Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mochov

Historie a památky
Existence obce je připomínána od roku 1360. Archeologické vykopávky potvrdily osídlení této lokality již od starší doby bronzové, což vyplynulo hlavně z nálezu keramiky kultury únětické (název podle naleziště Únětice u Prahy) a objevení pohřebiště z období stěhování národů (5. - 6.století n. l.).

V letech 1360 až 1377 patřil Mochov pražskému občanovi Petrovi Nymburskému. Jeho syn, Pešek Nymburský, nechal ve druhé polovině 14. století postavit na místě původní kaple (zmiňována již roku 1252, kdy ji král Václav daroval Kanovnictví na Vyšehradě) gotický kostel sv. Bartoloměje, o jehož významu se zmíníme později. V letech 1437 – 1611 patřil Mochov pod panství Přerovské. Právě na počátku 17. století jej císař Rudolf II. prodal Magdaleně Trčkové, která ho připojila k panství Kounickému, v kraji Kouřimském, v jehož majetku setrval až do roku 1848, kdy byla zrušena robota. První školu v obci zřídila v roce 1762 vévodkyně Marie Terezie Savojská.

Od roku 1928 je na náměstí postaven pomník Mistra Jana Husa od výtvarníka Jana Škody. Součástí tohoto pomníku je pamětní deska vzpomínající padlé obou světových válek.

Obec používá starobylého znaku Petra Nymburského, jehož potomci přijali přízvisko Mochovští z Mochova. Znak tvoří modrý štít, na němž je doprava nakloněný gotický trojúhelníkový stříbrný štít s oddělenou zelenou patou, ze které vyrůstá modrá orlice se zlatým zobákem a červeným jazykem.

Dominantu obce tvoří výše uváděný gotický kostel sv. Bartoloměje, který je již od roku 1352 zmiňován jako kostel farní. Architektonicky kostel kopíruje sakrální stavby klasického gotického období – hlavní obdélníková loď s rovným stropem, na jižním boku nízká zvonice s jehlanovitou střechou, presbytář o půdorysu obdélníkové lodi uzavřený třemi stranami pravidelného osmiúhelníka. K severnímu boku presbytáře přiléhá gotická kaplička, která na počátku 20. století sloužila jako sakristie, tedy zvláštní prostor k úschově bohoslužebných knih, rouch apod.

Vchod do kapličky tvoří hrotitý portál, v jehož tympanonu se nachází šikmo postavený štít se znakem mochovských vladyků: orlice v kruhovém rámci a mimo tento rámec ležící přílbice s přikrývadly. Hlavní oltář pochází z roku 1695 a jeho čelní stěna (antependium) je zdobena vyřezávanými ornamenty. Kazatelna je vyvedená hrubě tesanou rokokovou ornamentikou. Boční oltáře zdobí rovněž antependia, tentokráte malovaná, na jednom je vyobrazena stigmatizace sv.Františka a na druhém Marie Magdalena. V kobce pod věží se nachází jemně tesaný náhrobní kámen z pískovce staršího sládka přerovského pivovaru, Václava Přerosta Klatovského, z roku 1603.

Z hlediska dopravní obslužnosti je Mochov nejlépe dosažitelný autobusem na trase Praha – Poděbrady nebo Čelákovice – Český Brod, popřípadě vlakem na trati Mochov – Čelákovice, Čelákovice – Neratovice. Do budoucna obec plánuje dokončení inženýrských sítí, plynofikováno je asi 95 % obce, vodovod má 85%, chybí kanalizace. V obci je zřízena malotřídka pro 1-5 postupný ročník a mateřská škola s kapacitou 25 dětí.

V obci působí několik významných firem:
FABOK spol. s.r.o. Mochov zabývající se výrobou a opravou vodních cisteren, dopravních prostředků a zámečnickými či stavebními pracemi; JOKEY spol. s.r.o. Praha CZ vyrábějící plasty; MOCHOVSKÉ MRAZÍRNY a.s. vyrábí mražené potravinářské zboží; HANKA spol. s.r.o. vyrábí a obchoduje se zeleninou.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mochov.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA