Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Olbramovice

Historie
Obec je uvedena v seznamu obcí olomouckého biskupství z roku 1063. Roku 1321 obec vlastnil Jindřich z Lipé. V roce 1436 byly Olbramovice povýšeny na městečko a byly jim přiděleny dva výroční trhy. Třetí trh byl městečku přidělen za Maxmiliána II. roku 1576.

Dalším významným právem, které obec roku 1440 získala, bylo právo hrdelní. Hrdelní soud zde trval až do roku 1729, kdy byl z nařízení císaře Karla VI. zrušen a obec byla přičleněna k hrdelnímu soudu v Moravském Krumlově. Za pánů z Mírova byla v obci, ve druhé třetině 16. století, vystavěna renesanční radnice. Ve stejném období byl v pozdně gotickém stylu přestavěn i farní kostel sv. Jakuba většího.

Obyvatelstvo bylo převážně německé. Vinařství v obci má svou tradici, o čemž svědčí listiny uložené ve znojemském archívu - např. osvobození Vilémem z Pernštejna od vinného desátku z roku 1827, právo udělené roku 1596 Jiřím Hodickým z Hodic šenkovat domácí vína.

Památky

Vedle historických budov Kostela sv. Jakuba, radnice z poloviny 16. století a fary, je v obci řada památkově chráněných soch:

Boží muka z 16. století před Kostelem sv. Jakuba většího s vinařskými symboly na podstavci (vinařský kosíř a rýč ), Boží muka u silnice na Mor. Krumlov, barokní sloup s Pannou Marií a dítětem před radnicí, socha sv. Jana Nepomuckého na náměstí. V obci byly prováděny také vykopávky, které doložily osídlení oblasti v starší době bronzové. Archeologické nálezy na kopci Leskouně potvrzují osídlení v pozdní době kamenné.

Farní kostel sv. Jakuba staršího
Letopočet ve věži udává rok 1564, snad dostavby. Stavebně se hlásí do pozdní gotiky. Dvoulodní stavba na dvou mohutných kamenných sloupech s křížovou klenbou, která je zakončena erby pánů z Lipé. Ve věži byly 3 zvony, které Němci za 2. světové války odvezli k roztavení. Vrátil se pouze největší z roku 1723. Kostel byl r. 1860 na náklad dobrodinců, hlavně majitele panství Bohunického, upraven a vymalován. V roce 1996 bylo opraveno dřevěné schodiště ve věži, ochoz, oplechování věže lucerny, opravena fasáda věže.

Radnice
Renesanční stavba postavená v druhé třetině 16. století za pánů z Mírova. Nad vchodem ze schodiště je umístěn jejich znak - lovecký oštěp. V roce 1990 byly opraveny věžní hodiny, v roce 1996 fasády věží, vyměněny okna a dveře, v roce 2003 opravena fasáda.

Římskokatolická fara
- barokní stavba z druhé poloviny 17. století
- fara stávala v obci již v polovině 13. století, r. 1758 vyhořela i s hospodářskými budovami
- oprava fasády a střechy v roce 1996

Boží muka u kostela
Pozdně gotická boží muka, hodnotná kamenická práce z roku 1518.

Boží muka u silnice na Mor. Krumlov
Z 1. čtvrtiny 16. století, nacházelo se zde popraviště - obec získala hrdelní právo v roce 1440, hrdelní soud trval v Olbramovicích až do roku 1729.

Kamenný kříž v Želovicích
Z roku 1759, v roce 1988 byl při autohavárii zničen, restaurován v roce 1991.

sv. Jan Nepomucký
Z roku 1720 - sousoší s dvěma andělíčky, z nichž jeden byl v roce 2003 vandalsky zničen.


Socha sv. Panny Marie s dítětem
Sloup s kopií barokní sochy před radnicí, originál sochy restaurován v letech 1990 až 1993, po vyhotovení kopie umístěna v místním kostele, dřík a sloup restaurován v roce 1995 až 1996.

Kalvárie
Kopeček asi 7 m vysoký, podle místní pověsti prý nanosili hlínu vojáci v čepicích na hrob svého padlého generála v třicetileté válce. Do této oblasti se připomíná tvrz, zmiňovaná v r. 1253, zaniklá v 17.století. Roku 1959 zde sondy zjistily trojí postupné osídlení:
- starší doba železná (6. st. př. n. l.)
- mladá římsko-barbarská (3. až 4. st .n. l.)
- tvrz z 13. století

Na temeni kopce roku 1895 byl postaven kříž a k němu severozápadně kamenné schody , v té době místo vlastivědných pochodů a výletů. Prostor znovu upraven roku 2003.

Dějiny v datech


1063 - první písemná zmínka o Olbramovicích v seznamu farností olomouckého biskupství

1253 - do obce přicházejí osadníci z Horní Falce s farářem Luitpoldem, k tomuto roku se datuje olbramovická tvrz, zaniklá asi v 17. století. (Blízko olbramovický bažin), místo dnešní Kalvárie sloužilo pravděpodobně jako základ tvrze.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obec-olbramovice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA