Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Měšice

Historie
První záznam o Měšicích je z roku 1294. Tehdy byly v držení johanitů a stála zde tvrz a dvůr na místě, které dnes není přesně známo, v r. 1434 byla postavena tvrz kamenná.

Od 15. století se zde vystřídala řada majitelů, jmenujme alespoň ty význačnější: Zdeněk ze Šternberka, Staré Město Pražské, v 16. století Senechovští, v roce 1616 Jan z Černhausu a po jeho smrti syn Hartwig Nostitz. Ten je prodal, ale znovu koupil r. 1677 a spojil s panstvím pakoměřickým.
Od toho roku se počíná éra panství Nosticů v Měšicích, když zde byli bez přerušení až do r. 1945.

Zásadním zlomovým bodem v historii obce je rok 1767, kdy zde František Antonín Nostic nechal stavitelem A. Haffeneckerem postavit rokokový zámek a symetricky k jeho ose zámku a parku hospodářské budovy a dvě ulice s domky pro služebnictvo a několika panskými domy. Tento architektonicko-urbanistický celek je ojedinělou kulturní památkou, jejíž význam je dodnes nedoceněný.

Areál byl po dlouhá léta neudržovený, chátral a byl znehodnocován různými nevhodnými přestavbami a přístavbami. Teprve v posledním desetiletí usiluje obec, která je převážným vlastníkem, o postupnou rekonstrukci a revitalizaci. V podobě vytvořené Nosticem (dvě ulice, dnes Hlavní a Měšická, s asi 60 domy) vesnice zůstala až do 20. let minulého století, kdy se obec začala rozrůstat po obou stranách železniční tratě výstavbou rodinných domků.

Další etapa rozvoje nastala po r. 1945, kdy zde vznikala oblast průmyslu a skladů, v 60. a 70. letech další ulice domků (ul. Krátká a K Remízku) a bytové domy v ul. Revoluční a 5. května.

Zatím poslední výstavbou jsou rodinné domky na severním okraji obce (ulice Osiková, Vrbová, Topolová a další).

Nosticové a Měšice Hrabata Nosticové pocházejí z Horní Lužice. Své jméno odvodili od svého sídla u Budyšína (Bautzen). Do Čech přišli začátkem 16. století. Zakladatelem bohatství a moci Nosticů, který v 17. století významným způsobem vstoupil do politického života. Jeho dědicem byl Jan Hartwig, který v roce 1651 a znovu r. 1677 zakoupil měšické panství, které pak v majetku Nosticů zůstalo natrvalo.

Jeho potomci založili rodovou linii Rhieneck, která je historicky spjata s panstvím Pakoměřice, jehož hlavním sídlem se staly později Měšice.

Z dalších významných členů rodu je třeba jmenovat jeho vnuka Františka Václava a zejména jeho syna Františka Antonína. Ten nechal v roce 1767 postavit dnešní rokokový zámek. Kromě toho se zasloužil o postavení Stavovského divadla v Praze r. 1781.

Z jeho potomků to pak byli Bedřich (zemřel 1819), Ervín (zemřel 1872), Bedřich (narozen 1866) a Ervín (zemřel 1931 ve Vídni). Jedním z jeho dětí byl Ervín (nar. 1898 v Sokolově, zemřel 21. 2. 1952 ve Vídni). Tomu patřily Měšice až do roku 1945, kdy mu majetek byl zkonfiskován a byl vyhnán do Rakouska. Měl děti Amelii (nar. 28. 11. 1935 v Praze, zemřela 22. 4. 1996 ve Vídni) a Martina (nar. 4. 3. 1937 v Praze, žije ve Vídni). Je posledním a jediným žijícím členem rodu Nostitz-Rieneck, který žil na zámku Měšice.

Památky

Zámek rodu Nosticů v Měšicích
Rokokový zámek s prvky klasicismu byl postaven pro F. A. Nostice v r. 1767-75 podle A. Hoffeneckera místo kamenné tvrze. V r. 1780-90 byla přistavena na severní straně boční křídla v pravém úhlu, mezi nimiž vznikl čestný dvůr. Původní budova byla obdelníková, dvoupatrová, s mansardovou střechou, členěná na vstupní zahradní fasádě trojicí rizalitů, z nichž střednímu je představen sloupový balkón.

Zahradní fasáda je členěna v rustikovaném přízemí lizénami a obdelníkovými okny, na pilastry dosedají ve 2. patře mohutné konzoly a na půlící římsou obdelníková okna.

O obci
Obec Měšice leží ve Středočeském kraji na území okresu Praha-východ na severovýchod od Prahy přibližně 3 km od hranice hlavního města. Větší města na sever od obce jsou Neratovice, Brandýs nad Labem a Mělník. Obec leží v rovinaté krajině Středočeské tabule a je obklopena úrodnou zemědělskou půdou. Území je odvodňováno Líbeznickým potokem (dříve Makovka), který je přítokem Mratínského potoka, vtékajícího do Labe v Kostelci nad Labem. Na potoce jsou na území obce dva rybníky. Nadmořská výška se pohybuje kolem 200 m.n.m (nejvyšší bod je 225,5 m n. m).

Malé lesní celky (velká a malá bažantnice, remízky, zámecký park) tvoří z obce příjemnou oázu zeleně v jinak bezlesé rovinné krajině severovýchodního okolí Prahy. Skoro všechny ulice v obci jsou lemovány stromy a trávníky. Obecní úřad se velmi svědomitě o veškerou zeleň stará.

Původně zemědělský charakter obce byl již téměř zcela setřen zejména po zániku státního statku, který hospodařil na místě bývalého "panského dvora". Většina obyvatel pracuje ve službách a v průmyslu a vzhledem k dobrému dopravnímu spojení řada lidí za prací dojíždí.

Příměstská autobusové doprava zajišťuje spojení do Prahy ke stanicím metra (Vysočanská, Českomoravská, Palmovka, Ládví, Holešovice), ale také do Neratovic a Brandýsa n. L. V místě je také železniční stanice na trati Praha - Turnov.

V obci je mateřská škola, nemocnice, dům služeb, pošta, fotbalové hřiště, několik obchodů a firem (viz. registr živnostníků). V 90. letech minulého století proběhla úplná telefonizace, byl vystavěn rozvod vody, plynu, tlaková kanalizace s čistírnou odpadních vod. V obci působí obecní policie a sbor dobrovolných hasičů.

Síť VES-NET poskytuje občanům obce Měšice i okolním obcím (do 30km od Měšic) levné připojení k vysokorychlostnímu Internetu. Do této obecní datové sítě je připojena i obecní knihovna umístěná v domu služeb, která poskytuje přístup na Internet zdarma.

Historické jádro obce je spolu se zámkem, parkem o rozloze 15 ha a přilehlým areálem chráněnou kulturní památkou. Dominantou obce je rokokový zámek z r. 1767, postavený stavitelem Haffeneckerem pro hraběcí rod Nosticů. Dnes je zámek využíván jako soukromé zdravotnické zařízení. Od roku 1996 je vlastníkem celého areálu obec.

Od 90. let minulého století se obec rozšiřuje na severním okraji novou výstavbou rodinných domků.

Od r. 2002 je v čele obce starosta Petr Lanc, místostarostka Miroslava Mašková a 11členné obecní zastupitelstvo. Státními úřady příslušnými pro obec jsou Krajský úřad Středočeského kraje v Praze a pověřeným úřadem je Městský úřad v Brandýse n. L. - Staré Boleslavi. Obec je součástí svazku obcí - mikroregionu "Povodí Mratínského potoka".

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mesice.org/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA