Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Oleksovice

Obec Oleksovice je položena v dolině, 2 kilometry od státní silnice mezi Brnem a Znojmem vzdáleným od obce 15 kilometrů. Je obklopena 160 ha lesů a 30 ha vinic. Obcí protéká potok Skalička vlévající se na sousedním katastru do řeky Jevišovky, a ta ústí dále do řeky Dyje.

Osud Oleksovic, stejně jako řady dalších znojemských obcí, byl v minulosti spojen s klášterem v Louce u Znojma. Obec mu patřila po celou dobu jeho existence, tedy od roku 1190, kdy jsou Oleksovice zmiňovány v zakládací listině louckého kláštera, až po zrušení kláštera v roce 1784.

Vliv louckého opatství lze najít i v oficiálním znaku obce, jehož spodní polovinu tvoří stříbrné pole s velkým písmenem W zlaté barvy: Wenceslaus - Václav je jméno patrona, jemuž je zasvěcen kostel v louckém klášteře. Stejnému klášteru obec vděčí i za vybudování farního kostela a jeho opatu Lamberkovi za zřízení školy v obci. V současnosti klasická venkovská malotřídka se může pochlubit řadou úspěchů. Patří mezi několik základních škol v České republice, které nesou titul Ekoškola roku 2005.

Na městečko byly Oleksovice povýšeny v roce 1336. V témže roce bylo dáno Oleksovickým  také Právo soudní. Malebnost obce, daná existencí staveb charakteristických pro venkov, mezi něž patří kostel s farou a hřbitov s kostnicí, přilákala i filmaře. V roce 2006 se zde natáčel jeden z dílů televizního seriálu - populární moravské Četnické humoresky.

Největší místní raritou je na říčce Skaličce vybudovaná vodní nádrž, která se stala rájem vodních lyžařů a zájemců o turistiku vůbec. Vodní sporty zde provozuje úspěšný klub vodního lyžování TJ Delfín Oleksovice, který nabízí turistům a rekreantům zázemí ve formě nenáročného ubytování.

Vinařství – tradice, současnost
Oleksovice mají čtyři viniční tratě – „Rusteny“, „Rajny“, „U lipky“ a „U zámku“ s převládající odrůdou Müller - Thurgau. Celkem zabírají vinice plochu 42 ha.Ve viniční trati „U lipky“, nacházející se v těsném sousedství státní silnice z Pohořelic do Znojma, je mnoho mladých výsadeb, včetně dříve na Znojemsku takřka nepěstované odrůdy Cabernet Sauvignon. Běžněji se zde vyskytuje např. odrůda Rulandské modré. O vinice pečují Vinné sklepy Lechovice, jeden z největších a nejúspěšnějších producentů vín na Znojemsku. V obci se nachází také sklepní ulička s řadou vinných sklepů.

Památky a zajímavosti

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Sochy: sv. Jana Nepomuckého, sv. Floriána

Karner - gotická kaple s kostnicí

Fara (1776)

Sousoší Nejsvětější Trojice

Kříž na mramorovém sloupu

Kaplička

Přírodní památka Oleksovická mokřina

Přírodní památka Oleksovické vřesoviště s hnízdištěm břehule

Turistika

Do obce se dostanete na kole po Znojemské vinařské stezce, která vede přes blízké Hostěradice; zde z cyklostezky odbočíte, pokračujete po silnici č. 397 a po dalším odbočení se dostanete až do Oleksovic.

Historie a současnost

Vinařská obec Oleksovice leží 15 km severovýchodním směrem od Znojma v dolince, na nevelké oleksovicko - lechovické rovině. Obec je připomínána již v zakládací listině kláštěra v Louce u Znojma, a to 25. října 1190 jako statek darovaný knížetem Kunratem Otou. Od té doby byly Oleksovice s klášterem spojeny až do jeho zrušení v roce 1784.

Na městečko povýšil Oleksovice král Jan roku 1336, a to na prosbu louckého opata. Tehdy také bylo městečku dáno právo konat každou středu týdenní trh. Stejného roku získalo městečko, díky privilegiu krále Jana, také Právo soudní (16. října 1336).

Farní kostel
Farní kostel je zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie a jeho existence je známa již roku 1220. Presbytář je starobylý, kostelní loď je novější: roku 1576 byla přestavována nákladem louckého opata Freytaga. V kostele jsou tři oltáře: hlavní oltář nese stejné jméno jako kostel - Nanebevzetí Panny Marie s obrazem od Josefa Winterhaltera, dva vedlejší oltáře zdobí obrazy zpodobňující sv. Norberta a sv. Josefa.

Ke kostelu těsně přiléhá hřbitov, na němž se nachází stará kulatá kostnice vystavěná v románském slohu. Za staré doby v ní býval o Velikonocích stavěn Boží hrob. Místní fara se připomíná již roku 1220, ale loucké opatství nechalo postavit roku 1776 nynější úhlednou faru s příslušnými hospodářskými staveními.

Škola byla původně trojtřídní, německá. Roku 1901 ji navštěvovalo 188 dětí. V Oleksovicích ale byla škola již roku 1760. Její budova byla prodána velkostatku a z nařízení louckého opata Lambecka byla stavěna nová. Ta však již roku 1829 nedostačovala, a proto byla zbudována nákladem majitele lechovického panství Josefa Landa škola nová. Roku 1890 byla dvojtřídka rozšířena na trojtřídku. Ta ale opět kapacitně nestačila, takže roku 1893 byla zbudována nynější škola.

Asi čtvrt hodiny severně od Oleksovic leží samota Karlov (Karlshof), bývalý vrchnostenský dvůr. Dnešní obec vznikla spojením dvou obcí: Oleksovic a Mšic (s velkým statkem). Hlavní složkou hospodářství vždy bylo a dosud zůstalo zemědělství, což se odráží v převládající typické venkovské zemědělské zástavbě obce.

Oleksovice postihlo také několik pohrom. Mimo požár v roce 1832 zde oheň také řádil v letech 1829 a 1894. Veliké povodně se uvádějí v letech 1862 a 1890. Roku 1836 a 1866 obec zasáhla epidemie cholery.

Znak získalo městečko od císaře Rudolfa II. privilegiem z 1. března 1606. Podobá se znaku městečka Strachotice a odlišuje se od něho jenom barvami. Právě tato shoda vedla asi Oleksovické k tomu, že se v 18. století svého znaku vzdali a na pečeť vyryli znamení čtyřhranné věže s brankou, jedním oknem v prvním a dvěma ve druhém poschodí, se špičatou střechou s křížem na vrcholu; po stranách s písmeny P a R. Toto nepochybně svémocně zavedené znamení nebylo však patrně nikdy potvrzeno a není proto skutečným znakem městečka. Tím zůstává znak udělený císařem Rudolfem II: štít příčně dělený; jeho horní polovina je modré barvy a v ní vyrůstá z dělicí čáry polovice černé orlice, doprava obrácené, se zlatou zbrojí a korunou na hlavě, s velkým písmenem „R“ (Rudolphus) stříbrné barvy na prsou. V dolní, stříbrné polovině, je pak velké písmeno „W“ zlaté barvy (Wenceslaus – jméno patrona, jemuž byl zasvěcen kostel v klášteře v Louce).

Oleksovický rybník

Za obcí je situován rozlehlý rybník, u něhož bylo vybudováno rekreační středisko, ve kterém provozuje vodní sporty TJ Delfín Oleksovice. Každým rokem se zde jezdí mezinárodní závody ve vodním lyžování jak mládeže, tak dospělých.

Čerpáno z oficiálnch stránek obce http://www.daniz.cz/obce/main.asp?KODOB=11012, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA