Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Doubek

Historie
Oblast obce Doubku patřila pod správu Karlovy univerzity a vznikla pravděpodobně někdy kolem r. 1350. V průběhu staletí byla vesnice zahrnuta k vlastnictví Lichtenštejnů, jejichž jedna větev sídlila v nedalekém Škvorci. Farností Doubek vždy spadal pod blízký Hradešín, kde je dosud používán k bohoslužbám krásný kostelík sv. Jiří ze 12. století s původní základní stavbou.

V okolí Doubku bylo ve dvacátých letech minulého století učiněno několik archeologických nálezů datovaných zhruba 2800 let nazpět (tj. do doby bronzové, kultury popelnicových polí). A sice několik popelnic a kamenných sekerek a další části keramických výrobků.

Na počátku 20. století byla v Doubku postavena škola se dvěma třídami a bytem pro učitele, kterou navštěvovali místní děti od roku 1907 až do roku 1966, kdy byla pro nízký počet žáků zrušena. V současnosti naše děti navštěvují základní školu v Mukařově (doprava autobusem), kde je i mateřská školka.

Čechie:
Fotbalový oddíl TJ Čechie Doubek (dříve též SK Čechie Doubek) byl založen 1921, v roce 1993 došlo k ukončení činnosti fotbalového týmu pro nedostatek hráčů. V loňské sezóně (tj. 2003/2004) byl fotbalový klub Čechie Doubek znovuobnoven a nyní nastupuje k soutěžním utkáním ve IV. okresní třídě. Kabiny (postaveny 1964 svépomocí členů klubu) prošly letošním rokem rekonstrukcí. Loni v červenci byl na zdejším hřišti sehrán turnaj, jehož se zúčastnil také výběr Jágr teamu (mimo jiné se zúčastnili Milan Hnilička, Jarda Hlinka, Antonín Panenka).

Hasiči:
V roce 1968 byla postavena nová hasičská zbrojnice dobrovolného hasičského sboru na pozemku bývalého školního hřiště. Sbor dobrovolných hasičů v Doubku působí již více než 100 let. Jsou fakticky jediným spolkem, který v současnosti v obci funguje. Sbor má mužské, ženské i dětské družstvo. Všichni se pravidelně účastní různých soutěží s poměrně dobrými výsledky. Místní hasiči se i aktivně podíleli na záchranných pracích při povodních v srpnu 2002, za což jim náleží všeobecné uznání.

Obchody, pekárny:
Dříve v Doubku působily 3 obchody a 2 pekárny. Tyto dvě pekárny "U Zvoníčků" a "U Kefurtů" zásobovali dříve celý okres Praha-východ čerstvým pečivem a místní chléb byl vyhlášený a známý dokonce i v Praze. Postupem času zanikla pekárna "U Zvoníčků" a později i "U Kefurtů". Nyní v Doubku můžeme nalézt jeden koloniál "Marta" stojící proti místnímu hostinci.

Období mezi válkami:
V červnu 1919 se konaly první poválečné volby do obecního zastupitelstva - starostou Antonín Čadil (1919-1927). Po volbách v roce 1927 ho vystřídal na místě starosty Josef Pospíšil (1927 - 1938). V roce 1938 nastoupil jako starosta Václav Kefurt, který tento úřad zastával až do 5. května 1945.

Poválečné období: 5. května 1945 byl dočasně ustanoven do nového úřadu předsedy MNV řídící učitel místní školy Josef Brt. Ještě téhož roku ho nahradil zvolený František Králík. V roce 1946 nastoupil jako nový předseda MNV (Králík se odstěhoval) František Čadil. Za něj se zřídila 1946 autobusová linka Doubek-Praha, obecní rozhlas a byla postavena autobusová garáž.

Doprava – garáž:
Garáž byla postavena r. 1946, kterou Doubek věnoval společnosti ČSAD Vršovice, která až do roku 2000 zajišťovala dopravní obslužnost na autobusové lince Doubek-Praha. Od června 2000 provozuje autobusovou dopravu v Doubku společnost Ropid v rámci pražské integrované dopravy.

Stěhování obyvatel, chalupy:
Koncem šedesátých nastalo hromadné stěhování hlavně mladých lidí z Doubku do Prahy - velký úbytek trvale přihlášených obyvatel. Velká část domů byla v této době prodána k rekreaci. Dnes je téměř polovina popisných čísel používána jako rekreační objekt, ale i část domů, které jsou obydleny celoročně nemá administrativně trvalé obyvatele.

Osamostatnění obce:
Poněvadž většina finančních zdrojů plynula do Babic a Březí a v Doubku se takřka nepodnikalo, občané Doubku se rozhodli pro osamostatnění obce, a to koncem roku 1989. Do 24. 11. 1990, kdy byly provedeny volby do obnoveného Obecního úřadu v Doubku ve spolupráci se stávajícím MNV v Babicích řídil obec tzv. přípravný výbor.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://oudoubek.sweb.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA