Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Višňové

Višňový sad nebyl inspirací jen pro dramatika Čechova, ale dal podnět i ke vzniku názvu obce Višňové. Sídlily zde rody a rodiny s přídomky "... z Višňové, ale také Višňovští". Shodou okolností je historie obce spjata s rodem Zahrádeckých ze Zahrádek.

To vše napovídá, že Višňové je malebnou obcí, téměř zahrádkou či parkem. Ten se skutečně v obci nachází. Jedná se o rozsáhlý zámecký park, který je osázen unikátními exotickými dřevinami jako je cedr libanonský, jedle řecká, javor tatarský, jerlín japonský... Celý svět na ploše 15 ha!.

Jako další návnadu pro potenciální návštěvníky obce předkládám informaci o existenci vodní nádrže Kréty, která je cílem rybářů i turistů. Pro ty posledně jmenované je ve Višňovém k dispozici mulitfunkční cykloturistické centrum s širokým zázemím, které bylo otevřeno v červnu roku 2006. A přidám ještě další trumf - možnost posezení ve vinných sklípcích místních známých vinařství.

Z historie městyse Višňové

Městys Višňové byla osídlena již lidem únětické kultury ze starší doby bronzové. Nalezeny byly také důkazy o osídlení starých Slovanů.

Název obce je odvozen od místa porostlého višněmi.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1234, kdy zde sídlil starobylý rod Jana a Matouše z Višňové. Z roku 1253 již máme doklady o zdejším kostele.

Višňové má opravdu zajímavou a spletitou historii. Roku 1406 držel ves Drslav z Višňového, 1434 Zikmund Beránek z Petrovce, 1466 Zych z Petrovce, 1485 Jan Beránek z Petrovce, jakožto léno pánů z Lipé. Teprve Jan z Lipé propustil Višňové z léna Joštovi Višňovskému z Petrovce.

V letech 1529 až 1530 se stalo Višňové městysem (přesné datum však není známo). Přijalo do svého pečetního znamení kohouta na štítě, tj. erb pánů Višňovských z Petrovce.

V roce 1583, kdy je historie obce spjata s rodem Zahrádeckých ze Zahrádek, byl erb přepůlen a přidán znak Zahrádeckých. Právě Jan Zahrádecký povolal ve 2. polovině 16. století do městečka novokřtěnce, kteří byli dobrými řemeslníky a hospodáři, prosluli jako zdatní vinaři. Jan Zahrádecký se zasloužil o obnovení višňovského kostela.

V dalším období se na višňovském panství vystřídala celá řada vlastníků. Až rokem 1836 přechází panství do rukou hraběcího rodu Spieglů, kde zůstává až do konce druhé světové války.

17. století bylo stoletím válek, které způsobily vylidnění spousty domů. Vrchnost se snažila obnovit své hospodářství, a proto zostřovala robotu, naturální i peněžní dávky. Situace byla neudržitelná, a proto roku 1775 došlo k nevolnickému povstání. Poté byly robotní podmínky zmírněny.

Po období napoleonských válek stihl kraj nový nepřítel - hlad. Znovu zahrozila robotní vzpoura. Ani po potlačení vzpoury se Višňovští nevzdali odporu proti vrchnosti. Docházelo k úmyslnému žhářství.Přes bídu poddaných panstvo přebudovalo v roce 1796 původní tvrz ze 16. století na zámek v pozdně barokním slohu. Modernizace proběhla roku 1831.

Mírový život byl přerušen válkou. Meziválečný život byl poznamenán pozemkovou reformou a celonárodní hospodářskou krizí. V průběhu 2. světové války pak utrpěla obec další rány. Po válce zde bylo vybudováno zemědělské družstvo. Postupně byla obec budována až do současné podoby.

Památky a zajímavosti

Zámek Višňové

Mírová kaple

Kostel sv. Jana Křtitele

Údolí řeky Křepičky

Pomník obětem 1. a 2. sv. války

Památný strom - Cedr

Větrné kolo

Socha sv. Floriána

Pramen Skaličky

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.daniz.cz/obce/main.asp?kodob=18260, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA