Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Předboj

Historie
První psaná zmínka je z roku 1257, kdy král Přemysl Otakar II. potvrdil pražské kapitule držení poplužních dvorů v Předbojích a Lysolajích. Toto zboží patřilo k nadání skaristy v chrámu sv. Víta. Vesnici měl koupit svatovítský děkan Vít – není zřejmé, kdy ani od koho.

Ve 14. století ji řád ztratil a přešla do světských rukou. Zřejmě se zde usídlil rod drobných šlechticů, který používal přídomek “z Předboje”. Mezi prvními byli jmenováni Jan a Bohuslav /rok 1318/.

V 16. století patřila Předboj jeptiškám u sv. Ducha na Starém městě pražském.

Roku 1622 náleží Anně Slavatové ze Slavat. Ta je přepustila Jiřskému klášteru.

Později se Předboj dostala k panství Panensko-Břežanskému, které náleželo v 16. století klášteru benediktek u sv. Jiří na Hradčanech.

Počátkem 17. stol. prodal klášter tuto vesnici pražskému měšťanu Jindřichu Krumpochovi.

Roku 1671 je klášter znovu koupil. Za Josefa II. byl klášter zrušen a břežanské panství bylo přiděleno k náboženské matici a spravovalo ho vrchní vedení c. k. České správy státních statků.

Roku 1820 panství vykoupil hrabě August Ledebour – Wicheln a roku 1828 svob. pán Matyáš Riese se Sallburku.

Obec tedy sloužila jako sídlo zemědělského obyvatelstva spravujícího pozemky. Obec nebyla nikdy v historii sídelním místem církevní či světské správy. Tato skutečnost se promítá v absenci kostela, hřbitova, školy či jiných správních objektů.

Obcí neprochází důležité dopravní trasy, pouze při východní hranici správního území obe se nachází silnice I/9 a železniční trať č. 070 -Praha – Mělník – Všetaty, nejbližší železniční stanice jsou Kojetice.

O obci
Obec Předboj leží asi 16 km severně od centra Prahy, 7 km od hranice hlavního města. Obec se nachází na okraji Polabské nížiny v nadmořské výšce 213 m poblíž silnice na Mělník. Rozkládá se na ploše 407 ha, ke dni poslední aktualizace má 405 obyvatel, 200 popisných čísel. Vzhledem k výhodné poloze je v posledních letech velký zájem o výstavbu rodinných domků, což dává předpoklad k dalšímu rozvoji obce.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.predboj.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA