Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kunice

Historie
Uzemí, kde dnes leží Kunice a okolí, bylo sporadicky osidlováno již ve starší době kamenné, o čemž svědčí četné archeologické nálezy. Samotná obec byla dle pověsti založena zemanem Kunou a jeho družinou, v době panování knížete Boleslava r. 970. Při opravě místního kostela bylo toto datování objeveno v presbytáři.

Gotický kostel ze 13. století, zasvěcený sv. Máří Magdaleně je nejpozoruhodnější kunickou památkou. Stojí na základech kostelíka ještě mnohem staršího. Před kostelem jsou dvě staré, rovněž památkové chráněné lípy. V místní škole vybudované občany velkou měrou svépomocí, se začalo vyučovat r. 1900. V roce 1970 byla přestavěna a přistavěna a místo dřívější Obecné školy - dvojtřídky, zřízeno Odborné učiliště a praktická škola, kde se připravují do zaměstnání handicapované děti. Stanici dráhy a poštu mají Kunice ve Strančicích.

Obec je spojena se světem silnicemi 2.- 3. třídy. V bezprostřední blízkosti obce vede dálnice D1 z Prahy do Brna. Nyní je zde zavedena pražská integrovaná doprava a autobus linky 461 vozí cestující z Velkých Popovic přes Kunice do Strančic ke každému vlaku. V dřívější době bylo hlavní obživou místních obyvatel zemědělství. Dnes převážná většina občanů dojíždí za prací do Prahy, nebo do okolních větších sídel.

Pokud jsou v Kunicích drobní podnikatelé a živnostníci, zaměstnávají sebe, nejvýše 1 - 3 převážně rodinné příslušníky. Obec leží 27 km východně od Prahy. V nadmořské výšce 400 - 500 m, podnebí je dosti drsné, třebaže Kunice leží v částečně chráněném údolí. Drsné, ale zdravé, vždyť dobrým rozptylovým podmínkám a dobré vodě vděčí prý obec tomu, že se jí nejrůznější hromadné epidemie středověku i ranného novověku z velké části vyhnuly. Zdejší zdravé prostředí je jednou z příčin, že se Kunice stávají rekreační oblastí Prahy. V okolí je 400 chat.

Rekreantům i místním slouží dvě hospody, kde se i vaří - hostinec "Na staré Faře" v Kunicích a Hostinec "U Fousků" ve Vidovicích. Ze všech osudových ran se však těm největším "morovým ránám", a to dvěma světovým válkám, nevyhnuly ani Kunice. První světovou válku zaplatily čtyřmi oběťmi a druhou třemi. Obětem první války je na návsi, před budovou Obecního úřadu, bývalou místní kampeličkou, postaven pomník. Oběti druhé válečné vichřice připomíná pamětní deska na místní škole.

Památky

Kostel
Založení kunického kostela spadá podle kroniky do roku 970, tedy za panování druhého nástupce svatého Václava - Boleslava druhého.

Na věži kostela jsou dva zvony, a sice zvon zvaný umíráček z roku 1509, dar pravděpodobně pánů Slavatů a velký zvon z roku 1573 se znakem Zděnka ze Štenberka na Blatné a Lnářích. I v tomto případě dárce není znám. V době druhé světové války byly oba zvony německou armádou zabaveny na výrobu zbraní a odvezeny. Ke zničení naštěstí nedošlo a oba zvony se vrátily po válce zpět do Kunic.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.kunice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA