Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vodochody

O obci
Dnešní okres Praha - východ, předtím Praha - sever a ještě dříve správní okres Praha Karlín. Obec Vodochody, která v sobě od roku 1960 zahrnuje i dřívější samostatnou obec Hoštice, je jedním z nejstarších míst osídlení v okrese. Dle archeologických nálezů žánrových a kostelních hrobů lze usuzovat na osídlení již v období neolitickém (asi 5000 - 3000 před naším letopočtem).

První písemná zmínka v historii o Vodochodech je z roku 1000, kdy byly darovány knížetem Boleslavem III. klášteru Ostrovskému. Během třicetileté války byly Vodochody zcela zpustošeny, v roce 1671 je získala jezuitská kolej sv. Klimenta na Starém městě Pražském. Dnes jsou Vodochody spojeny s bývalou samostatnou obcí Hoštice, dohromady čítají asi 430 stálých obyvatel. Na jejich katastrálním území se nachází tovární letiště a.s. Aero Vodochody, v současné době našeho největšího zbrojního výrobce proudových letadel.

Krajinný ráz je charakterizován částí přírodního parku Dolní Povltaví, jehož jádrem jsou tzv. Větrušické rokle. Údolí směrem k Dolu bylo oblíbeným místem procházek českého básníka  Vítězslava Hálka. Z osobností lze uvést pouze českého politika, publicistu a tehdejšího majitele Dolu, dr. Julia Grégra, který dal podnět k postavení vodochodské školy.

Pamětihodnosti
Za zmínku stojí pouze dvě zvoničky - jedna ve Vodochodech a jedna v Hošticích.  Protože Vodochody byly ve třicetileté válce zcela zpustošeny, nedochovala se ani dřívější vodochodská tvrz a zůstal jen panský dvůr.

Současnost
Dnešní počet obyvatel činí 430 osob. Obecní zastupitelstvo je devítičlenné, funkce jsou rozděleny takto: starosta: JUDr. Vladimír Palák, zástupce starosty: František Veselý, předseda finančního výboru: Mgr. Ivan Lomnický, předseda kontrolního výboru: Vladimír Drahozal, předseda stavební komise: Jaromír Březina, předsedkyně sociální komise: Jaroslava Machová, člen finančního výboru: Jiří Zdešek, člen kontrolního výboru: Jiří Zajíček, člen stavební komise: Jaroslav Španinger a dobrovolný člen Antonín Rázek.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.vodochody.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA