Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kamenice

Historie
Ve středověku byla Kamenice vladyckým zbožím s tvrzí, která stála na místě dnešního kamenického zámku. Založení tvrze samotné není historicky doloženo. Jako první z majitelů tvrze se připomíná r. 1266 vladyka Ratmír z Kamenice. Z 11. století pocházejí doklady o rodu Ťepťoviců z Těptína.

V 15. století náležela kamenická tvrz obci Nového Města pražského a až do roku 1763 se zde vystřídalo více majitelů, mezi jinými Lobkovicové, Pavel Michna z Vacínova, Arnošt z Valdštejna a další. Od roku 1763 se Kamenice téměř na sto let stala oblíbeným letním sídlem pražských biskupů, kteří upravili panské sídlo do podoby zámku. Z roku 1417 pocházejí první zmínky o štiřínské tvrzi. Majitelé, šlechtické rody, arcibiskupové a jiní se zde střídali poměrně v krátkých intervalech až do roku 1751, kdy sídlo zakoupila rodina hrabat Salm-Reifferscheidů, za jejichž vlastnictví byl objekt přestavěn na vznosné, pozdně barokní sídlo s čestným dvorem a reprezentativním zahradním průčelím otevřeným do upraveného parku.

Od roku 1820 začal na Kamenicku hospodařit rod Ringhofferů, který zde zřídil ve starém mlýně měděný hamr. Tento krok byl počátkem velkých změn, ke kterým v celé oblasti následně došlo a které do krajiny, až dosud převážně zemědělské, přinesly nový výrobní a průmyslový ruch. V roce 1860 kupuje pražský průmyslník František Ringhoffer kamenický zámek, který nechává další majitel z rodiny Ringhofferů, baron František Ringhoffer, v létech 1875 - 1880 přestavět podle návrhu architekta J. Stibrala v reprezentativní sídlo ve stylu novoanglické gotiky. Okolní krajina počala být postupně přetvářena ve velký lesopark.

V roce 1870 kupuje František Ringhoffer i štiřínský zámek, jenž je v letech 1900 - 1905 rekonstruován opět podle návrhu architekta J. Stibrala do dnešní podoby. Okolní park byl rozšířen v přírodně krajinářském stylu až na 12 hektarů, jehož součastí byly i rozsáhlé skleníky. Ke štiřínskému zámku patřil lihovar, pivovar, ovčín a cihelna.

Do r. 1890 se rozšířil ve zdejším kraji majetek rodiny Rinhofferů o Kamenici, Štiřín, Kostelec u Křížku, Velké Popovice a Lojovice až na 2 950 hektarů.

V roce 1945 byl majetek rodiny Ringhofferů zkonfiskován. V letech 1945 - 1947 se uskutečnila na zámcích ve Štiříně, Kamenici, Olešovicích, Lojovicích a v penziónu Ladví akce na záchranu dětí ruzných národností z německých koncentračních táborů a z českých internačních táborů. Při této akci, jejímž iniciátorem byl Přemysl Pitter, bylo zachráněno 810 dětí. Tuto humanitární akci, na které se podílela i celá řada místních obyvatel, připomína pamětní deska umístěná na budově štiřínského zámku, jež byla slavnostně odhalena v roce 1995 u příležitosti světového kulturního výročí UNESCO.

Kamenický zámek je dnes v soukromém majetku, zámek Štiřín patří České republice a spravuje ho ministerstvo zahraničních věcí. V letech 1990 - 1994 byl zámek celkově renovován a upraven na hotel a jako první v České republice byl přijat do Asociace evropských zámeckých hotelů a restaurací. V sočasné době probíhá rozsáhlá rekonstrukce a dostavba hospodářského dvora zámku. Zámeček v Olešovicích slouží jako zvláštní internátní škola pro děti od 6 do 18 let.

Z dalších významných staveb je nutno uvést kapli sv. Františka Serafinského, původně raně gotickou, pocházející již ze 14. století, v roce 1898 přestavěnou podle návrhu architekta J. Stibrala. Před kaplí na bývalém hřbitově je tesaný kříž s Ukřižovaným z roku 1810.

Ze středověké tvrze se zachovala jen šestiboká bašta, která byla při poslední rekonstrukci r. 1897 upravena na pseudogotický pavilonek.

Památky a zajímavosti
Na území obce Kamenice se nachází několik památek, jež jsou evidovány v seznamu nemovitých kulturních památek ČR a vztahují se na ně příslušné právní normy o ochraně památek. K těmto památkám patří:

Areál zámku Kamenice
Tento areál je tvořen samotnou budovou zámku, okolním parkem, altánem, kaplí sv. Františka Serafinského, opěrnými zdmi, bránou, plocením a křížem. V období 1949 - 1997 sloužil areál jako základní škola, v roce 1998 byl obcí prodán do soukromého vlastnictví. Vlastníkem Kaple je katolická církev, konkrétně římsko-katolická farnost Kostelec u Křížků. V kapli probíhají sobotní bohoslužby. Kromě kaple je areál dnes uzavřený a nepřístupný.

Areál zámku Štiřín
Největší a nejlépe udržovaná památka v obci je tvořena samostatným zámkem se zámeckou kaplí, udržovaným parkem využívaným jako golfové hřiště a hospodářským dvorem, který prochází rozsáhlou a nákladnou rekonstrukcí.

Zámek nabízí hotelovou kapacitu, gastronomické a sportovní zázemí. Upravená a provozovaná část areálu patří dnes k nejlépe udržovaným zámeckým areálům v České republice. Na zámku se pořádá řada společenských a kulturních podniků, konferencí apod. Při zámku působí Nadace Štiřín, jejímž prezidentem je houslový virtuóz Josef Suk.

Čestným členem je i potomek rodiny Ringhofferů, pan Emanuel Ringhoffer.

Hrobka rodiny Ringhofferů
Areál je v majetku rodiny Ringhofferovy. Toto architektonicky a sochařsky cenné dílo je situováno pod Zaječím vrchem a je spojeno stromořadím s areálem zámku Kamenice. Areál je ohraničen zachovalou kamennou zdí, vstup do areálu tvoří kovaná vrata vsazená mezi dva hranolové pilíře zakončené kamennými kříži. Samotná hrobka je tvořena půlkruhovou zdí s kovanými mísami, uprostřed je socha ukřižovaného Krista od J. V. Myslbeka. V dolní části hrobky je obdélná kovová deska s rodovým znakem Ringhofferů.

Sochy sv. Vojtěcha a sv. Jana Nepomuckého
Obě sochy jsou situovány při silnici č. 603, Praha - Benešov.

Současnost
Obec Kamenice a v širším pojetí celá oblast Kamenicka se nachází 20 km jihovýchodně od Prahy v okrese Praha - východ na okraji souvislého pásma hornopožárských lesů.

Z přírodního hlediska se obec nachází v Benešovské pahorkatině s nejvyšším vrcholem Vlková (521 m n. m.). Území je značně členité s charakteristickými údolími podél vodních toků, na nichž se nachází řada rybníků (Štiřínský, Struhařovský, Mlýnský, Dvorský a další). Téměř polovinu území tvoří lesy, půdy převažují hlinitopísčité, méně úrodné; hydrologicky spadá území do povodí Sázavy, kam vody odvádí Kamenický potok. Jsou to právě přírodní podmínky doplněné blízkostí Prahy, které činí z Kamenicka a z obce samotné přitažlivou a zajímavou oblast využívanou pro rekreaci a sport a v poslední době stále více a více pro bydlení v pěkném a zdravém prostředí.

Obec má 2 936 obyvatel, které žijí v deseti osadách: Těptín, Skuheř, Kamenice, Nová Hospoda, Olešovice, Struhařov, Štiřín, Všedobrovice, Ládví a Ládvec.Rekreační charakter obce podtrhuje více než tisíc objektů individuální rekreace, které se na území obce nacházejí a tvoří několik velkých enkláv - Skuheř, Těptín, Ládví. Celkově se obec rozprostírá na ploše 17,34 km2 a tvoří ji tři katastrální území pojmenovaná podle historických obcí Těptí, Ládví a Štiřín.Specifický výraz dodávají obci lipové a kaštanové aleje, které lemují řadu komunikací a pěšin.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obeckamenice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA