Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zlonín

Historie
Obec Zlonín, jež byla statkem kapituly Pražské, se píše roku 1367 Zlonyn, roku 1369 Zlanyn, roku 1384 Slonyn. V roce 1436 zapsal císař Zikmund Zlonín spolu s obcemi Veltěž, Přemýšlení, Zdiby a Větrušice panu Jindřichovi z Lerojid, později tato zboží vyplatil král Jiří, ale opět je zastavil dvěma staroměstským měšťanům, jejichž potomci je postoupily Janu Pytlíkovi ze Zvoliněvsi (před rokem 1519). Ale v roce 1522 vynili Hromadové z Boršic a na Klecanech před králem jeho syna Jana Pytlíka a vdovu Kateřinu, že oni mají k uvedeným vsím "lepší právo". Roku 1578 vyplatil vesnici probošt Pražského hradu a Zlonín potom náležel až do poloviny 19. stol. ke statku Dejvice.

Jméno bylo odvozeno z osobního jména Zloňa. Kroniku obce Zlonín založil v r. 1923 starosta Václav Křehnáč, mistr obuvnický žijící v č. p. 51. Ve svém prvním zápise se zmiňuje o bídě let 1914 - 1918 a padlých v 1. sv. válce ("1914 padl v Srbsku Ladislav Záruba, nadporučík, syn rolníka z č. p. 9").

Po revoluci 28. října 1918 tvořily se nové politické strany. Ve Zloníně to byla strana agrární (Republikánská) a dělnická (Soc. Demokrati). Po nových volbách 16. září 1919 převzal úřad starosty jmenovaný V. Křehnáč od p. Formánka prvního radního mistra kovářského. V r. 1923 byla zbudována obecní cesta podél tratě k Měšicům za celkové náklady 35 tis. kč. Opravena byla také okresní silnice Jiřice - Zlonín postavená v roce 1870.

V dubnu uzavřel Mratínský cukrovar dohodu s místními rolníky, že vybuduje pevnou cestu ze Skal, kde byla nejvíce pěstována cukr. řepa, do obce. Rolníci se museli zavázati sázet po tři léta řepu a nejméně tři sta měř dodávati výhradně cukrovaru Mratín. Při kopání cesty v místě rozcestí u křížku, bylo nalezeno mnoho koster a jiné. a všeobecně se soudilo. že jde o pohřebiště z husitských válek. V tomto roce byl zvolen starostou pan Jaroslav Lutzbauer - rolník z č. p. 10. Byla válcována cesta k Nové Vsi a mnozí rolníci vysadili u svých polí švestkové stromky, které pak hlídal obecní strážník. Také při cestě na Skala byly vysázeny hrušně. Zdejší rolníci p. Jaroslav Lutzbauer č. p. 10, Ferdinand Šalanský č. p. 5, Holzknecht č. p. 20 a Barcal č. p. 17 začali s rozparcelováním svých polí a tím začla nová výstavba domků v obci.

Hned počátkem roku bylo nabídnuto zástupci Družstevních závodů z Dražic připojení obce k el. síti a to od Jiřic za 145 tis. kč. Po vyjednávání el. komise (Vondráček J., Srb Fr., Čermák Ant. a Lukáš Fr. jako předseda) s D.Z. byla tato částka snížena na 75 tis. s tím, že v budoucnu se mohou na tuto síť připojit Čakovičky a Nová Ves. Při výstavbě bylo postaveno 8 obecních pouličních světel a dne 15. června o Zlonínské pouti byla elektřina prvně rozsvícena.

V říjnu byl zvolen starostou pan Karel Kovařík. Za jeho starostování obec Zlonín začala se rozšiřovat, zejména podél silnice k Líbeznicům a k Nové Vsi. Byl postaven obecní úřad a to v době třech měsíců nákladem asi 70 tis. kč. Z popudu místních občanů byla uspořádána sbírka a za obnos takto získaný byla pořízena žulová pamětní deska padlým občanům zlonínským v 1 sv. válce. Deska ta byla slavnostně odhalena zároveň při otevření úřadu při Zlonínské pouti 15. června 1931.

Starostou byl zvolen p. Kovařík. 17. března bylo v obci utvořeno JZD, které hospodařilo na výměře 160 ha. Předsedou JZD byla zvolena pí. Rollová. 20. 10. byl založen Sokol. Je upravena cesta k nádraží do Měšic. Cesta je osvětlena a také se mění sloupy pouličního osvětlení za betonové. ČSD ruší signálku na přejezdu a instalují automatické závory. Je provedena rekonstrukce MNV. Zvolení členové MNV v r. 1964 zůstávají nadále ve svých funkcích. Zápis z tohoto roku je posledním záznamem v kronice obce Zlonín. Za přispění pamětníků chceme v této tradici zápisů do kroniky pokračovat.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obeczlonin.wz.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA