Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Šanov

Historie
Obec Šanov leží na jihovýchodním okraji znojemského okresu. Patří mezi nejstarší obce Znojemska. Je uvedena již v listině knížete Břetislava údajně z roku 1046 jako majetek staroboleslavské kapituly. I když jde o falzum, vyhotovené až ve dvanáctém století, nelze o starobylosti Šanova pochybovat. Ves je uvedena též v listině, datované historky do let 1131 nebo 1141, jako majetek znojemského kostela. Koncem čtrnáctého století držel ves Henzlín z Gnastu, od roku 1524 patřil Šanov k hrušovanskému panství. V 16. století ves zpustla, ale někdy před rokem 1750 byla obnovena.

Při rakouských hranicích asi 3 km od železniční křižovatky Hrušovany Šanov leží zámeček Emin uprostřed listnatého lesa, od pradávných dob zvaného Hoja. Je to půvabný koutek jihomoravské přírody, jejíž krásu zvyšuje řeka Jevišovka. Tento zámeček je nerozlučně spojen s Maxem Dvořákem, který zde trávil čas u svého přítele dr. Karla Khuena. Khuen pro něj nechal vybudovat knihovnu, která obsahovala 30 tisíc svazků z oboru historie, filozofie, dějin umění, národního hospodářství.

Původní název obce je pravděpodobně Šanovice nebo Šenava, v německých textech psaný jako Schonau. V letech 1938 až 1945 spolu se sousedními Hraběticemi byla obec přejmenována na Schongrafenau. Jméno obce je původem české, pravděpodobně odvozené od jména Šan.

Na dochované pečeti ze 14. století měl Šanov typicky zemědělské náčiní – radlici. Linky a vpichy kolem ní byly považovány za obilní ostiny a pylová zrnka. Toto znamení Šanovští povýšily na obecní znak. Znak má modrý štít s postavenou stříbrnou radlicí mezi dvěma dole zkříženými klasy. Z barev znaku byl pak odvozen i poměrně jednoduchý, ale na znak velmi dobře navazující prapor, který tvoří tři svislé pruhy, bílý, modrý a bílý v poměru 2:3:2. Uprostřed modrého pruhu dva dole zkřížené prohnuté žluté obilné klasy. Poměr šířky k délce listu je 2:3. Znak byl obci Šanov udělen rozhodnutím předsedy poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky ze dne 4. června 1998.

V Hrušovanech nad Jevišovkou začínal svou malířskou kariéru známý malíř Alfons Mucha, který zde namaloval několik nástěnných obrazů.

Pamětihodnosti
Mimo památku Emin zámek je v obci zvonička z 1. poloviny 19. století, stejně pak staré Boží muka. Poslední památkou je klasicistní studánka z roku 1810.

Současnost
Rozloha obce činí 2 035 ha, jedná se převážně o ornou půdu. V současné době obec eviduje 1 270 obyvatel, což je proti roku 1998 nárůst o 111 obyvatel. V obci je vybudovaná mateřská škola s kapacitou umístění 40 dětí a základní škola, kde evidujeme 180 dětí. Do vybavenosti rozhodně patří kulturní dům s pohostinstvím a hostinec „U Mostu“. Spolu se dvěma obchody se smíšeným zbožím a prodejnou s textilem tvoří komplexní služby občanům. K posezení u sklenky dobrého vína slouží víkendová vinárna.

Obec Šanov prochází velikými investičními změnami. V letech 1995 - 1996 byla obec kompletně plynofikována. Návazně byly v roce 1997 vybudovány kotelny na toto médium ve všech třech budovách školy. Náklad na vybudování kotelen byl 2,6 milionu korun. Plynofikovány byly i ostatní objekty ve vlastnictví obce jako kulturní dům, obecní úřad, hasičská zbrojnice a všechny bytové domy. Pozitivní na této investici bylo, že při výstavbě STL rozvodů se podařilo napojit 90 % obyvatelstva, což mělo okamžitý dopad na čistotu ovzduší a životní prostředí. Rozvody místní telefonní sítě byly provedeny v roce 1997.

Další stavbou podporující životní prostředí je výstavba splaškové kanalizace a ČOV (čistírna odpadních vod). Tato stavba byla zahájena na sklonku roku 1998. Při výstavbě I. etapy byla zbudována ČOV s linkou pro 750 EO (ekvivalentních obyvatel) jako společná stavba se sousední obcí Hrabětice. Při první etapě bylo zbudováno přes 3 km kanalizačních řadů. II. etapou se dá nazvat výstavba kanalizačních řadů v sousední obci (asi 50 % rozvodů) v roce 2000. Byla přistavěna druhá linka pro 750 EO ČOV. Závěrečnou etapu připravujeme nyní. Obě obce by výstavbu chtěli zahájit na počátku roku 2006 s termínem dokončení 12/2007. Tato investice by měla obsáhnout výstavbu 4,6 km kanalizačních řadů a závěrečné linky ČOV o velikosti 750 EO. Touto investicí by mělo být dílo hotovo a kapacita ČOV bude obsahovat 2250 EO.

Mimo rozvojové plochy obec začala s opravou místních komunikací. V roce 2003 byla opravena komunikace v ulici Komenského. Rok 2004 zase přinesl nový povrch ulici Hlavní a Pohodová. Spolu s komunikací Hlavní byly vybudovány oboustranně chodníky a ke spokojenosti obce již chybí v této části pouze úprava veřejné zeleně.

V roce 1997 rovněž zastupitelstvo obce rozhodlo o zasíťování lokality pro výstavbu rodinných domků. Na 5,5 ha tak vznikla studie, kde najde bydlení celkem 62 nových rodin. Tato investice byla zahájena v roce 1998 a dokončena v roce 2002. V lokalitě byla postupně vybudována splašková kanalizace, dešťová kanalizace, plynovod, vodovod, nová trafostanice se zemními rozvody NN a osvětlení. Následně byla vybudována komunikace. Pozemky, které zde vznikly, prodává obec v současné době za 190 Kč/m2. Nyní je lokalita téměř rozprodána. Zastupitelstvo obce Šanov rozhodovalo v roce 2004 o zasíťování další části o výměře 1,7 hektarů, která navazuje na tuto zónu bydlení.

Podporou bytové výstavby došlo ke stabilitě obce. V roce 1996 bylo vybudováno 9 BJ. Na tuto výstavbu navázala investice pro 12 BJ, které byly dokončeny v roce 2000. O tři roky později obec společně s bytovým družstvem vybudovala 20 bytů. Výčtem 41 bytů aktivity obce nekončí. V roce 2005 obec zahajuje výstavbu dalších 20 BJ. V nově zasíťované lokalitě mimo tyto bytové jednotky je vydáno stavební povolení na výstavbu 12 řadových domků spolu s osmi bytovými jednotkami a šesti pozemky pro individuální výstavbu. Tyto pozemky obec rozprodává rovněž za 190 Kč/m2. I na budoucí rozvoj obec pamatuje. V investičním plánu obce má připravenou lokalitu pro čisté bydlení o velikosti 6 ha.

Sportovní vyžití

Sportcentrum
Nové sportovní centrum vzniklo v naší obci v roce 2002. Je postaveno v Komenského ulici vedle základní školy a sportovního areálu TJ. Sportcentrum je víceúčelové zařízení, kde je vybudován sportovní sál o velikosti 36 x 18 x 7 m, vybavený speciální podlahovou krytinou Conipur (sporty: futsal, basketbal, florbal, tenis, odbíjená, nohejbal, aerobik).

Čtyři kuželkářské dráhy jsou spojeny s barem a jsou umístěny v prvním patře, kde je rovněž umístěna ubytovna. Ta má kapacitu 21 lůžek (sedm dvoulůžkových pokojů s možností přistýlky) se samostatnými sprchami a WC.

Sportcentrum dále obsahuje rehabilitační část, kde je sauna (5 - 8 míst), masáže, pedikúra, manikúra, solárium. Další sportovní vyžití je ve fitness centru (140 m2 cvičební plochy).
Mimo tyto aktivity je možné sportovat na venkovních hřištích, kde jsou k dispozici dvě fotbalové hřiště (tráva, písek), in-line plocha (asfalt - velikost hřiště na basketbal), dva antukové tenisové kurty a prosívkové hřiště na pétanque a odbíjenou.

Sportcentrum má vybudované parkoviště a úschovnu kol pro cykloturisty. V letních měsících skýtá toto zařízení ideální místo pro cykloturistiku (7 km hraniční přechod do Rakouska Hevlín - Laa a. d. Thaya, 300 m železniční uzel Hrušovany nad Jevišovkou, 2 km od krytého bazénu v Hrušovanech nad Jevišovkou 9 km termální lázně Laa, 18 km turistická oblast Pasohlávky) a turistiku vína (Šanov je součástí Znojemské a Moravské vinařské stezky pro cyklisty a v obci se nachází vinný sklep).
Obec má připraveny projekty k podpoře turismu a sportu. V těsné blízkosti Sportcentra chce vybudovat restauraci s rozšířením ubytovací kapacity společně s výstavbou venkovních rekreačních bazénů a dětských hřišť.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.sanov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA