Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sedlec

Historie obce
Obec Sedlec je malá vesnice v okrese Praha východ, ležící na rozvodí Labe a Vltavy, ve výšce 266 m nad mořem. Historicky vznikla, chráněná proti větrům, v malém údolí pod Beckovem. Výhodná poloha, dostatek vody, stavebního materiálu a úrodné půdy lákaly k osídlení již v období neolitu.
Geologický podklad tvoří třetihorní říční sedimenty (neogén). Ve čtvrtohorách, v poledových dobách, vznikly spraše, na nichž se vyvinuly velmi kvalitní hluboké půdy.

Jméno obce Sedlec je v Čechách dosti běžné. Může být odvozeno od slova „seděti“, což znamenalo držeti, míti v majetku. O vzniku našeho Sedlece existuje i romantická pověst, kterou zaznamenal statkář Václav Janson.

Na místech, kde leží obec Sedlec, býval za pradávných dob hluboký les a v něm sídlo loupežníků, kteří na nedaleké cestě do Prahy přepadali obchodníky s povozy. Loupežníci využívali místo pod vrchem Topolánek, kde obchodníci museli často koně přepřáhat, aby těžké povozy vytáhly.

Kdy byl ve skutečnosti založen Sedlec, se již asi nedozvíme. Od roku 1173 již náležel nově založenému Strahovskému klášteru. Již tehdy zde byli dva poplužní dvory s vinicí a lesem a asi 10 chalupami. Podle písemných záznamů náležel Sedlec tomuto klášteru až do roku 1410, kdy byl již osadou o 11 staveních.

Od roku 1410 se zde střídali majitelé. V dobách husitských nepokojů se Sedlece a nedalekých Bořanovic zmocnili husitští Pražané a tak se Sedlec ocitl v rukách světských, totiž Starého Města pražského. Před rokem 1541 si pronajali Sedlec páni Bořanovští z Bytišky. Po konfiskaci majetku v roce 1547 se vlastníci často měnili. Za třicetileté války byl Sedlec značně zpustošen, do roku 1782 byl ve vlastnictví kláštera sv. Jiří v Praze.

V květnu 1887 zasáhla obec epidemie černých neštovic, zemřelo několik lidí. Během první světové války padlo na různých frontách devět občanů. Poslední tragedie obec postihla na konci druhé světové války, kdy bylo přímo v obci Němci zavražděno sedmnáct občanů. Jako věčná památka na tyto události byl v centru obce v roce 1947 odhalen pomník. Od roku 1890 na tomto místě stával dřevěný kříž s ukřižovaným Kristem. Dnes tento kříž stojí na místě, kde byli do týla zastřeleni čtyři občané.

V období socializace byla v Sedleci založena farma Československého státního statku Ďáblice. Na tomto majetku později vznikla stanice Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského v Praze, která zde působila do konce roku 2004. Po sametové revoluci darovala dědička Libuše Grohová Jůnův statek nadaci FOKUS, pečující o duševně postižené.

Od roku 1997 dochází k rozvoji infrastruktury a rodinného bydlení. V roce 2004 již má obec 185 obyvatel. Obec přestala být obcí typicky zemědělskou. Je první lokalitou, na severním předměstí hlavního města Prahy s rozsáhlejšími lesními porosty, s řadou chráněných druhů rostlin a živočichů.

Pamětihodnosti obce
• Zvonička
• Dřevěný kříž
• Pomník padlých z II. sv. války

O obci
Sedlec je malá vesnice v okrese Praha východ, ležící na rozvodí Labe a Vltavy, ve výšce 266 m nad mořem. Historicky vznikla, chráněná proti větrům, v malém údolí pod vrchem Beckov.

Výhodná poloha, dostatek vody, stavebního materiálu a úrodné půdy lákaly k osídlení již v období neolitu.

Od r. 2003 je Sedlec členskou obcí svazku Mikroregion Mratinského potoka.

V současné době je v obci hlášeno 191 osob k trvalému pobytu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.sedlec-pha.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA