Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Křížkový Újezdec

Historie
Křížkový Újezdec náležel pánům z Říčan a jeho nejstarší dějiny souvisí s tímto městem. První zmínka o obci pochází ze dne 26. 11. 1349, kdy Jimram z Říčan "Ymramus de Prohonicz et de Rzyczano" dal plat "in Vgyezdecz" klášteru sv. Anny na Starém Městě pražském.

Jeho syn Hynek prodal r. 1389 celou ves témuž klášteru, který později získal i nedaleké Všechromy. Pouze jeden poddanský statek zde patřil ke Štiřínu (roku 1654 jako Augezdecz). V roce 1672 klášter sv. Anny prodal Újezdec pod Křížky i Všechromy K. Zobelovi na Předboři, jehož dcera prodala roku 1681 Újezdec klášteru sv. Mikuláše na Starém Městě pražském ke statku (Velké) Popovice, v jehož držení se po zrušení kláštera vystřídali např. Hartmanové a hrabě Nostitz.

Přívlastek Křížový se vysvětluje podle kříže na blízkém kopci, na němž se v září 1419 shromáždil ohromný dav nuzáků z Prahy, poutníci z hory Tábor, plzeňská chudina, venkované z jihozápadních Čech - obrovité lidové shromáždění čítající 20-40 tisíc lidí před táhnutím na Vyšehrad. Bojovníci zde 29. září 1419 pod vedením kněze Václava Korandy přijímali pod obojí a odtud táhli na Prahu.

Od roku 1931 zde na návrší se samotou Na Křížkách stojí památník, na němž můžeme přečíst nápis: "Husitskému lidu, který v těchto místech poprvé si uvědomil, že milovati a držeti pravdu znamená brániti ji vždy a proti všem".

Památky
- Kamenná zvonička na návsi v Křížkovém Újezdci.
- Litinový křížek na kamenném podstavci u hřbitova v Křížkovém Újezdci.

Hřbitov byl založen v roce 1920, křížek u hřbitova je z roku 1839. Dle ústní tradice byl postaven na paměť neštěstí, kdy splašené koně převrhli vůz, a vozka zahynul.

- Památník padlým v I. světové válce v Křížkovém Újezdci.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.krizkovyujezdec.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA