Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bašť

Historie
Jméno vesnice, ležící 15 km severně od Prahy, se v písemných pramenech uvádí poprvé už v r. 1088 a pak v listinách z r. 1130 pro vyšehradskou kapitulu, četnější zmínky pochází až z konce 14. století. Tehdy je tu doložena řada měšťanských držitelů. Za nich se začaly rozlišovat dvě vsi - vlastní Bašť, neboli Velká Bašť a Baštěk, nebo též Malá Bašť.

Až do konce 15. století nebylo toto rozlišování důsledné, a tak nevíme, ve které z nich stála tvrz, připomínaná v r. 1407. V 15. století se v držení Baště vystřídalo více majitelů, mezi nimiž musíme jmenovat především rod Bašťských z Lerojid (1434 - 76), ve století následujícím to byli zejména Popelové z Lobkovic a pražská kapitula. V r. 1595, za vlády Kateřiny Smolíkové z Harasova bylo v Bašti vystavěno prosté sídlo, které nazývali tvrzí. Ta po Bílé hoře záhy zanikla a sama vesnice se v r. 1680 stala trvalou součástí pakoměřického panství hrabat Nosticů.

Nejstarší dějiny Baštěku jsou shodné s dějinami Baště, první, ale nejistý písemný záznam o jeho existenci pochází z r. 1296. Rovněž v držbě Baštěku se vystřídalo během staletí mnoho měšťanských i šlechtických vlastníků, z r. 1575 pochází zpráva o baštěcké tvrzi (kdy vznikla, ovšem nevíme). Před Bílou horou drželi Baštěk Hochhauzerové z Hochhauzu, z nichž Václavu Janovi byl statek po r. 1618 zabrán pro účast ve stavovském povstání. V r. 1694 jej Nosticové připojili k Pakoměřicím.

Jádra dnešních částí Baště - Baště a Baštěku - tvoří původní návsi, kolem nichž se rozkládá nejstarší zástavba. Oběma částmi protéká Zlonínský potok, který v prostoru obou návsí vytváří rybníky.

Historických památek mnoho není. Kaple se zvoničkou na návsi Baště je z období pozdního baroka, další je z doby kolem r. 1800. Kaplička na návsi Baštěku, rovněž se zvoničkou, je opět pozdně barokní. Za zmínku snad stojí ještě sýpka jako část statku č. p.42 a zbytky zástavby na místě pravděpodobné tvrze v Baštěku.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecbast.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA