Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vrbovec

Vrbovec je příhraniční obec ležící v úrodné zemědělské krajině 7 km jižně od Znojma. Obec má vinařskou tradici, vinařství je i dnes jejím nejvýznačnějším rysem.

Ve středověku byla sídlem landrychtáře a mohla se pochlubit mnoha právy a výsadami. Do dnešní doby si uchovala ráz střediskové obce. K Vrbovci patří též osada Hnízdo, která leží 3 km jihovýchodně od něj.

Vrbovec je jednou ze zakládajících obcí sdružení znojemských vinařských osad - Daníž.

Historie

Území, v němž leží obec Vrbovec, bylo osídleno lidmi již v pravěku. Ve vrbovecké cihelně byly nalezeny kamenné a kostěné nástroje, zlomky keramiky i hroby skrčenců s keramickými pohřebními dary.

Doba vzniku dnešní obce není známa. První písemná zpráva o existenci osady pochází z roku 1137 (Vrbov). Prvními obyvateli byli Slované. Název osady Vrbov byl odvozen od vrb, mezi nimiž byla založena. Do němčiny bylo původní jméno obce Vrbovec převedeno Urbau = Vrbov.

V roce 1230 se tu prý na pozvání luckých premonstrátů usadili němečtí kolonisté z rýnské oblasti, kteří s sebou údajně přinesli vinnou révu. Podle německé lidové pověsti vzniklé v pozdější době je název obce odvozen od Ur-bau "první, původní vinice".

Po Vrbovci se psal domácí vladycký rod, jehož jméno se v historických pramenech z 13. a 14. století často objevuje. Ze zápisů je patrné, že v polovině 14. století byla osada již značně poněmčena, neboť jména tratí byla německá. Jména vladyků z Vrbovce však byla stále česká.

Pečeť

Vrbovecká obecní pečeť pochází z roku 1806. Tvoří ji mosazný kotouč o průměru 300 mm. Pečetní pole vyplňuje čtvrcený štít v kartuši barokních tvarů, obsahující zemědělské a vinařské symboly (1. pole radlice, 2. pole list kosy, 3. pole vinná réva obtočená kolem kolíku, 4. pole vinařský nůž). Opis majuskulou - SIEGEL.DER.GEMEINDE.IN.URBAU.1806.

Památky

Kostel
Farní kostel je zasvěcen Stětí sv. Jana Křtitele. Datum výstavby není známo. Původní stavba byla starobylá, románská. Roku 1747, kdy byl kostel, zničený požárem v roce 1727, přestavován nákladem Louckého kláštera, byl starobylý ráz kostela téměř úplně setřen.

Nová stavba byla posvěcena 27. června 1767 olomouckým biskupem hrabětem Hamiltonem. Další přestavby a opravy proběhly koncem 19. století. Na kostele jsou tři zvony, které pocházejí ze 17. a 18. století, nejstarší je z roku 1626.

Hřbitov byl původně okolo kostela, r. 1826 byl však zřízen nový za Vrbovcem směrem k Načeraticím. Protože byl malý, byl r. 1832 zřízen nový, nynější hřbitov na východní straně Vrbovce.

Fara
Fara se připomíná již roku 1222, farář se jmenoval Jindřich. V letech 1247 až 1253 farářoval ve Vrbovci Petr, r. 1279 Jindřich, r. 1321 Zdeslav, r 1325 a 1328 Štěpán. Fara zanikla během neklidu v zemi, a kostel ve Vrbovci byl přidělen do Dyjákoviček, při nichž setrval až do r. 1784, kdy byla zřízena lokálie. R. 1803 byla potvrzena samostatná fara pod luckým patronátem. R. 1831 byly do Vrbovce přifařeny Načeratice, zmíněného roku si zřídili samostatnou kuratii. Farní budova byla vystavěna v letech 1787 - 1788. Pamětní kniha farní založena farářem Beranem r. 1784. Matriky se počínají rokem 1765.

Vinařství


1230 - příchod německých kolonistů, donesení vinné révy.

1709 - povolen obci výčep vína.

1727 - začala výstavba vinných sklepů.

Vrbovec s přidruženým územím Ječmeniště a Hnízdo má 449,2 ha viničních tratí.

Tipy pro návštěvu

Hrádek Lampelberg
Lampelberské víno - to má úroveň.
Jako rytíř silné - něžné zároveň.
S ním je mi zde vždycky příjemně a mile,
poddávám se něžně a podléhám síle.
Ať dál na Lampelberg zlaté slunce svítí,
lampelberské pijem a budem píti!

Malý hrádek Lampelberg ve viniční oblasti Ječmeniště na česko-rakouských hranicích byl zbudován v roce 1860 na nejvyšším pahorku v lokalitě. Právě z tohoto místa je nejlepší výhled do krajiny. Nachází se zde kulatá věž, pod níž je místnost pro hotaře a bývalá maštal pro koně.

Cyklistické stezky prochází vinicemi, které ústí k hrádku Lampelbergu, kde máte možnost nabrat síly a ochutnat dobré víno z produkce zdejších vinic. Víno je z produkce EKO Hnízdo.

Jelení farma Ječmeniště
Společnost CZ.KONY, s. r. o., provozuje na česko-rakouském pomezí jelení farmu v zaniklé obci Ječmeniště. Farma se nachází v blízkosti cyklistických stezek a zajisté poslouží jako tip na výlet.

Na farmě můžete shlédnout živé stádo jelena evropského s možností posezení na letní terase s občerstvením. Dále firma nabízí degustaci odrůdových, známkových a ročníkových vín z oblasti Znojemska v útulné vinárně.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://vrbovec.wz.cz/index.html, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA