Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Čelákovice

Město Čelákovice vybudované při levém břehu Labe, leží nedaleko hlavního města Prahy. Jeho součástí jsou původně samostatné obce Sedlčánky a Záluží a také osada Císařská Kuchyně. Celé město má dnes 10 670 obyvatel.

Historie
Střední Polabí s lužními lesy, úrodnou půdou a množstvím vodních zdrojů bylo osídleno téměř nepřetržitě od mladší doby kamenné. Dávnost lidské existence v okolí Labe dokládají věcné nálezy v muzeích.

Nejstarší písemná zpráva o Čelákovicích je datována rokem 1290. V té době zde stál kostel a západně od něho dřevěný objekt na kamenné podezdívce, nahrazený kolem roku 1300 kamennou patrovou stavbou tvrze. Tvrz měnila v průběhu staletí svou podobu. Poslední rekonstrukce ji vrátila vzhled goticko-renesanční stavby.

Tvrz, kostel, středověký mlýn a budova děkanského úřadu z roku 1782 tvoří historické jádro města – jedno ze zastavení místní naučné stezky a cíl mnohých výprav turistů. Opomenout nelze novobarokní radnici, postavenou na náměstí v roce 1911. Zmíněná naučná stezka „Labe – krajina a člověk“ spojuje města Lysá n. Labem a Čelákovice v délce trasy 21 km. Je volena tak, aby zahrnovala většinu významných a historických pozoruhodností této části Polabí.

Čelákovice jsou výhodným místem i pro cykloturistiku. Leží na trase cyklocesty Pojizeří. Prochází jimi frekventovaná železniční trať Praha – Lysá n. Labem – Kolín, na které je zavedena zjednodušená přeprava jízdních kol.

Výhodná poloha a bohaté zázemí v přírodě řadí Čelákovice mezi ideální místa pro bydlení.

Městský znak je v publikaci J. Čarka popisován takto:
“Na modrém štítě je dub s pěti kořeny a se zelenými ratolestmi, které nesou listí a žaludy. Na pravé straně kmene je jeden suk uprostřed výšky, na levé dva suky po uťatých větvích. Vpravo od kmene je zlatý štítek se dvěma rozloženými černými křídly, která se navzájem nedotýkají, vlevo je pak úplný znak s prázdným červeným štítkem, nad nímž je kolčí, doprava obrácený helm s červeno-bílými pokryvadly, zlatou korunou a v klenotu se dvěma rozloženými černými křídly.”

Tento znak byl městu udělen patrně Konrádem Krajířem z Krajku. Rod Krajířů z Krajku vlastnil zdejší panství poměrně krátce, v letech 1502 až 1547, udělil však Čelákovicím různé městské výsady a práva. Samotný doklad o tom, že tento rod skutečně udělil i městský znak se však nedochoval, ale je tak souzeno ze známých pečetí pocházejících z 16. století. V nich je již doloženo výše popsané znakové znamení, tj. dub doprovázený dvěma erby. Městská práva byla potvrzena také králem Ferdinandem I. v roce 1558 současně s povolením pečetit červeným voskem.

Znak samotný je doložen prokazatelně znakovým privilegiem císaře Leopolda I. z 15. května 1680 a všeobecně se historiky a heraldiky předpokládá, že jde o potvrzení už existujícího znaku. (Čarek uvádí, že prázdný červený štít vlevo od stromu, který můžeme považovat za poměrně netradiční, nesl zřejmě původně znamení Krajířů z Krajku a byl na dnešní podobu upraven v roce 1547 po konfiskaci Krajířova majetku.) Dále je znak města doložen konfirmační listinou císaře Karla VI. z roku 1724 a během dalších staletí se z hlediska obsahu neměnil.

Památky

Městské muzeum

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.celakovice-mesto.cz.vip.globe.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA