Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rešice

Obec Rešice se nachází v severozápadním okraji okresu Znojmo, 35 km severně od něj a 11 km západně od Moravského Krumlova. K Rešicím patří i osada Kordula, situovaná v severozápadní části obce. Čtyři km severně od obce se rozprostírá Jaderná elektrárna Dukovany. Obec leží v nehlubokém dolíku Hrotovické pahorkatiny, která je součástí Českomoravské vysočiny.

Výraznou dominantou obce je kaple sv. Jana Nepomuckého z r. 1720. První zmínka o obci se datuje k r. 1358. Dalšími významnými stavbami jsou stará škola, nový kulturní dům a památník významných občanů Rešic. Je to Adolf Opálka, major pěchoty in memoriam, hrdina československého odboje, jeden z aktérů atentátu na Heydricha. Kulturní dům nese jeho jméno a je tam také umístěna výstava o jeho činnosti. Dalším význačným hrdinou je František Pospíšil. V těsné blízkosti obce se nachází "Klidová oblast Rokytná", sloužící k rekreaci a odpočinku v nádherném romantickém a malebném prostředí údolí řeky Rokytné.

Historie

Původně byla obec nazývána Ryšice. Ryšice bývaly samostatným statkem, avšak rozděleným, který se ponejprv v deskách Brněnských připomíná r. 1358, kdy Martin Svebus z Ryšic prodal dvůr Bransudovi. R. 1361 se připomíná Dětoch z Ryšic, r. 1365 Oldřich z Ryšic, r. 1447 držel Ryšice Mikuláš z Ryšic. Od r. 1496 byli majitelé větší části Ryšic páni Jankovští z Vlašimě. Ještě roku 1615 připomíná se Jiřík Jankovský z Vlašimě na Ryšicích, že byl se svým bratrem Adamem a svými příbuznými na Slatině povýšen mezi svobodné pány. Po Jiřím Jankovském, následoval Jindřich Jankovský, jenž založil novou linii Jankovských na Ryšicích. R. 1668 vlastnil Ryšice Matěj rytíř Wunschwitz, místokomoří zemský, který je prodal Zikmundovi Želetickému z Počenic. R. 1711 byla majitelkou hraběnka Marie Antonie Rodern a její dědicové.

Roku 1731 byla nově založena osada Kordula. Majitelem Ryšic i Korduly byl hrabě z Liwingstone, c. k. podmaršálek s chotí Lukrécií. Po nich dědil Vilém svobodný pán z Liwingstone, jenž padl v bitvě u Čáslavi, jeho žena Ludovíka, rozená hraběnka z Hardeku. Zanechal Ryšice hraběti Janovi Canonovi Marguisovi, zbrojnímu maršálku. R. 1798 byla majitelkou Leopoldina hraběnka z Daunu, r. 1833 Ryšice koupil František hrabě Daun, čímž přešel statek na rod hrabat Daunův. R. 1844 prodal hrabě Jindřich Daun Ryšice hraběti Janovi Serényimu, majiteli panství Tulešického, od té doby byly Ryšice s tímto panstvím spojeny. R. 1872 koupil statek Tulešický Jakub Dormitzer, po jeho smrti se stala dědičkou jeho manželka Pavlína, r. 1910 byl majitelem Robert Goldschmidt.

Při sčítání obyvatel a domů koncem 18. století zde žilo v 97 domech celkem 379 obyvatel.

Kaple sv. Jana Nepomuckého byla vystavěna na vrchu r. 1720 hrabětem Josefem Antonínem Rodern, majitelem Ryšic. Přifařeny byly Ryšice do Horních Dubňan.

Škola byla v Ryšicích založena za královny Marie Terezie, byla jednotřídní, r. 1891 rozšířena na dvojtřídní.

Do Ryšic patřila samota Spálený mlýn s pilou na řece Rokytné.

Kordula
Osada, kolonie Ryšická, byla založena v letech 1710 až 1730, majiteli statku Ryšického, ke kterému Kordula patřila. V blízkosti osady se dolovala železná ruda.

Roku 1731 prodal Bernard Antonín hrabě Rodern Ryšice i s nově založenou vesnicí Kordulou Lukrecii hraběnce z Lowingstoinu a jejímu manželovi Alanovi.

Roku 1910 bylo v Kordule 121 obyvatel vesměs českých. Přifařena byla do Horních Dubňan a přiškolena do Ryšic.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nasemorava.cz/obcedetail.asp?id=163, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA