Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Větrušice

Současnost
Obec má 400 trvale hlášených obyvatel a to ve všech věkových kategoriích. Necelou čtvrtinu obyvatel tvoří senioři, dvě čtvrtiny výdělečně činní občané a poslední čtvrtinou je skupina novorozenci až dorost. Jak je patrno z věkového průměru, obec se řadí mezi nejmladší v okrese Praha – východ. Rodiny žijí převážně v rodinných domcích, i když jsou v obci tři bytové domy, ve kterých je více než 20 bytů. Stavení jsou z velké části již trvale obydlena a dohromady tvoří 130 čísel popisných.

Současná poptávka po stavebních parcelách je značná, ale je spojena s několika problémy. Jedním z hlavních je stále ještě zákonem nedořešená otázka majetku církví, která v praxi funguje jako závora na dotčených pozemcích, v našem případě téměř 40% výměry. Obec nevlastní žádné pozemky. Když nebudeme počítat hřiště a přístupové komunikace, se kterými by mohla disponovat a tedy nabídnout k dalšímu rozvoji obce, tak zbývají jen pozemky soukromých vlastníků, které nemůžeme v rozhodování s nakládáním majetku mnoho ovlivnit.

I když jsme se o to pokusili alespoň formou územního plánu, ve kterém jsme okolní pozemky náležející k obci zařadili jako stavební pro rodinné domky, abychom se do budoucna ubránili případné výstavbě průmyslových zón, které by určitě narušily poklidný ráz obce.

Obec se snaží řešit různé problémy obyvatel, jako je slabý rozvod elektrického vedení, který v minulosti dost omezil modernizaci jednotlivých domácností, jež měly zájem o ekologické vytápění. Několik domácností řešilo situaci vytápěním na LTO nebo PB, ale je to spojeno s problémem kam umístit zásobní nádrže, protože značná část rodinných domků má okolo sebe jen malé zahrádky nebo předzahrádky. V dnešní době se situace trochu vylepšila v současné době již realizovanou plynofikací, a proto rodiny mohou postupně uskutečnit modernizaci svých domácností a začít se chovat k svému okolí zase o něco šetrněji.

Problémem navazujícím na malé prostory okolo domků je také odkanalizování jednotlivých domácností. Dosud je situace řešena domovními septiky, které jsou po letech, pro zvýšený počet obyvatel, již téměř nevyhovující a nastává ještě další problém, kam vyvážet jejich obsah. Řešením do budoucna je obecní čistírna odpadních vod, ale je to finančně náročná záležitost (řádově cca 20 mil.) a k její realizaci se obec musí pokusit získat určitou státní dotaci a v neposlední řadě ještě vyřešit problém s jejím umístěním, s ohledem na terén, ve kterém se velká část obce nachází. Je tu značné převýšení a to celou realizaci nejen komplikuje, ale zejména hodně prodražuje.

Obec totiž na svém katastrálním území nemá žádný větší podnik a ani mnoho drobných soukromníků, kteří by dotvářeli obecní rozpočet. Ten je tvořen podílem daňových příjmů státního rozpočtu a od Krajského úřadu zatím dostáváme jen 1,- Kč na trvale přihlášeného občana na měsíc. A proto za předpokladu, že obec má ročně k dispozici cca 2 milionový rozpočet připadá na občana v přepočtu asi 5 tisíce Kč ročně a tím se v Kraji řadíme mezi nejchudší obce.

Jedním z pozitiv pro obec, co se týká rozvoje infrastruktury, je v poměrně nedávné době (necelých 10 let) dokončená telefonizace obce, i když paradoxně téměř s masovým nástupem mobilních telefonů. Do té doby bylo v obci zhruba jen 10 telefonních stanic. Pevnou linku neměl ani místní obchod nebo pohostinství. Pro všechny občany sloužila jedna telefonní budka na návsi. Zdejší obyvatelé měli u telefonní společnosti žádost i více než 20 let.

Dalším pro občany, dá se říci, životně důležitým dílem, byl v roce 2001 vybudovaný vodovodní přivaděč vodáren Kladno – Mělník od Klecan. Celou akci si obec musela uhradit sama ze svého rozpočtu, neboť i přes několikerá jednání nám nebyla, pro nedostatek peněz, uznána žádná dotace od ministerstva zemědělství.

K dalším plusům zastupitelstev je nutno přičíst, že během svého působení, v rámci finančních možností, zajistili postupnou výměnu hlavního vedení vodovodního řádu do UH potrubí, dosud bylo v železe, což působilo časté poruchy. Zároveň byla také provedena rozsáhlá rekonstrukce požární nádrže, u které prosakovala hráz. Všechny akce se podařilo zajistit z vlastních finančních prostředků.

Mimo tyto rozsáhlé akce se musí současná zastupitelstva potýkat s drobnými problémy a nacházet operativní řešení pro zajištění každodenního plynulého chodu obce. Díky našemu kopcovitému terénu, je největším problémem, v zimních měsících, zajištění alespoň přiměřené schůdnosti místních komunikací.

Řešení odpadového hospodářství se povedlo postupem času dotáhnout na docela slušnou úroveň. Každá domácnost má popelnici na komunální odpad, v obci je značné množství kontejnerů na tříděný odpad. Pravidelně, v jarních a podzimních měsících se koná sběrový víkend, při kterém mohou občané odevzdat nepotřebný velkobjemový odpad do přistavených kontejnerů. Dále obec zajišťuje likvidaci starého železa a nebezpečného odpadu. Nedílnou součástí těchto víkendů se stala sbírka nepotřebného šatstva a vybavení domácnosti pro „Charitu“.

Dalším vylepšením pro občany, dnes již braným jako samozřejmost, je zajíždění každého autobusového spoje do obce a ne jen na křižovatku, která je vzdálena téměř 1 km. Zavedení Pražské integrované dopravy (PID) a s tím související posílení počtu spojů dopravující občany za prací, ale i zábavou do hlavního města. Na závěr bychom mohli zdůraznit jedno nemalé pozitivum obce, že i přes svůj značně malý rozpočet, provedené akce v obci a každoročně odváděné povinné dotace na dopravu, základní školství, dnes již i poslední ročníky předškolní docházky a dobrovolné dotace obecním organizacím jako je SOKOL, hasiči, Dětský KLUBíček se můžeme pochlubit nulovými pasivy rozpočtu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.vetrusice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA