Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Úvaly

Historie
První doložená zmínka o dnešním městě Úvaly (původně Uval, Úval, Ubal, Unfal, Auwal, Ouvaly) pochází již z roku 1290, kdy je doložena existence starobylé vsi Uval v majetku pražských patriciů, od roku 1300 je již zmiňováno tržní městečko, od roku 1361 v poddanském vztahu ke škvoreckému panství vladyckého rodu Olbramoviců (původně starého pražského patricijského rodu). Vzhledem k tomu, že skrze tuto ves procházela tehdejší důležitá obchodní cesta "Trstenická stezka", která vedla z Prahy přes Běchovice a dále na Český Brod a Kutnou Horu, začaly se Úvaly postupně rozrůstat. Od roku 1541 jsou již v písemných dokumentech uváděny jako tržní městečko, od roku 1654 dokonce jako městys. V průběhu více než 700 let bylo zaznamenáno několik obměn názvu a z původní osady se stalo dnešní město o přibližně 5000 obyvatelích.

Úvaly jsou považovány za rodiště pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic (1297-1364). Městečko bylo postupem staletí v majetku několika rodů (např. Olbramovicové, páni ze Stěžova, rod Smiřických, Lichtenštejnů).

V roce 1754 byla v Úvalech založena poštovní stanice (v tehdejším hostinci U Českého lva). Na tehdejší vídeňské silnici pošta zastavovala v Běchovicích, Úvalech a v Českém Brodě. V roce 1854 pak byl založen samostatný Poštovní úřad v Úvalech.

Velký zlom v životě Úval znamenala výstavba železniční trati Praha - Olomouc, která probíhala v letech 1844-45 pod vedením vrchního inženýra Jana Pernera. Přes údolí potoka Výmola musel být kvůli železnici vybudován mohutný devítiobloukový viadukt. Dne 20. 8. 1845 projel přes Úvaly první vlak z Olomouce do Prahy. Od tohoto okamžiku dochází díky výbornému spojení s hlavním městem k obrovskému rozmachu městečka Úvaly a během následujících cca 100 let se počet obyvatel z tehdejších několika set rozrostl na více než 5 tisíc.

V polovině 19. stol. došlo k otevření dolu na železnou rudu v oblasti "Na Ouvaláku" , kde bylo v provozu 8 šachet. K průmyslovým podnikům z této doby patří také cihelna a cukrovar. V 90. letech 19. stol. byl založen nový hřbitov, který nahradil dosavadní středověké pohřebiště u kostela Zvěstování Páně. Koncem 19. stol. byly postupně vybudovány silnice do Škvorce, Tlustovous, Dobročovic a Přišimas.

V roce 1969 vstoupilo v platnost rozhodnutí tehdejšího Středočeského krajského národního výboru, které povyšovalo městys Úvaly na město.

Z historických osobností je nutno zmínit osobu místního katolického faráře Aloise Dostála (1858-1936), autora historických románů, povídek a divadelních her. Jeho dílem je první zpracování dějin města vydané roku 1914.

Památky ve městě
• Římskokatolický kostel Zvěstování Páně - nachází se u náměstí A.z Pardubic a byl postaven na místě středověké kaple založené 1342 Arnoštem z Pardubic. Původní zasvěcení není známo. Svou dnešní barokní podobu získal po opravě dokončené v roce 1724.

• Železniční viadukt zvaný "Devět kanálů" - most zděný z pískovcových a žulových kvádrů, rozpětí každého z 9 oblouků je cca 9m, výška 13 m. Most je veden do mírného oblouku a jeho délka je přibližně 135 m. Byl postaven v roce 1844 při stavbě železnice.

• Socha Arnošta z Pardubic - kamenná socha vysoká 5,5 m byla zhotovena na základě sbírky, autorem je ak. sochař Jindřich Čapek, odhalení 1869. Původně byla umístěna na východním okraji Úval poblíž železnice (Arnoštova ulice). V letech 1996-7 došlo k opravě a přemístění sochy na náměstí.

• Socha sv. Jana Nepomuckého - pískovcová socha z roku 1701. Původně stála na náměstí, v roce 1919 přemístěna ke kostelu Zvěstování Páně.

• Neorenesanční budova školy - postavena v letech 1911-12 stavitelem Fr. Troníčkem, stojí v čele náměstí A. z Pardubic.

• Č. p. 6 - bývalý statek z první poloviny 17. stol. na nám A. z Pardubic. Na zachované bráně je viditelný letopočet MDCCCXXXXI, kdy byl po požáru přestavěn.

• Budova římskokatolické fary č. p. 45 - postavena na dnešním nám. A. z Pardubic roku 1856 na místě statku, od r. 1936 je zde umístěna busta faráře A. Dostála, autora povídek, románů a divadelních her.

• Pomník padlým v 1. svět. válce - postaven v roce 1924 na dnešním náměstí A. z Pardubic v parčíku. Část financí byla získána veřejnou sbírkou.

• Výrazné terénní pozůstatky středověkého feudálního sídla v rozloze malého hradu s předhradím v Úvalech. Hrad známý pod názvem Skara.

• Zachovalý středověký masivní kamenný mostek v Úvalech - Králičině.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mestouvaly.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA