Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Klokočná

Historie
V roce 1998 jsme v Galerii 9 uspořádali výstavu "Klokočná dříve a nyní", pro kterou jsme shromáždili nemalé množství historických fotografií, dokumentů a kronik, které se v obci na různých místech a u různých starousedlíků zachovaly. O výstavu byl živý zájem a dnes, po pěti letech, došlo k založení Občanského sdružení Klokočná.

V úvodu k výstavě jsme tehdy psali
Věříme, že výstavou přispějeme k lepšímu porozumění minulosti a současného života obce. I tato brožurka má stejný cíl: zprostředkovat několik momentů, o kterých se domníváme, že pokrývají stěžejní body života v Klokočné od první zaznamenané zmínky až po dnešní dny. V každém případě si neklademe nárok na úplnost či historickou přesnost, jen bez komentáře předkládáme výňatky z dobových dokumentů (včetně většiny pravopisných chyb originálů).

Je zajímavé, že všechny nám dostupné kroniky se vyznačují značnými prolukami a poslední zápisy jsou starší více než 25 let: Obecní kronika končí rokem 1974, požárního sboru rokem 1951, školní kronika rokem 1964. Chybí tedy rok 1968 (Obecní kronika nebyla vedena mezi roky 1967 až 1972), chybí rok 1989. Pro úplnost alespoň dodáváme, že obec je spravována nezávislými zástupci.

Doufáme, že Vám brožurka dá podnět nejen k vzpomínání, ale že Vám přinese i trochu radosti nad vlastní historií a dá snad i podnět k většímu zájmu o dění a další osudy obce Klokočná.

Na obálce "Pamětní knihy obce Klokočné" se zlatým písmem skví datum l. p. 1900, avšak první zápis pochází až z roku 1910; další zápisy najdeme až v roce 1936 - takové je časové měřítko dějin.

O původu názvu obce: Klokočí, Klokočná...
(podle RNDr. Jiřího Žlebčíka, VÚKOZ Průhonice)
Klokočí jsou semena klokoče zpeřeného (Staphylea pinnata). V Čechách je známo několik míst výskytu, hlavně v Polabí a Posázaví. Všude zde byl ovšem patrně vysazen kdysi člověkem. Pěstování nejen pro dekorativní plody, ale i pro výborné řezbářské dřevo, je prastarého data. Klokoč roste ojediněle v teplých listnatých lesích nižších poloh v porostech dubů, habru, babyky, jasanu a jiných vyšších dřevin.

Klokoč zpeřený je světlý, nehustý keř vysoký 3 až 4 metry, poměrně nenápadný. Vstřícné listy jsou světle zelené, lichozpeřené, složené z 5 až 7 lístků, trochu připomínají bez černý. Květy jsou drobné, zvonkovité, bílé nebo narůžovělé, dolů visící v hroznovitých květenstvích. Plody dozrávají podle průběhu počasí v jednotlivých letech různě, někdy od začátku září do poloviny října. Semena mají příjemně světle hnědě kaštanovou barvu a zvláštní lesk. Semena jsou velmi tvrdá a provrtání pro navlečení na nit není snadné. Časem barva tmavne až šedne. Klokoč zpeřený je pozoruhodnou zajímavostí, kterou můžeme zpestřit výsadbu dřevin na zahradě. Není vhodné jej sázet jako solitéru, neboť keře jsou záhy v dolní části holé ("nohaté") a nepůsobí vzhledně. Proto předsazujeme před něj jiné kvetoucí nižší dřeviny jako zlatice, brsleny, kolvícii, zákulu, nižší kdoulovce aj.

Klokoč, tato dřevina bývala v českých zemích hojná. Svědčí o tom místní názvy jako Klokočná, Klokočov, Klokočí, Na Klokočce. Proutky klokoče posvěcenými o Květné neděli vyháněly hospodyňky před Velikonocemi hmyz ze stavení. Svěcené proutky pomáhaly i proti vodníkovi. Plody klokoče sbírané 29. září měly čarovnou moc. Kdo je nosil, tomu přinášely štěstí, ochraňovaly od nemoci, rozmnožovaly majetek a chránily věrnost manžela či manželky. Z plodů se vyráběly náhrdelníky, náramky, růžence apod. Čarovnou moc měla též klokočová hůl, která chránila před uřknutím a nadpřirozenými bytostmi. Zkracovala vzdálenosti, kdo ji nosil, toho nohy nebolely a blesk do něho neuhodil.

O obci
Byly doby, kdy výletníci z Prahy jezdili po různých místech v okolí, ale Klokočnou znal jen málokdo. Lyžování v překrásné polohorské krajině se však v Klokočné a jejím okolí provozovalo odjakživa, dokonce se zde v nedalekých Strančicích a Mnichovicích nacházel i skokanský můstek. A lyžuje se stále, když náhodný turista přijde v zimě k Hospodě na Klokočné, musí mít zákonitě pocit, že je někde u horské chaty ve Špindlu. Tolik lyží běžkařů je zapícháno v závějích kolem hospody! Tedy, když je sníh...

Jedna z nejvýše položených obcí v kraji se stává významným turistickým cílem pro svoji výjimečnou polohu, nádherný výhled do okolí, pro svůj stále ještě zachovalý vesnický ráz minimálně dotčený moderní výstavbou, čistým vzduchem a pečlivou úpravou prostředí. Toto vše předurčuje obec pro to, aby se stala ve velmi krátké době jednou z nejlepších, nejnavštěvovanějších a nejznámějších obcí vůbec.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.klokocna.eu/?vynatky-z-historie#uvod, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA