Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zeleneč

Historie
• Zeleneč, dříve též Zelenec, náležel ve druhé polovici XIV. St. kanovníku Volframovi synu Menharta ze Škvorce, který roku 1385 prodal „své věrné“ v Zelenči se svolením královým.

• R. 1443 páni Staroměstští vyřkli mezi Janem z Liblic a Duchkem ze Satalic, aby Duchek dal 5 kop gr. na úroky zadržené z dědiny v Zelenči a tu dědinu prodal neb osadil, aby Janovi úrokové nescházeli.

• R. 1476 věnoval Jan Zajíček ze Chřenic 6 kop gr. platu stálého na dědictví svém v Zelenči Petru, převoru u sv. Klimenta na Starém městě Pražském.

• R. 1532 prodal Jiřík Vachlt z Pantenova na místě choti své Anny z Toušeně Zelenec, ves celou a dvory kmetci s platem, pak s rybníkem pode vsí, Václavu Sovovi z Liboslavě za 880 kop gr. Johanka z Liboslavě přinesla Zeleneč věnem choti svému Pavlu Severinovi z Kapí Hory, odkudž spojen Zeleneč s Jirnami.

• R. 1585 až 1588 držel Zeleneč Václav Severin z Kápí Hory na Jirnech, který žalován byl Václavem, farářem Svémyslickým o desátek ze Zelenče. Před bitvou Bělohorskou držel Zeleneč i Jirny Tomáš Had z Proseče, jemuž r. 1625 konfiskovány, načež Zeleneč náležel k Jirnám až do r. 1848.

• Z počátku XVII. st. koupil kmetcí dvůr v Zelenči od Karla Špičky Jenštejnského Krištof z Jamolic a prodal jej r. 1617 Janu Řezníkovi, čehož Janova vdova Mandalena Benyně z Jamolic choti fořtmistra na panství Brandejském r. 1651 dosvědčovala.

Zachované doklady o původních hospodářských usedlostech:
Rustikální dvůr Zeleneč založil roku 1831 Václav Brandejs, připojiv k č. 3 čísla 2, 23 a 36. Dvůr tento drželi 1847 Heřman Schick, 1849 Jan Procházka, 1853 Václav Luxa. R. 1851 koupil Karel Ferdinand od Tomáše Mašína statek č. 19 o 28 3/4 jitra, č. 12 i 13, od Josefa Knora č. 11 o 29 jitrech a od Josefa Čadila r. 1854 11 jiter polí. Koupiv r 1853 i grunty Václava Luxy, založil veliký dvůr s úpravně zařízeným obydlím a parkem. Roku 1872 koupil dvůr Alexandr Polák, 1894 František Zvěřina, 1898 Václav Zvěřina a roku 1909 Václav Novák.

V roce 1885 byl v obci Zeleneč založen Hasičský sbor pod heslem Bližnímu k ochraně a vlasti k obraně. Od roku 1911 tehdejší obecní zastupitelstvo bojovalo o zřízení vlastní školy v Zelenči. Dne 14. 8. 1933 koupila obec Zeleneč od pana Vítězslava Nováka budovy č. p. 2 a 3 za 200 000 Kčs v roce 1934 byly tyto budovy upraveny a dne 1. září 1934 zahájila dvoutřídní školní expositura vyučování. Na základě rozhodnutí zemské školní rady došlo v roce 1945 k osamostatnění školy v Zelenči.

O obci
Obec Zeleneč s 1915 ( k 6. 2. 2006 ) obyvateli se nachází severovýchodním směrem od hranic hl. města Prahy 1,5 km od městské části Horní Počernice v klidném prostředí.

Od r. 1990 byla v obci zahájena výstavba technické infrastruktury. V současné době je v celé obci vybudována obecní splašková kanalizace, vlastní čistírna odpadních vod, přečerpávací stanice splaškových vod z lokality „pod drahou“, v celé obci obecní vodovod s připojením na vodní zdroj Káraný (nejkvalitnější zdroj vody zásobující část Prahy). Dále byla od r. 1997 realizována výstavba regulační stanice plynu a plynofikace celé obce, která je v současné době dokončena. V obci jsou vybudovány nové komunikace a chodníky, zrekonstruováno veřejné osvětlení. V roce 1997 byla provedena 200 % telefonizace obce kabelovým vedením. U rozvodů elektro byly vystavěny 2 nové trafostanice o výkonu 3 x 630 kVA a byla realizována kabelizace rozvodů.

V obci Zeleneč je zdravotní středisko, škola, mateřská školka, pošta, 3 restaurace, 2 obchody s potravinami, 2 se smíšeným zbožím, krytá tenisová hala, 2 antukové tenisové kurty, fotbalové hřiště a betonové hřiště na florball. Obec Zeleneč má velmi dobré spojení. V obci je zastávka ČD i konečná stanice MHD BUS č.353.- 27 vlakových spojení v cca hodinových intervalech s Masarykovým nádražím (v centru Prahy za 30 minut) - v pracovní dny 20 autobusových spojení (v sobotu, neděli a ve svátek 10 spojů) v asi hodinových intervalech posunutých o 1/2 hodiny k vlakovým s konečnou stanicí metra „Černý Most“ ( za 19 minut), kde bylo od roku 1998 postaveno největší obchodní centrum v Praze, a to CENTRUM ČERNÝ MOST, HORNBACH, MAKRO, SCONTO NÁBYTEK a MULTIKINO.

Napojení na mladoboleslavskou čtyřproudou silnici H 10 (E 65) a dálnici D 11 Poděbrady, Hradec Králové je vzdáleno asi 5 km.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.zelenec.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA