavena další část budovy. V roce 1844 měla Veliká Ves 35 čísel popisných a 206 obyvatel.

Roku 1881 byl obnoven kostel, stavba jednolodní gotická. Zvonice je renesanční, nízká, rozložitá věž se sedlovou střechou. Vchod je klenutý s rovnou římsou nahoře a pod ní vytesán letopočet 1582. Koncem 17. století byl kostel přidělen jako filiální ke kostelu v Obříství a tamní farář byl povinen 14 x do roka sloužit zde mši svatou. Roku 1900 bylo ve Vsi 56 čísel popisných a 362 obyvatel. K Odoleně Vodě byla Veliká Ves přidělena patrně od roku 1793 a od roku 1992 je opět samostatnou obcí.

V roce 1992 se ze zdroje pitné vody u č. p. 3 začíná rozvádět pitná voda po obci. Do této doby museli obyvatelé Vsi chodit pro pitnou vodu s kanystry do nedalekých Korycan. V témže roce byl založen i dobrovolný spolek rybářů, který měl 19 zakládajících členů. V červnu postihla obec velká záplava. Přes hráz rybníka se valila voda v šíři 14 metrů a  z požární nádrže přetékala voda do rybníka. V č. p. 19 byla zatopena stodola, v č. p. 3 plavali vepři. Voda stála i u plotu školy. Podobnou záplavu vzpomínala místní pamětnice paní Zelenková v roce 1925. Narodilo se 6 dětí a zemřeli 4 obyvatelé.

K 1. 1. 1993 byl v obci zrušen Státní statek. Byly dostavěny a zkolaudovány dvě bytovky a byla zrušena místní málotřídní škola. Vzniklo honební společenstvo s 21 členem. Narodily se 4 děti a zemřela jedna občanka obce.

V roce 1994 byla v č. p. 39 otevřena soukromá chirurgická ordinace. Proběhly volby do obecního zastupitelstva. Byl dokončen rozvod pitné vody po celé obci. Narodily se dvě děti a zemřeli 4 lidé.

Roku 1995 byla zrušena spořitelna, místo ní byl otevřen krámek s textilem, hračkami a drogistickým zbožím. Z důvodu malé vytíženosti byla také zrušena chirurgická ordinace. Narodily se tři děti a zemřeli dva obyvatelé obce.

V roce 1996 byl v obci zkolaudován místní vodovod a uveden do trvalého užívání. Od tohoto roku se pravidelně konají u místního rybníka rybářské závody. Narodilo se 5 dětí a zemřeli 3 lidé.

Roku 1997 otřásly celou republikou ničivé povodně. Bylo to v sobotu 5. července, zejména na Moravě a lidé to označovaly za největší hrůzu od války. Na tyto záplavy přispěla obec 100.000,-Kč a místní obyvatelé ještě dalších 5.921, 50 Kč. V místním kostele se konala po 50 letech svatba, kde se ženil pan Milan Surovec, který se sem později nastěhoval. Narodily se tři děti a tři lidé zemřeli.

Od roku 1998 se v místním pohostinství koná vždy dětský karneval. K 31. 8. se zrušila ve Vsi pošta, která byla zřízena v roce 1838 jako poštovní stanice c. k. Rakouska-Uherska, tzv. koňka. Byla zrekonstruována kaplička u obecního úřadu. Proběhly volby do obecního zastupitelstva. Narodily se 4 děti a dva obyvatelé zemřeli.

V roce 1999 byla zrekonstruována autobusová zastávka a osvětlena telefonní budka. Od tohoto roku se v obci pořádá Dětský den. Byl zrušen krámek s textilním a drogistickým zbožím. Do těchto prostor je umístěna místní obecní knihovna. Z bývalé knihovny v budově obecního úřadu je zřízena bytová jednotka o jedné místnosti. Ve Vsi jsou do země pokládány telefonní kabely. Rozvod je proveden po celé vsi a každému, kdo zažádal, je telefonní linka zavedena do bytu. Majetkem obce se stalo místní pohostinství, smíšené zboží a bytová jednotka č. p. 4  s přilehlým pozemkem. Toto obec odkoupila od Jednoty. Narodily se 4 děti a 5 obyvatel zemřelo.

Rok 2000 nepřinesl tolik nového. Narodily se 4 děti a zemřela jedna občanka obce.

V roce 2001 proběhla oprava hráze rybníka. Do vsi byla zavedena nová příměstská autobusová linka 373, která zrychlila spojení do přilehlých obcí a hlavně do Prahy. Narodily se 4 děti a nikdo nezemřel.

V srpnu v roce 2002 postihly Českou republiku opět ničivé povodně, tentokrát hlavně na toku řeky Vltavy a jejích přilehlých přítocích. Naše obec poskytla 10.000 korun, myslivci 7.000 korun a místní rybáři 2.000 korun. Proběhly volby do obecního zastupitelstva. Konec roku, konkrétně 30. prosinec, přinesl některým obyvatelům obce opravdu krušné chvíle. Díky velkým a rychlým teplotním rozdílům (z  -15 stupňů na +8 stupňů) a dešti, se z místních nezoraných polí valila vesnicí voda. Přetekly strouhy a pod vodou se ocitly části silnic, zahrady a dvory. Nejeden obyvatel obce měl před Silvestrem bezesnou noc. Hasiči čerpali vodu 24 hodin, než lidem pomohli. To však ještě nikdo netušil, že i nový rok bude bezesný. 4 děti se narodily a 2 lidé zemřeli.

Začátek roku 2003 byl opět krušný. 2. ledna tu byla voda zas. O něco víc a o něco rychleji. Zase museli pomáhat hasiči a situaci už muselo řešit obecní zastupitelstvo. Druhý den po opadnutí vody se za vsí v polích vybagrovala strouha, která měla odvádět vodu do odvodňovacího kanálu kolem obce. Narodily se 2 děti a zemřeli 4 obyvatelé.

Od roku 2004 probíhá v obci kromě dětského karnevalu také karneval pro dospělé. Obecní zastupitelstvo projednalo na veřejném zasedání žádost Římskokatolické farnosti Odolena Voda o peněžní pomoc na opravu zvonice kostela sv. Vavřince ve Veliké Vsi. Na základě výzvy bylo od občanů vybráno 41. 435 korun. Částkou 7. 470 korun přispěli i občané Korycan. Na letních olympijských hrách v Athénách nás skvěle reprezentoval obyvatel naší obce pan Libor Capalini. Přivezl bronzovou medaili z moderního pětiboje. V obci se začala budovat kanalizace. Narodily se tři děti a tři lidé zemřeli.

V roce 2005 se poprvé prezentoval u kostela vánoční jarmark, kde předvedli své ručně vyrobené výtvory lidé ze Vsi i okolí. Jarmark byl úspěšný, tak bude pokračovat i nadále. Narodilo se jedno miminko a zemřel jeden obyvatel.

Rok 2006 byl významný z hlediska voleb do obecního zastupitelstva, kdy se poprvé od samostatnosti obce utvořily dvě kandidátní listiny a lidé mohli vybírat celkem z 12 kandidátů. S novým zastupitelstvem se v obci stala i řada nových změn. Vytvořily se tyto internetové stránky obce, začalo se znovu zvažovat o obnovení tradice vítání občánků, která zanikla v roce 1990. Poprvé se na sále místního pohostinství konal velikonoční jarmark. 4 lidé zemřeli a nenarodilo se žádné miminko.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.velikaves.eu/home.html, na kterých najdete další informace.
 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA