Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chvalatice

Poloha
Obec Chvalatice se nachází v nadmořské výšce 450 m.n. m. 8 km severozápadně od Vranova na výšině, nad řekou Dyjí, která pod obcí protéká hlubokým lesnatým údolím. Obec je obklopena lesy a vrchy ( Suchá hora – 571m n .m., Stříbrný kopec – 523 m n. m., Růžový vrch – 450 m n. m.).

Historie
První písemná zmínka o obci Chvalatice se datuje z roku 1498 za vlády Vladislava II., roku 1574 vrchnost bítovská dala právo se svými statky volně nakládat. V roce 1811 postihl obec ničivý požár, který poškodil velkou část obce společně s farou a kostel Sv. kříže.

Jedna z velmi zajímavých událostí Chvalatic je, že roku 1939 byly zabrány k Velkoněmecké říši a teprve roku 1946 navráceny do ČSR. Druhá zajímavá událost byla, že obec nebyla nikdy obcí německou, i když až do roku 1945 převažovalo obyvatelstvo německé.

Vycházkové trasy

- turistická pěší trasa po silnici Lančovská, kde na rozcestí doleva končí u Vranovské přehrady. Vpravo pokračuje trasa po zpevněné lesní cestě k Bítovu, kolem památného buku a zříceniny vodního mlýna.

- pěší trasu lze volit do Švýcarské zátoky poblíže vranovské hráze.

- další pěší trasa vede přes statek Panšula ( Augustinův dvůr ) lesem do Moravských Budějovic.

Všechny výše uvedené trasy jsou vhodné i pro cykloturistiku.

Pamětihodnosti

kostel Sv. kříže

zřícenina loveckého altánku

pomník padlých bojovníků

památka poklony Panny Marie Lurdské na dvoře domu č. p. 59

Přírodní zajímavosti

Národní park Podyjí
Je nejmenší a nejmladší národní park České republiky. Více než 100 km značených stezek pro pěší i cyklisty.

Havranické vřesoviště
Je součástí Národního parku Podyjí, jedno z největších na jižní Moravě.

Vranovská přehrada
Byla postavená v letech 1930 až 1934, dlouhá 30 km, 60 m vysoká přehradní hráz. Vhodné ke koupání.

Růžový vrch - přírodní rezervace

Sportovní vyžití
V obci se nachází fotbalové a volejbalové hřiště s dětskými prolézačkami. Ve Chvalatické zátoce je možnost koupání ve Vranovské přehradě. Katast obce je turisticky atraktivní. Vedou zde značené turistické trasy.

Hrady a zámky

Vranov nad Dyjí
Je to barokní zámek.

Bítov
Raně gotický zeměpanský hrad.

Corštejn
Zřícenina středověkého hradu.

Zámek Uherčice
Jeden z největších zámků na Moravě.

Ubytování a stravování
V celoročním provozu je Restaurace Na školce, Hostinec u Václava III. Sezónní provoz od května do října zajišťuje penzion Nova s možností ubytování 45 lůžek s restauračním zařízením.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecni-urad.net/source/index.php?ID=7170, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA