Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Strančice

Historie
V roce 1404 je první zmínka o Strančicích. V 16. století náležely ke Štiřínu, v r. 1604 byly odprodány Alžbětě Beřkovské z Březí a po celé 17. století byly samostatným statkem. Obec je položena v malém údolí nadmořské výšky 414 m s nejvyšším bodem katastru 450 m.

Místní velkostatek koupil r. 1872 řád Piaristů v Praze t.č. majitel velkostatku v Předboři. Tak se staly Strančice spojenou obcí s Předboří, Kašovicemi a Sklenkami. V Předboři byl vrchnostenský úřad do r. 1852. Po 300 letech je situace opačná, kdy Předboř, Kašovice a Sklenka připadly pod Strančice. V r. 1853 patřily Strančice k hejtmanství Jílové, později hejtmanství Český Brod do r. 1898, potom k hejtmanství Žižkov do r. 1925.

Školství
V r. 1842 zde postavila náboženská obec židovská synagogu (čp. 33), k níž později přistavěla soukromou jednotřídní školu s vyučovacím jazykem německým. Do r. 1922 byla obec Strančice přiškolena do Mnichovic. Počátkem roku 1922 bylo obecním zastupitelstvem rozhodnuto požádat o povolení ke zřízení vlastní školy. K vlastnímu otevření školy došlo až v roce 1924, kdy se podařilo získat ve vile na kraji lesa směrem k sv. Anně 2 místnosti. Jednalo se o obecnou školu.

V souvislosti se vzrůstajícím počtem žactva byly v lednu 1928 schváleny plánu na stavbu nové školy, kde bylo v lednu 1929 zahájeno vyučování. Ve školním roce 1929-1930 to bylo už 130 žáků.

Na měšťanskou školu v Mnichovicích platila obec ročně Kč 9.000,- Mateřská škola patřila pod obecnou školu a vyučování v ní začalo 4. 12. 1939. Zapsáno bylo 27 dětí. 1. září 1951 byl zahájen provoz MŠ v č. p. 235, kde je doposud. Budova byla pronajata od ing. Berana z Prahy za 6 000 Kčs ročně. V pozdějších letech byla budova od majitele odkoupena a v dalších letech byla přistavěna další třída, protože byla značně vyšší poptávka pro umístění dětí ve školce. V současné době je MŠ v této budově opět v nájmu, protože objekt byl vrácen v restituci.

Železnice
V roce 1868 začala v naší obci stavba dráhy, která byla dokončena v r. 1871 a zahájení první jízdou 5. července 1871. Dráha byla zestátněna v r. 1884 a v r. 1903 - 4 postavena v úseku Praha•-•Benešov druhá kolej. Z nádraží odbočuje vlečka dlouhá 6 km původně patřící pivovaru Ringhofer ve Velkých Popovicích.

Strančice - charakteristika
Obec Strančice je umístěna severně od dálnice D1 Praha - Brno exit. Všechromy, podél železniční tratě č. 221 Praha - Benešov - Č. Budějovice - Rakousko. Železniční trať roztíná obec na dvě části. Na okrajích obce je obytná zástavba smíšena s rekreačními objekty. Z celkového systému dopravy vyplývá i orientace na hl. m. Prahu v občanské vybavenosti, kultury a školství a hlavně v pracovních příležitostech.

Celkově bylo území velmi silně zemědělsky využíváno. Zajímavá jsou sídla umístěná v údolích a území podél potoků. V krajině chybí vodní plochy, které by sloužily jako retenční nádrže a spolu s doprovodnou zelení by zlepšily ráz krajiny a zabránily nadměrnému odvodu dešťových srážek z území.

Rozdělení katastrů odpovídá i historický vývoj a vývoj správy území. Původně zemědělská oblast, spravována řádem Piaristů od 18. století, se hlavně výstavbou železnice od r. 1868 mění, rozvíjí se aktivity ve Strančicích a okolí železnice. V r. 1908 došlo k dělení správního území a Strančice se osamostatnily. Předboř a Otice si podržely spíše zemědělský ráz s obytnou funkcí. Výhodou obce je krajinný rámec, protože na východní části jsou lesy, v severovýchodní části je vzrostlý park sanatoria pro děti předškolního věku. V jižní části obce se nachází menší útvary lesů. Vodní nádrž na jihozápadní straně je využívána jako koupaliště, jsou zde umístěny také tenisové kurty. V západní části u příjezdu z dálnice D1 je umístěno fotbalové hřiště.

Památky

Pomník obětem 1. světové války v r. 1914 - 1918
Je umístěn na návsi. Dále bylo postaveno 10 pomníčků obětem revolučních dnů v květnu 1945 na různých místech v obci, z toho 2 - 1 ve Velkých Popovicích a 1 u Mnichovic. Na obecním hřbitově, který byl zřízen v r. 1922 na konci lesa nad březovým hájem nedaleko kapličky sv. Anny je postaven pomník padlým na konci druhé světové války, kde jsou pochováni.

Na domě č. p. 1 uprostřed návsi je umístěna pamětní deska se jménem Josef Bojas praporčík čsl. četnictva, který byl 8. července 1943 ve věku 42 let zastřelen v Kobylisích za odbojovou činnost.

Sluneční hodiny
Jsou umístěny v parčíku proti přejezdu žel. tratě. byly slavnostně odhaleny 30. dubna 1977. Na jejich vybudování se podíleli hlavně p. Karel Hůrka, p. Karel Budský a p. Barek.

Sokolovna
Je uprostřed obce proti nádraží, vždy byla a je centrem veškerého kulturního dění v obci. O její provoz se stará TJ Sokol Strančice.

Kaple sv. Anny
Stojí v lesíku asi pět minut vzdálená od obce.

K této kapli se váže následující pověst:
Zbožný, očním neduhem stižený rolník, byl vymýváním očí vodou ze studánky před nynější kaplí neduhu zbaven a z vděčnosti věnoval obraz sv. Anny na mohutnou jedli blíže studánky. Bylo to v roce 1820. Za nějaký čas dal jedli porazit a obraz připevnil na mladší vedle stojící jedli. Když měl být kmen na silném skoro novém voze odvezen, vůz se rozlámal. Nad škodou plakal vozka a správce byl udiven. Přivolaný kovář a kolář jako znalci, nemohli si tuto pohromu vysvětlit, protože vůz uznali za silný a dobře zhotovený.

P. Hynek, kněz řádu piaristického a tehdejší administrátor statku, dal rolníkovi vůz opravit a umínil si, že v zadostiučinění vystaví kapličku a vymaloval sám pro ni obraz sv. Anny. P. Hynek obraz sice vymaloval, ale kapličku nevystavěl. Smrt překazila provedení tohoto úmyslu. Před svým zesnutím odkázal obraz Matěji Soukupovi, jehož znal jako zbožného člověka a vřelého ctitele sv. Anny. Jedle vzrůstala a byla časem množstvím obrazů a jinými obětinami ověnčena. V. 1883 bylo velké sucho.

R. 1883 se strančičtí sousedé umluvili, že na tom místě vystavějí kapličku a pomocí sbírek svůj úmysl provedli. Do kaple, ve které mohli sotva 3 lidé stát, byl nový obraz zavěšen. R. 1892 byla kaple nákladem řádu piaristického a sbírkami v nynější velikost rozšířena a péčí paní Matysové byl v ní postaven oltář, na něj přišla zmíněná socha sv. Anny a po obou stranách oltáře andělé. Oltář a andělé pocházejí z chrámu vyšehradského. Místa je v kapli pro 100 osob. Během let, až do současnosti, byly prováděny opravy. Občas se zde konají bohoslužby ve významných dnech a zejména pak o pouti ke dni sv. Anny.

V r. 1925 navštívil toto místo při slavnosti "Staročeské máje" prezident Osvoboditel T. G. Masaryk s min. předsedou Ant. Švehlou. Nedaleko této kaple byl postaven na památku této návštěvy památník.

Na mohutném balvanu je připevněna deska s nápisem:
"Zde na tomto místě dne 31. května 1925 dleli prezident T. G. Masaryk, Dr. Ant. Švehla a J. H. Rosny ml., francouzský spisovatel". Na balvanu je vytesán znak SOKOLA s daty 1925•-•1918•-•1928. Balvan byl přivalen z kunických lesů členy Sokola.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.strancice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA